5G LTE – KONIECZNOŚĆ KOLEJNYCH ZMIAN www.muzykaitechnologia.pl

Dystrybutor marki Shure firma Polsound w swojej ofercie posiada nie tylko systemy bezprzewodowe najwyższej jakości. Oferuje również solidną dawkę wiedzy na temat technologii RF, czy to organizując szkolenia, czy jak w tym przypadku, publikując bardzo istotne informacje. Zapraszamy do zapoznania się z arcyważnymi zmianami dotyczącymi dostępnych częstotliwości radiowych.

[ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ]

Od 2 czerwca 2020 zaczęto przesuwać wszystkie multipleksy telewizyjne DVB-T do coraz bardziej zatłoczonych pasm poniżej 694 MHz, zwalniając cały zakres 700 MHz. To oznacza, że firmy telekomunikacyjne mogą bez przeszkód instalować i testować swoje urządzenia pracujące w tym paśmie co efektywnie eliminuje prawidłowe funkcjonowanie mikrofonów pracujących w tym zakresie. W rezultacie pozostają nam teraz do wykorzystania wąskie kawałki pasma poniżej 694 MHz składające się w niektórych przypadkach z pojedynczych, odizolowanych kanałów o szerokości 8 MHz. Kluczowym parametrem przy wyborze systemów bezprzewodowych jest więc ile mikrofonów „wciśniemy” jednocześnie w pojedynczy kanał telewizyjny o szerokości 8 MHz.

Warto tutaj zaznaczyć, że używanie mikrofonów bezprzewodowych pracujących z mocą e.r.p. nieprzekraczającą 20 mW (50 mW dla bodypacków) nie wymaga pozwolenia radiowego. Z tego względu są one określane jako urządzenia pracujące dla służb drugiej ważności. Oznacza to, że nie mogą w żadnym wypadku zakłócać pracy innych urządzeń radiowych (służb pierwszej ważności). Nie mogą również żądać ochrony przed zakłóceniami od tych urządzeń.

POWYŻSZE OZNACZA, ŻE NALEŻY PILNIE WYMIENIĆ WSZYSTKIE MIKROFONY BEZPRZEWODOWE PRACUJĄCE W ZASTRZEŻONYCH PASMACH 800 MHZ I 700 MHZ NA FUNKCJONUJĄCE W PASMACH WOLNYCH OD ZASTRZEŻEŃ PRAWNYCH.

Jak rozwiązać problem systemów pracujących w paśmie 700 I 800MHZ, zajętym przez 5G LTE?

Przestrajanie mikrofonów analogowych nie jest zalecanym rozwiązaniem ze względu na stosunkowo wysoką cenę takiej operacji. Wymagana jest wymiana praktycznie całej elektroniki w nadajnikach i odbiornikach. Nadal znacznie niższa będzie liczba równocześnie pracujących mikrofonów w stosunku do systemów cyfrowych.

Rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnego systemu cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych pracującego w szerokim zakresie pasm poza używanymi przez 5G LTE takie jak mikrofony bezprzewodowe firmy Shure. Systemy cyfrowe mają istotną przewagę nad analogowymi, ponieważ mogą funkcjonować w znacznie większej liczbie kanałów w danym paśmie. Wynika to z ultraliniowych rozwiązań w torach radiowych oraz specyficznej formie modulacji nadawanego sygnału. Oznacza to bezpieczną inwestycję w przyszłość, gdy przestrzeń radiowa będzie jeszcze bardziej ograniczona.

Olbrzymią popularność w Polsce zdobyły cyfrowe systemy bezprzewodowe Shure ULX-D i QLXD (prawie 2000 kanałów sprzedanych w Polsce). Wśród ich licznych zalet należy wymienić: absolutnie bezkompromisową jakość dźwięku i niewiarygodnie stabilny sygnał radiowy.  Ponadto zwiększony zasięg, rewelacyjny zakres dynamiczny 120dB w pełnym paśmie częstotliwości akustycznych i niespotykaną w innych rozwiązaniach liniowość toru radiowego. To przekłada się na możliwość równoczesnej pracy do 22 urządzeń w pojedynczym kanale TV 8 MHz. Natomiast w jednym paśmie 72 MHz nawet do 560 urządzeń! (ULXD w trybie Hi Density). To pozwala na bezpieczną pracę systemów, nawet w najbardziej zatłoczonych środowiskach radiowych. Dodatkowo sygnał radiowy może być szyfrowany w formacie stosowanym przez NATO – 256 bit AES.

Zastosowanie akumulatorów w technologii litowo-jonowej znacząco redukuje koszty eksploatacji systemu. Możliwe jest to przez eliminację jednorazowych baterii alkalicznych. Ponadto daje nową funkcjonalność w postaci precyzyjnego pomiaru czasu w godzinach i minutach. Nadajniki ULXD mogą pracować aż 10 godzin na pełnym naładowaniu dedykowanych akumulatorów! Odbiorniki wielokanałowe ULXD posiadają technologię cyfrowego przesyłu wielokanałowego DANTE do sieciowego łączenia i dystrybucji systemów audio. Dzięki aplikacji ShurePlus na iPada i iPhone’a możliwe jest zdalne sterowanie i monitorowanie całego systemu na urządzeniach mobilnych Apple iOS. Te zalety spowodowały, że te systemy stały się de facto standardem w zastosowaniach profesjonalnych w Polsce i na świecie.