Kontroler do Serato DJ PRO Mixars Primo

Szeroko rozumiany rynek profesjonalnych urządzeń DJ-skich rozrasta się w piorunującym tempie. Jednym z przykładów tego zjawiska jest duża dostępność przystępnych cenowo kontrolerów, które w zakresie możliwości nie odstają zbytnio od modeli z najwyższej półki. Przykładem jednego z takich urządzeń jest Mixars Primo, czyli propozycja młodej włoskiej marki mierzącej wysoko zarówno pod względem marketingowym, jak i technologicznym.

Z uwagi na mnogość kontrolerów i mikserów DJ-skich na rynku, firmy takie jak Mixars mają nie lada problem z przekonaniem do siebie potencjalnych klientów w czasie premiery pierwszego w portfolio produktu. Jednakże włoska marka poradziła sobie doskonale z tym problemem, prezentując światu model Primo po raz pierwszy już prawie trzy lata temu. Urzekł on użytkowników pod wieloma względami, więc nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie. Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora marki Mixars – firmy Show System, kontroler zawitał w naszej redakcji dając nam możliwość zapoznania się z nim bliżej i sprawdzenia jego możliwości.

Przedni panel kontrolera.

Kilka słów o konstrukcji
Już przy pierwszym kontakcie można zauważyć, że włoscy projektanci postawili na wysoką jakość i zaimplementowali multum możliwości do tego urządzenia, dając swoim klientom bardzo wszechstronne narzędzie, mogące służyć zarówno jako sprzęt dla początkujących, jak i całkiem zaawansowanych użytkowników. Pierwsze wrażenie? Muszę przyznać szczerze, że w tym pułapie cenowym spodziewałem się urządzenia znacznie bardziej „kruchego”, wykonanego w większości z tworzywa sztucznego i mniej odpornego na trudy pracy scenicznej. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, projektanci z Mixars postarali się, aby już przy pierwszym kontakcie, użytkownik miał pewność, że sprzęt ten może posłużyć mu długie lata. Cała płyta czołowa kontrolera wykonana jest ze szczotkowanego aluminium, odpornego na zarysowania i uszkodzenia, koła JOG również wykonano z aluminium, a całość dodatkowo wzmocniono obręczą z tworzywa. Generalnie sprzęt jest dobrze wyważony i wyraźnie daje odczucia solidnej i ciężkiej konstrukcji. Rozłożenie funkcji na przednim panelu jest typowe i intuicyjne, zaś całe naręcze wejść, wyjść i możliwości ich kontroli rozlokowano na przedniej i tylnej krawędzi urządzenia. Znajdują się tam wyjścia XLR, 1” jack oraz RCA, dwa przełączalne wejścia phono/line na gniazdach RCA, wejście mikrofonowe na złączu XLR oraz wejście AUX na złączu RCA. Urządzenie wyposażono w wygodne uchwyty po obu stronach, by łatwiej móc je przenieść lub podnieść. Warto jest też zauważyć, że wizualnie kontroler prezentuje się bardzo dobrze, a poszczególne jego elementy wykonane zostały z dużą starannością i dbałością o szczegóły, co powinno zadowolić nawet najbardziej wyczulonych na estetykę użytkowników.

Tylna ścianka z zestawem gniazd połączeniowych.

Możliwości i zastosowanie
Mixars Primo jest dwukanałowym kontrolerem DJ-skim typu „stand alone”, mogącym obsłużyć cztery deki. Sprzęt ma wbudowany, zintegrowany analogowy mikser, wyposażony w podstawowe, niezbędne funkcje, procesor efektów (noise, echo, crush) oraz filtry. Dzięki obecności miksera, w razie potrzeby kontroler może być używany jako klasyczny mikser analogowy, bez używania komputera. Oczywistym jest jednak, że Primo stworzony został głównie z myślą o współpracy z komputerem, a dokładniej z oprogramowaniem Serato DJ Pro.

Oprogramowanie Serato DJ PRO znajduje się w zestawie.

Pełna wersja tego softu dołączona jest do urządzenia, dzięki czemu użytkownik w zestawie otrzymuje nie tylko potężne oprogramowanie DJ-skie, ale też kontroler w pełni kompatybilny ze wszystkimi funkcjami Serato DJ Pro i efektami Serato FX. Mixars Primo jest urządzeniem, które już na poziomie projektowym tworzone było z myślą o współpracy z Serato, więc użytkownicy kontrolera mogą liczyć na solidne wsparcie techniczne oraz darmowe aktualizacje. Przechodząc do samego urządzenia, wspomniane już wcześniej, solidne aluminiowe tarcze JOG wyposażone zostały w technologię Touch Sensitive. Nie tylko doskonale wyczuwają one dotyk użytkownika, ale też mogą zostać użyte do szybkiego przewijania utworów lub do scratchigu. Co się tyczy pozostałych funkcji i możliwości kontrolera, warto zacząć od tego, że ma on zintegrowany interfejs audio, dzięki czemu za pomocą portu USB komunikuje się z komputerem. Primo może być zasilany ze wspomnianego USB lub, w sytuacji braku komputera, można go również zasilić tradycyjnie, za pomocą dedykowanego zasilacza.

Sercem urządzenia jest analogowy mikser wyposażony w sekcję filtrów oraz procesor efektów. Samego miksera można również używać w trybie „stand alone”.

Panel frontowy urządzenia wyposażono w 16 kolorowych padów z trybami m. in. Hot Cue, Slicer, czy Sampler. Nie zabrakło również przydatnego silnika szybkiego przeszukiwania „touch needle search” oraz cross fadera z regulowaną krzywą. Mixars Primo jest urządzeniem zaprojektowanym zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Doskonale nadaje się do nauki sztuki DJ-skiej, gdyż ma przejrzysty layout, dużo funkcji przydatnych w miarę rozwijania naszych umiejętności oraz nie nadwyręża zbytnio portfela. Z kolei bardziej doświadczeni użytkownicy docenią ergonomię projektu, zaawansowane funkcje oraz mnogość możliwości połączeniowych. Obie te grupy z pewnością będą usatysfakcjonowane również odpornością mechaniczną urządzenia, które dzięki aluminiowemu korpusowi jest w stanie znieść zarówno trudy transportu, jak i wiele całonocnych występów.

Primo oferuje osiem solidnych podświetlanych padów przypisanych do każdego decka. Pady mogą być wykorzystane zarówno jako Cue Point, Roll, Slice oraz jako narzędzie samplera w Serato DJ PRO.

Podsumowując
Można śmiało napisać, że Mixars Primo jest urządzeniem dopasowanym do potrzeb i możliwości bardzo wielu użytkowników, począwszy od tych dopiero rozpoczynających swoją drogę do wielkiej kariery DJ-skiej, jak i tych już bardziej zaawansowanych. Sprzęt oferuje bardzo wiele możliwości i funkcji zaczerpniętych ze znacznie droższych konstrukcji, wykończony jest bardzo solidnie, a do tego został zaprojektowany do ścisłej współpracy z oprogramowaniem Serato DJ Pro, które – co ważne – jest dołączone do zestawu. Mixars Primo to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji w swojej klasie, oferująca użytkownikowi bardzo dobry stosunek jakości oraz możliwości do ceny.

Tekst: Jarosław Bociański, Muzyka i Technologia

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij