Koncertowe światło Forum

Współczesne centra handlowe w niczym nie przypominają dawnych domów towarowych. Obecnie, poza funkcją handlową, często pełnią rolę obiektów rozrywkowo-kulturalnych, w których organizuje się koncerty, wystawy, pokazy mody, warsztaty i różnego rodzaju spotkania. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest niedawno powstałe Forum Gdańsk.
forum gdańsk

Forum Gdańsk to nowoczesna przestrzeń miejska, która pełni różnorakie, przeplatające się ze sobą funkcje. Klienci mogą tu nie tylko zrobić zakupy lub pójść na seans kinowy, ale także wziąć udział w organizowanych wydarzeniach kulturalnych i społecznych oraz rozmaitych przedsięwzięciach integrujących lokalną społeczność. Otwarcie obiektu ulokowanego na terenach Targu Siennego i Targu Rakowego – czyli historycznym obszarze związanym z gdańskim handlem, nastąpiło w maju ubiegłego roku. Od samego początku organizowane są tam liczne wydarzenia, między innymi, zróżnicowane stylistycznie koncerty (od jazzu po rock), pokazy i spotkania z ciekawymi osobowościami. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że w gdańskim centrum handlowym znajduje się niewielka scena przystosowana do tego typu imprez. Co więcej, Forum Gdańsk dysponuje profesjonalnym zestawem urządzeń oświetleniowych, których dostarczeniem zajęła się firma P.S Teatr z Piaseczna.

Wśród zainstalowanych opraw znalazły się cztery reflektory profilowe Philips Selecon PL1 Profile MKII oparte na pojedynczej diodzie LED 120 W RGBW, oferujące regulowany kąt wiązki w zakresie 15° do 54° oraz szybki wybór presetów kolorów. Ponadto trzy głowice ruchome Showline SL Beam 300 FX z zaawansowaną konstrukcją optyki oraz zakresem zoom 4° – 40°, który umożliwia ich zastosowanie jako beam oraz wash. Urządzenia wyposażono w 19 LEDów RGBW wytwarzających światło o jasności 4 500 lumenów. Ponadto w Forum zainstalowano trzy naświetlacze Martin Rush PAR 2 z mieszaniem barw RGBW i zmotoryzowanym zoomem w zakresie 10° – 60°. Wyposażone w 12 LEDów 10 W o żywotności 50 000 godzin, elektroniczny dimmer (0 – 100%) i strobo. Listę zamykają dwie sztuki Martin Quantum Profile, w których źródłem światła jest 430-watowy LED o żywotności do 50 000 godzin. Głowice oferują szybki, precyzyjny ruch, ostre i jasne światło oraz szereg funkcji, w tym zoom 12° – 34°, tarczę kolorów, dwie tarcze efektów gobo – jedną statyczną i jedną obrotową, zmotoryzowany focus, przesłonę irysową z efektem pulsacji i pryzmat.

Całość sterowana jest z poziomu konsolety Cham-Sys MQ40 N. Ten kompaktowy model waży jedynie 6,5 kg i wyposażony jest, między innymi, w ekran dotykowy, 8 encoderów i 12 suwaków, co przekłada się na intuicyjną oraz wygodną obsługę. Warto też wspomnieć, że MQ40 N oferuje możliwość zdalnej kontroli, ma wbudowany media serwer i wykorzystuje w pełni funkcjonalne oprogramowanie MagicQ, znane z pozostałych konsolet marki ChamSys.  Ten z pozoru skromny zestaw jest wysoce uniwersalny i pozwala na widowiskową oprawę wielu różnego rodzaju wydarzeń. Zastosowane urządzenia oferują wysokie parametry pracy i umożliwiają uzyskanie profesjonalnych efektów wizualnych. Jak na centrum handlowe jest to nieczęsto spotykane wyposażenie. Należy pochwalić inicjatywę inwestorów za świadome podejście do tematu, które z pewnością docenią goście odwiedzający Forum Gdańsk.

 

Tekst: Marcin Ziniak Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Piotr Piekut

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

Koncertowe światło Forum

Współczesne centra handlowe w niczym nie przypominają dawnych domów towarowych. Obecnie, poza funkcją handlową, często pełnią rolę obiektów rozrywkowo-kulturalnych, w których organizuje...

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij