Prezentujemy kilka uwag i porad dotyczących konserwacji sprzętu muzycznego przygotowanych przez techników wiodącej firmy rentalowej instrumentów muzycznych – Woodys Backline, istniejącej na polskim rynku od piętnastu lat. Firma zapewnia również obsługę techniczną na wydarzenia i skupia około 50 techników pracujących stale lub dorywczo, którzy zaliczają się do wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie techniki scenicznej, backline’owej i często też są związani na stałe z ekipami technicznymi najpopularniejszych artystów w Polsce.

Konserwacja i dbanie o sprzęt nie odbywają się tylko w czasie postoju instrumentów w magazynie lub w zacisznym studiu, ale także na scenie, w trakcie transportu czy podczas setupów. Oczywistą kwestią w transporcie i przechowywaniu są odpowiednie skrzynie/case’y transportowe, robione na wymiar, z możliwością przechowywania kabli, niektórych dodatkowych efektów, oprzyrządowania czy środków czystości dla instrumentu. W czasie koncertów niezbędny jest należyty, profesjonalny set up instrumentów, pozwalający nie tylko na komfort muzyków, ale również innych ekip technicznych, co uchroni ludzi i sprzęt przed wypadkami czy uszkodzeniami. Zawsze trzeba pamiętać o swobodnym dostępie do sceny dla technika/ów w przypadku konieczności nagłej interwencji. Jeśli chodzi o tematy festiwalowe, organizator powinien zapewnić miejsce (zadaszone!) do bezpiecznego składowania sprzętu na wymianę kolejnych setów muzycznych. Jak również przestrzeń na stworzenie kącika do szybkiej doraźnej naprawy czy strojenia instrumentów. I nie wolno zapominać o najlepszej możliwej komunikacji pomiędzy ekipami – nikt nie jest najważniejszy, wszyscy są po to, aby ludzie wyszli zadowoleni. Logistyka przebiegu prób i występów oraz management sceny są podstawą bezpieczeństwa ludzi i sprzętu.

Poniżej wypunktowane zagadnienia konserwacji podstawowego sprzętu muzycznego:

Twardy futerał na gitarę, ze skrytką na pas, struny , czyścik itp.

Instrumenty strunowe

 1. Po graniu przetrzeć struny szmatką (spirytusem) w celu usunięcia wilgoci. Nie korzystać z benzyny ekstrakcyjnej, gdyż wysusza drewno. Dotyczy to instrumentów z naturalnym drewnem na podstrunnicy.Przy lakierowanych podstrunnicach ma to mniejsze znaczenie.
 2. Po myciu dobrze jest przetrzeć środkiem do konserwacji podstrunnic (można użyć olejku cytrynowego).
 3. Raz na jakiś czas, np. przy zmianie strun, umyć podstrunnicę dokładniej, zwracając uwagę na okolice przy progach.
 4. Do czyszczenia nie używać żadnych ostrych narzędzi.
 5. Do czyszczenia body nie używać żadnych rozpuszczalników. Lakiery na gitarach mają tak różne składy, że to, co na jednej się sprawdzi, na innej może zrobić dużo szkód.
 6. Chowając gitarę do futerału, nie kłaść żadnych rzeczy (nut czy tekstów) na strunach. Struny nie mogą być dociśnięte do progów. Spotyka się sytuacje, w których muzycy wkładają przekładkę z cienkiego preszpanu pod struny.
 7. Gitara lubi kosmetyki.
 8. W futerale z gitarą elektryczną nie zaszkodzi umieścić osuszacz – taka wkładka z granulkami (saszetka jak w kartonie z butami, podpisana „Do not eat”).
 9. Instrumenty klasyczne potrzebują mieć nawilżone drewno. Nie można ich przesuszyć (nawilżacze).
 10. Drewno nie lubi dużych zmian wilgotności, bardziej niż zmian temperatury (bez przesady oczywiście).
Podwyższony case na wzmacniacz pozwala na transport i przechowywanie niezbędnego oprzyrządowania.

Wzmacniacze

 1. Jeśli sam próbujesz naprawić trzeszczący potencjometr, nie używaj WD40. Ten preparat zmywa brud wraz ze wszystkimi składnikami smarującymi. Jeśli nie ma nic innego do dyspozycji, to po czyszczeniu dać kropelkę oleju (nie spożywczego, ponieważ ten z biegiem czasu krzepnie).
 2. Okleiny z tolexu można myć benzyną ekstrakcyjną. Jeśli po myciu zostaną białe smugi, można usunąć je szmatką delikatnie zwilżoną olejem (nie spożywczym – ten się nadaje do smażenia naleśników). Należy olej wytrzeć do sucha – ma to wyglądać, a nie być tłuste.
 3. Tweedowe okleiny to bardziej skomplikowany temat. Niektórzy polecają piankę do czyszczenia tapicerki. Inni gorącą wodę z detergentem. Woda nie sprawdzi się, jeśli okleina jest przyklejana naturalnym klejem, rybnym czy kostnym, gdyż jest naturalnym rozpuszczalnikiem dla tego kleju.
 4. Po graniu na plenerach warto dać ostygnąć wzmacniaczowi przed schowaniem do case. Zmniejszy to szanse na wytrącanie wilgoci.
Solidne, wyłożone gąbką skrzynie na „klawisze” zapewniają elekt ronicznym instrumentom bezpieczny transport i przechowywanie wraz z okablowaniem i oprzyrządowaniem

Instrumenty klawiszowe

 1. Po graniu przetrzeć klawiaturę szmatką, żeby zetrzeć wilgoć z klawiszy.
 2. Dbać o kondycję baterii. Najczęściej CR2032 lub podobna. Jeśli bateria nie podtrzymuje pamięci, przed występem można się zdziwić (szczególnie, jeśli wszystkie ustawienia są zapisane w KBD).
 3. Nie czyścić instrumentów sprayem do kokpitów samochodowych takim jak „Plak”. Daje efekt pięknego, lśniącego instrumentu na „chwilę”. Po niedługim czasie wszystko wygląda jak stół w barze mlecznym po libacji bezalkoholowej…
Perkusja w bezpiecznych twardych case’ach

Perkusje

 1. Przy wymianie naciągów przetrzeć rant kadła i usunąć wszelkie „ciała obce” z wnętrza bębna.
 2. Raz na jakiś czas dokręcić śruby mocowań. Nie robić tego na siłę, tylko z „czuciem”. Często są tam elementy aluminiowe lub ZnAl, bardzo łatwe do uszkodzenia. Aluminium i ZnAl są miękkie.
 3. Statywy perkusyjne skręcać do oporu, ale ręką. Powinno to wystarczyć… Jeśli statyw nie trzyma, sprawdzić, co może być przyczyną. Zazwyczaj problem jest w plastikowym elemencie blokującym. Dokręcanie pałeczkami lub innym narzędziem powoduje pokrzywienie rur, które są o wiele droższe niż kawałek plastiku.
Miejsce serwisowe na czyszczenie oraz drobne naprawy perkusji i perkusjonaliów w magazynie Woodys Backline, które odbywają się w wolnych chwilach. Najczęściej poza sezonem.

Perkusjonalia

 1. Po koncercie, szczególnie plenerowym lub w miejscu, gdzie jest duża wilgotność, trochę odpuścić śruby naciągające skórę. Szczególnie jak skóra jest naturalna lub eko. Schnąca skóra może pęknąć, a w szczególnych przypadkach nawet zerwać obręcz.
 2. Największym wrogiem drewna są duże zmiany wilgotności.
 3. Statywy: jak wyżej.
 4. Do strojenia używać dedykowanych lub sprawdzonych kluczy. Klucze regulowane często potrafią doprowadzić do uszkodzenia śrub (nakrętek) użytych do strojenia.

W dzisiejszych czasach dostępne jest bardzo dużo chemii dedykowanej do konkretnych zadań. Zestawy kosmetyków do gitar. Chemia do elektroniki. Środki czyszcząco-smarujące do przełączników, potencjometrów. Waty do czyszczenia srebrnych styków w gniazdach, lepsze niż papier ścierny. Alkohol izopropylowy sprawdzi się lepiej do mycia elektroniki niż etylowy.

Porady przygotowali główny serwisant i czynny na rynku od ponad 30 lat technik sceniczny Piotr Stożek, wieloletni pracownik Woodys Backline oraz Piotr Podgórski – szef logistyki.
Zdjęcia pochodzą z archiwum FB Woodys Backline