Aktywna kolumna głośnikowa z Bluetooth JBL IRX112BT

Istnieją realizacje, które wymagają nawet kilkuset profesjonalnych urządzeń, których zadaniem jest dobrze wykonać powierzone im zadania. Nikt w plenerze, czy w hali, nie będzie zwracał uwagi na to, jak wyglądają. Są także takie realizacje, w których urządzeń będzie najwyżej kilkanaście, za to wizualnie muszą komponować się z estetyczną salą hotelową czy nienagannie prezentować się podczas konferencji transmitowanej do telewizji. Do wydarzeń z tej drugiej kategorii marka JBL wypuściła nową serię aktywnych zestawów głośnikowych, które łączą w sobie uniwersalność, dobre brzmienie i estetyczny wygląd. Zobaczmy, co potrafi IRX112BT.
Aktywna kolumna głośnikowa z Bluetooth JBL IRX112BT

IRX112BT to dwudrożna konstrukcja z tworzywa sztucznego, w której, oprócz głośników, znajduje się także wbudowana końcówka mocy z DSP oraz dwukanałowy mikser. Całość jest stosunkowo lekka, waży bowiem tylko 12 kilogramów, a przenoszenie konstrukcji umożliwiają trzy rączki, po obu stronach IRX-a oraz na górze urządzenia. Kształt obudowy umożliwia użycie jej w różnych zastosowaniach – klasycznie pionowo, na statywie, a także, dzięki ściętym ściankom, jako monitor podłogowy. Przez to, że obudowa ta jest po prostu ładna, zestaw ten znajdzie zastosowanie w centrach konferencyjnych, hotelach, ale także u DJ-ów, prezenterów muzycznych i muzyków, od których ze względu na miejsce wykonywania swojej pracy wymaga się estetycznego osprzętu.

Aktywna kolumna głośnikowa z Bluetooth JBL IRX112BTIRX112BT  wyposażony jest w mikser z dwoma wejściami zrealizowanymi na złączach combo. Ponadto oferuje możliwość bezprzewodowego przesyłu dźwięku za pomocą protokołu Bluetooth 5.0.

Ile źródeł mogę podłączyć?
Na pierwszy rzut oka? Dwa. Ten zestaw głośnikowy wyposażony jest w prosty mikser z dwoma wejściami zrealizowanymi na złączach combo. Oznacza to, że podłączymy tu zarówno przewody zakończone jackiem (TS lub TRS – wejścia przyjmą sygnał symetryczny lub niesymetryczny), jak i XLR. Oba wejścia mają regulowany poziom i są mikrofonowo-liniowe. Oznacza to, że jesteśmy w stanie wysterować mikrofon przewodowy podłączony bezpośrednio pod paczkę i jednocześnie oznacza to też, że jeśli podłączymy sygnał z zewnętrznego miksera, nie przesterujemy wejścia. To wszystko bez żadnych zmian za pomocą przełączników, po prostu część potencjometru obrotowego wyskalowana jest jako czułość liniowa, dalsza część zaś jako mikrofonowa. Do naszej dyspozycji, oprócz wspomnianych wcześniej wejść, jest jeszcze jedno, co prawda nieregulowane, lecz ułatwiające życie. Mowa o wejściu Bluetooth, które to zrealizowane jest w wersji 5.0 tej technologii. O aktywacji tego wejścia informuje niebieska dioda elektroluminescencyjna. Sygnał ten idzie bezpośrednio na tłumik sumy, a stąd na końcówkę mocy podłączoną do głośników znajdujących się w obudowie oraz na wyjście XLR THRU o poziomie liniowym. W sytuacji, gdy muzyk podłącza gitarę do wejścia pierwszego oraz mikrofon do drugiego, muzyka podawana bezprzewodowo nie zabiera mu kanału miksera. Oczywiście, do współpracy z IRX-ami można także „zatrudnić” zarówno klasyczny, jak i DJ-ski mikser.

Aktywna kolumna głośnikowa z Bluetooth JBL IRX112BTKształt obudowy umożliwia zastosowanie kolumny w różnych opcjach – klasycznie pionowo, na statywie, a także, dzięki ściętym ściankom, jako monitor podłogowy.

Po mikserze jest DSP
Zgadza się. Można nieco modelować brzmienie systemu tak, by wydobywający się dźwięk był jak najbliższy oczekiwaniom. Procesor ma cztery nastawy do wyboru, w zasadzie trzy, ponieważ czwarta opcja to flat, czyli bez ingerencji w brzmienie zestawu. Pierwszy utwór odsłuchałem z pominięciem pracy procesora, by mieć punkt odniesienia. Polecałbym go do koncertów na żywo, ponieważ w tym ustawieniu brzmienie jest, według mnie, najbardziej naturalne. Jeśli podczas imprezy odtwarzana będzie tylko muzyka mechaniczna, to jest stworzony do tego preset o nazwie music, który sprawia, że reprodukowany dźwięk jest bardziej konturowy. To opcja dla prezenterów muzycznych i DJ-ów, którzy swój interfejs lub mikser podłączą bezpośrednio pod JBL. W sytuacjach, w których do podkładu muzycznego nagranego wcześniej na żywo dośpiewywać będzie wokalista lub wokalistka, idealnym rozwiązaniem będzie ustawienie procesora w pozycji vocal. Preset ten działa podobnie do poprzedniego z tą różnicą, że nie wycofuje tak średniego przedziału częstotliwości, co skutkuje zrozumiałością wokalu.

Aktywna kolumna głośnikowa z Bluetooth JBL IRX112BTCałość jest stosunkowo lekka, waży bowiem tylko 12 kilogramów, a przenoszenie konstrukcji umożliwiają trzy rączki, po obu stronach IRX-a oraz na górze urządzenia.

Zupełnie z innej bajki jest nastawa procesora o nazwie speech. Gdy użyjemy tego trybu, z brzmienia zestawu znika praktycznie cały przedział niskich częstotliwości. Taka konfiguracja przeznaczona jest do bezpośredniej współpracy IRX-a z mikrofonem. Dzięki stosunkowo agresywnej korekcji z sygnału mikrofonu zostają wyeliminowane głoski wybuchowe takie jak „p” i „b” oraz niepożądane dźwięki wynikające z przenoszenia drgań przez statywy mikrofonowe i obudowy mikrofonów. Obcięty dół oznacza także zwiększoną zrozumiałość przekazu mówionego. Stawiamy w sali konferencyjnej paczkę na statywie, podłączamy zasilanie, mikrofon i już jesteśmy gotowi. Bez mikserów i innych dodatkowych urządzeń. Co więcej, w środku został wbudowany system eliminujący sprzężenia zwrotne aktywowany przyciskiem AFS, który dodatkowo ułatwi pracę w sytuacjach, w których mikrofon musi znajdować się przed zestawem głośnikowym. To także wspaniałe rozwiązanie do nagłaśniania apeli w szkołach i innych miejscach, gdzie nie ma wykwalifikowanej kadry do obsługi sprzętu elektroakustycznego.

Lekka, smukła i elegancka konstrukcja.

W tej konstrukcji zaimplementowana jest jeszcze jedna ciekawa rzecz. Po naciśnięciu przycisku music ducking, sygnał z mikrofonu ma priorytet nad muzyką wysyłaną bezprzewodowo. Takie rozwiązanie może przydać się podczas zawodów sportowych. By spiker nie przekrzykiwał muzyki, będzie ona automatycznie ściszana i wróci do swojego poprzedniego poziomu po zakończeniu komunikatu. To także opcja dla prowadzących ćwiczenia fitness, wszak można podłączyć mikrofon nagłowny.

Więcej basu?
Takie sformułowania często padają na imprezach. Wbrew pozorom, ten dwunastocalowy przetwornik nisko tonowy potrafi wykrzesać z siebie całkiem niezłą ilość niskich częstotliwości na nastawie music. Jeśli jednak dla potencjalnego imprezowicza nadal to za mało, do dyspozycji jest przełącznik o nazwie bass boost. Jak się domyślacie, zwiększa on po prostu ilość niskich częstotliwości. Takie rozwiązanie nie zastąpi co prawda oddzielnej sekcji nisko tonowej, lecz na stosunkowo nieduże imprezy w lokalach będzie to wystarczające.

Obecność złącza „thru” pozwola na rozbudowanie systemu o dodatkowe zestawy z serii IRX.

Zadowolić uszy i oczy
Podstawowym założeniem systemu nagłośnieniowego jest to, by poprawnie reprodukował dźwięk. Wypadkowa wielu czynników sprawia, że poszczególne systemy brzmią lepiej lub gorzej. Jak na zestaw głośnikowy takiej mocy i takich gabarytów, IRX radzi sobie z tym naprawdę dobrze. Co więcej, zadowala on nie tylko uszy, lecz, co także istotne, oczy. Jest to bowiem estetycznie zaprojektowane urządzenie, które doskonale wpisze się nie tylko w sale bankietowe, ale także hotele czy centra konferencyjne. Szczególnie na imprezach firmowych, gdzie konkretna osoba zajmuje się koordynacją przygotowań, zwraca ona uwagę na estetykę zastosowanych rozwiązań. Żadne świecące elementy od frontu nie będą niepotrzebnie przyciągały wzroku gości, a całość, łącznie z panelem z tyłu, swoim wyglądem wskazują, że to produkt profesjonalny. To także świetne rozwiązanie dla mobilnych DJ-ów. Wystarczą tak naprawdę dwa przewody zasilające oraz dwa przewody XLR łączące zestawy głośnikowe z mikserem DJ-a, by rozpocząć imprezę.

Aktywna kolumna głośnikowa z Bluetooth JBL IRX112BTIRX112BT  sprawdzi się w wielu zastosowaniach takich jak imprezy okolicznościowe, eventy, imprezy klubowe czy mniejsze koncerty.

Marka JBL ma pozytywne opinie nawet wśród osób niezajmujących się na co dzień dźwiękiem, więc użycie tych konstrukcji może być pozytywnie odebrane np. przez gości weselnych. Co więcej, dzięki obecności modułu Bluetooth, po zakończonej planowanej części imprezy prowadzący może demontować swoje stanowisko, a w tym czasie goście ze swoich telefonów mogą odtwarzać ulubione utwory. Dzięki możliwości ustawienia procesora na płaską charakterystykę, paczka ta może być używana także przez zespoły, które umilają czas spędzony w restauracji czy hotelu. Tu ponownie podkreślam, że hybryda świetnego dźwięku i estetycznego wykonania jest w takim zastosowaniu bardzo pożądana. Jeśli miejsce ma własną instalację nagłośnieniową, to omawiany produkt sprawdzi się idealnie jako odsłuch dla takiego zespołu, a z jego wyjścia sygnał będzie można podać na wspomnianą wcześniej infrastrukturę.

Mały, estetyczny i z możliwościami
Marka JBL po raz kolejny stworzyła dobrze brzmiący produkt, który nadaje się nie tylko do typowych zastosowań koncertowych, lecz także do pracy w hotelach, centrach konferencyjnych i wszędzie tam, gdzie oprócz funkcjonalności i brzmienia ważny jest wygląd. Dołożenie łatwego w obsłudze DSP oraz łączności bezprzewodowej rozszerza zastosowanie IRX-a. Myślę, że tak samo, jak swego czasu widywało się sporą liczbę EON-ów na realizacjach, tak w niedalekiej przyszłości zobaczymy pracujące zestawy głośnikowe opisywane w tym artykule.

TEKST: Wojciech Szkodziński, Muzyka i Technologia

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij