Ostatnie lata okazały się bardzo urodzajne, jeśli chodzi o kolumnowe systemy nagłośnieniowe. Również firma Monacor, której produkty można znaleźć w niezliczonych salach konferencyjnych, lotniskach, restauracjach, czy hotelach, już jakiś czas temu postanowiła wzbogacić swoje portfolio o tego typu sprzęt, prezentując światu system VERT-12.

Oferta marki Monacor zarówno w zakresie systemów PA, jak i systemów alarmowych oraz niezliczonych akcesoriów jest naprawdę imponująca. Doskonałą wiadomością dla wielu różnych mobilnych użytkowników było dołączenie do portfolio firmy systemu kolumnowego VERT-12, któremu postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć ze względu na jego idealne dopasowanie do trendów rynku pro audio oraz potrzeb użytkowników komercyjnych i półprofesjonalnych ostatnich lat.


Vert-12 został wyposażony w czterokanałowy mikser audio z wbudowanym procesorem DSP oraz odbiornik Bluetooth do przesyłania plików audio.

Konstrukcja
Większości czytelników z pewnością znana jest idea kolumnowych systemów nagłośnieniowych. Charakterystyczną jej cechą jest podział systemu na moduły, które mogą się ze sobą łączyć w bardzo szybki i  stabilny sposób. Bazą, sercem oraz „statywem” dla całej konstrukcji jest oczywiście subwoofer, na którym opiera się całość systemu. Dzięki zainstalowaniu w nim dedykowanego i przemyślanego złącza, użytkownik może podłączyć do niego bezpośrednio moduł średnio/wysoko tonowy lub poprzedzić go sztycą. Obie te części są identyczne pod względem wizualnym, dzięki czemu użytkownik może dowolnie modyfikować swój zestaw. Dla wielu potencjalnych klientów bardzo ważnym aspektem jest wytrzymałość i  odporność mechaniczna sprzętu oraz jego transport. Producent VERT-12 zapewnia o jego wysokiej wytrzymałości, gdyż urządzenie wyposażono w  solidnej jakości drewnianą obudowę z  metalową maskownicą. Co się tyczy transportu, w  ofercie Monacor znajdują się specjalne torby transportowe, w których można bezpiecznie przewozić osobno subwoofer i  resztę zestawu. Jeśli mam omówić budowę systemu, nie sposób ominąć zainstalowanych w  nim przetworników. Subwoofer, a co za tym idzie – całe przetwarzanie niskich pasm, oparte jest na głośniku o  średnicy 12”. Sekcja średniotonowa została z kolei wyposażona w sześć odpowiednio umiejscowionych przetworników o średnicy 3”, dzięki czemu urządzenie osiąga kąt pokrycia nagłaśnianej przestrzeni aż 120 stopni w poziomie. Nie zapomniano oczywiście o najwyższych pasmach, za które odpowiedzialny jest 1” driver.

Możliwości i zastosowanie w praktyce
Cechą systemu VERT-12, która najbardziej przemawia za jego wielozadaniowością, jest obecność zintegrowanego, pokładowego, czterokanałowego miksera audio z wbudowanym procesorem DSP. Ten ostatni odpowiedzialny jest za sterowanie korektorem, limiterem oraz efektami (delay), których parametry można modyfikować na panelu użytkownika. Dzięki powyższym opcjom, można jeszcze lepiej dostosować możliwości systemu do danej sytuacji i pomieszczenia. Sekcja wejść miksera zawiera dwa wejścia mic/line, jedno wejście instrumentalne o  wysokiej impedancji oraz jedno liniowe wejście stereo. Jeżeli chodzi o sygnał wyjściowy, użytkownik może użyć tradycyjnego wyjścia mix out, które wypuszcza sygnał wraz z  efektami lub link, który pozwala na połączenie kilku zestawów nagłośnieniowych w jeden duży system za pomocą „suchego”, nieokraszonego efektami sygnału. Sporo możliwości dodaje również wbudowany odbiornik Bluetooth umożliwiający przesyłanie plików audio. Panel użytkownika wyposażony został w wyraźny ekran, na którym można odczytać wszystkie niezbędne informacje.

Całość systemu napędzana jest dwukanałowym, cyfrowym wzmacniaczem klasy D o łącznej mocy 700 W. Jeżeli chodzi o zastosowanie systemu VERT-12 w  praktyce, to jego możliwości są naprawdę szerokie. Urządzenie doskonale sprawdzi się nie tylko jako nagłośnienie mobilnych muzyków, DJ-ów czy prezenterów, ale także podczas konferencji, eleganckich spotkań, czy mniejszych wystąpień artystycznych. Wpływ na to ma nie tylko mobilność zestawu, łatwość transportu i jego nienaganny wygląd, ale także odpowiednio wysoka moc, spory kąt krycia oraz możliwość dostosowania konfiguracji zestawu do danej sytuacji, w tym połączenia dwóch zestawów w jeden większy.


Dzięki specjalnej konstrukcji wszystkie elementy łączy się bez konieczności używania kabli.

Podsumowanie
W  naszym odczuciu, mobilny, kolumnowy zestaw nagłośnieniowy VERT-12 doskonale wpasowuje się w  trendy i  zapotrzebowania użytkowników sprzętu audio ostatnich lat. Pozwala użytkownikom na zastosowanie go jako niezależnego nagłośnienia lub na połączenie go z kolejnym zestawem w celu stworzenia większego systemu. Projekt odpowiedniego ułożenia różnej średnicy przetworników pozwala na osiągnięcie dużego kąta krycia oraz wysokiej jakości przetwarzania szerokiego pasma. Z pewnością systemem VERT-12 powinni się zainteresować mobilni DJ-e, muzycy, mniejsze zespoły, firmy obsługujące różnego rodzaju wydarzenia, czy instytucje kulturalne.

Tekst: Jarosław Bociański, Muzyka i Technologia