N-APS jest ultra-kompaktowym, dwudrożnym zespołem głośnikowym 2 x 6.5”, łączącym cechy źródła punktowego z wielofunkcyjnością elementu systemu liniowego, wyznaczającym unikatową kategorię systemów nagłośnieniowych, dedykowanych dla średnich i małych pomieszczeń.

N-APS bazuje na najnowszych technologiach w zakresie konstruowania przetworników i systemów nagłośnieniowych. Przetwarza zarówno dwukrotnie większą moc, jak znacząco szerszy zakres niskich częstotliwości. Ponadto oferuje niesamowity zakres dynamiki, elastyczność wykorzystania i zmienne rozproszenie horyzontalne.

N-APS Instafit Magnetic Coupler
N-APS Coupler jest rozwiązaniem problemu często występującego się w systemach liniowych oraz zespołach głośnikowych zestawianych w grona. Konstrukcja falowodu sumuje energię przetworników powodując, że ich działanie prezentuje cechy pojedynczego źródła dźwięku. Proces sumowania przebiega bez jakiegokolwiek zaburzenia zgodności fazowej, co pozwala na uzyskanie idealnej spójności oraz generowania fali o jednolitym, wyrównanym czole.

Liniowa charakterystyka fazowa
Wiele współczesnych systemów liniowych prezentuje liniową charakterystykę przetwarzania, ale już tylko nieliczne prezentują liniową charakterystykę fazową. Do tej właśnie mniejszości zalicza się N-APS. Wynikającą z tego faktu korzyścią jest eliminacja konieczności stosowania destrukcyjnych procesów po zestawieniu pojedynczych elementów w rozbudowany system, a także łatwa, fazowo-kompatybilna integracja z innymi produktami marki CODA, zapewniająca wierny obraz muzyczny i ogólnie lepszą jakość przetwarzanego dźwięku. Używane pojedynczo lub zestawiane w grona głośniki N-APS, prezentują spójną, wyrównaną charakterystykę fazową i częstotliwościową.

Wielofunkcyjność
Możliwe rozproszenie horyzontalne: 60°, 90°, 120° lub niesymetryczne. Istotną cechą N-APS jest to, że dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu o nazwie N-APS Instafit Magnetic Coupler, można w wybrany sposób skonfigurować jego działanie. Przeprowadzenie operacji nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Jest to bardzo prosta czynność, która usprawnia tok pracy – bez względu na to, czy N-APS jest elementem systemu mobilnego w firmie nagłośnieniowej, czy wyposażeniem stałej instalacji.

Przetwornik RDC
Serce N-APS to kwintesencja opatentowanych przez CODA Audio technologii, unikatowy przetwornik RDC (Ring Diaphragm Curved-wave driver). Jest on podobny do przetwornika planar wave CODA Audio, ale posiada pewną modyfikację powodującą, że czoło fali zaginane jest pod kątem 20°, co przekłada się na bardzo niską zawartość zniekształceń, eliminuje konieczność korygowania, a finalnie zapewnia nadzwyczajna precyzję przetwarzania. W wyniku tego, po zestawieniu wielu elementów N-APS, działają one jak jednolity zespół głośników umieszczonych we wspólnej obudowie, bez szkodliwego zjawiska interferencji.

Przetworniki dolnego zakresu częstotliwości
Cztery aluminiowe pierścienie zastosowane w konstrukcji, redukują zniekształcenia intermodulacyjne, minimalizują wahania indukcji oraz redukują kompresję termiczną. Takie rozwiązanie, radykalnie zmniejsza zawartość zniekształceń intermodulacyjnych, poprawiając ogólnie działanie oraz jakość przetwarzanego dźwięku.

Dynamiczny System Chłodzenia (DAC)
Dostarczanie olbrzymiej ilości mocy do kompaktowego zespołu głośnikowego, narzuciło zweryfikowanie konstrukcji obudowy oraz opracowanie nowej koncepcji efektywnego odprowadzania ciepła. Dlatego – zarówno cała przednia ściana obudowy N-APS, do której zamontowane są przetworniki, jak i wyprofilowane w niej tunele – wykonane zostały z aluminium. Technologia DAC radykalnie polepszyła skuteczność odprowadzania ciepła. W porównaniu z konwencjonalnie chłodzonymi systemami, umożliwiła podwojenie przetwarzanej mocy oraz zwiększyła maksymalną wartość możliwego do uzyskania SPL.

N-SUB
APS-SUB jest kompaktowym, 15” subwooferem o dużej mocy wyjściowej, ważącym zaledwie 28 kg. Można powiedzieć, że jest to subwoofer „z ikrą”. Przetwarza moc1500 W, generując maksymalną szczytową wartość SPL 135 dB i wyznaczając dolną granicę przenoszonego zakresu na poziomie 30 Hz. Wzorem modelu CODA N-APS, również w przypadku N-SUB, zastosowano system dynamicznego chłodzenia DAC (Dynamic Air Cooling) oparty na sprytnym, opatentowanym rozwiązaniu, umożliwiającym generowanie bardzo wysokich wartości SPL, bez narażania przetwornika na ekstremalne przyrosty temperatury. Kontrastuje to z zachowaniem tradycyjnych subwooferów, w których dostarczanie coraz większej mocy powoduje wydzielanie coraz większej ilości ciepła wewnątrz obudowy, skutkującego skompresowanym i zniekształconym dźwiękiem. W przypadku subwooferów N-SUB, jakość przetwarzania zostaje perfekcyjnie utrzymana – po prostu robi się głośniej.

N-APS & N-SUB
N-SUB w zestawieniu z N-APS, rozszerza pasmo przenoszenia systemu w dół do 30 Hz. Jak ma to miejsce w przypadku wszystkich zespołów głośnikowych CODA Audio, również N-SUB wyposażony został w zintegrowany, jedno-pinowy osprzęt do podwieszania, kompatybilny z osprzętem N-APS. Umożliwia on zestawianie elementów w system podwieszany lub ustawiany na podłożu.

Technologia przetwornika
N-SUB wyposażony został w 15” głośnik niskotonowy o ekstremalnie dużym wychyleniu membrany i ultra niskim współczynniku zniekształceń. Potężny ustrój zapewnia ekstremalnie silny strumień magnetyczny, zwiększający efektywność przetwornika, a 4” cewka gwarantuje ultra liniowe wychylenie, przy spójnej sile magnetycznej. Wykorzystanie najnowszych technologii, gwarantuje maksymalną sztywność oraz niską masę własną membrany. Trzy aluminiowe pierścienie zastosowane w konstrukcji ustroju, redukują wahania indukcji, minimalizując zawartość zniekształceń IM i redukując kompresję termiczną. Dzięki temu, radykalnie polepsza się ogólna jakość przetwarzania dźwięku i warunki pracy subwoofera.

Rozwiązania systemowe
N-SUB został zaprojektowany wyłącznie do współpracy z dedykowanymi wzmacniaczami CODA Audio, jako zintegrowane rozwiązanie systemowe w zakresie procesu przetwarzania DSP, wzmocnienia, a także zdalnego kontrolowania i diagnostyki poprzez sieć. Zintegrowane rozwiązanie jest gwarancją optymalnego i bezpiecznego działania całego systemu. Pomimo, że N-SUB został zaprojektowany przede wszystkim jako rozszerzenie dolnego zakresu systemów N-APS, jest on również odpowiedni dla bardzo zróżnicowanego wykorzystania – zarówno w systemach mobilnych – jak i stałych instalacjach, gdzie wymagany jest precyzyjny, głęboki bas, ale znaczenie ma również kompaktowa wielkość subwoofera. Typowym przeznaczeniem mogą być kluby, sale balowe, teatry, domy modlitewne oraz inne miejsca, w których prezentowana jest muzyka na żywo.

Systemy i wzmacniacze
Większa moc, dokładniejsze zarządzanie, wyższa efektywność: procesory i wzmacniacze LINUS CODA Audio zostały zaprojektowane pod kątem współpracy ze wszystkimi zespołami głośnikowymi i systemami CODA Audio. Platforma LINUS jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich typów zastosowań, dotyczących zarówno systemów koncertowych, jak i stałych instalacji nagłośnieniowych. Produkty serii LINUS mogą być wykorzystywane do zarządzania systemem głównym lub systemem monitorowym, a ściślej mówiąc, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wzmocnienie i przetwarzanie sygnału audio dla systemów marki CODA. LINUS DSP wyposażony został w bibliotekę fabrycznych ustawień utworzonych na bazie filtrów FIR i IIR, które dedykowane są dla wszystkich systemów głośnikowych marki CODA Audio. Dystrybucja sygnału w postaci digital audio realizowana jest za pomocą protokołu LINET umożliwiającego przesłanie ośmiu kanałów digital audio za pomocą „skrętki” CAT5. Graficzny Interfejs Użytkownika – LINUS Control – udostępnia wydajne narzędzia do projektowania, zarządzania oraz monitorowania systemu nagłośnieniowego dowolnej wielkości.