Max Keller – „FASCYNUJĄCE ŚWIATŁO”

Grudzień to czas prezentów. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć Wam wydawnictwo stworzone przez niekwestionowanego specjalistę w dziedzinie oświetlenia scenicznego, które stanowi zbiór doświadczeń zdobytych podczas kilkudziesięcioletniej kariery autora. Od wielu lat książka ta uznawana jest za najważniejszą publikację specjalistyczną na temat oświetlenia teatralnego i wszystkich aspektów projektowania oświetlenia.

Max Keller, autor książki „Fascynujące Światło”, jest jednym z najważniejszych i najbardziej doświadczonych projektantów oświetlenia scenicznego na świecie. Laureat Monachijskiej Nagrody Teatralnej, Nagrody Złotego Pióra, Nagrody za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Projektowania Oświetlenia oraz nagrody Opus-Deutschen Bühnenpreis za całokształt osiągnięć. Niewątpliwie to właśnie dzięki staraniom, pomysłom i nowatorskim rozwiązaniom Maxa Kellera światło teatralne na scenie dramatycznej, muzycznej, operowej i operetkowej urosło do rangi sztuki. Zyskało na znaczeniu, stając się nieodzowną i niezwykle ważną częścią każdego spektaklu. W trakcie ponad czterdziestoletniej kariery Max Keller współpracował z wieloma najbardziej prestiżowymi scenami na świecie, jednak przede wszystkim związany był z Münchner Kammerspiele, gdzie od 1978 roku wdrażał swoje innowacyjne pomysły. Poza działalnością jako projektant i realizator światła, niemiecki specjalista współpracował również z producentami sprzętu oświetleniowego, a od wielu lat udziela się również jako wykładowca i praktyk, chętnie dzielący się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki oświetleniowej.

„Fascynujące Światło” to efekt kilkudziesięcioletniego doświadczenia Maxa Kellera. Książka łączy formę podręcznika i przepięknego albumu. Przepełniona jest niezwykle bogatą i przekrojową treścią. Autor dzieli się z czytelnikami swoją szeroką wiedzą. Przedstawia historię oświetlenia w teatrze, począwszy już od starożytności. Wyjaśnia, co to jest światło oraz kolor i jak się nimi posługiwać. Nie zapomina o tak istotnym zagadnieniu jak światło w malarstwie, dzięki czemu odkrywamy możliwości niesione przez ten środek wyrazu przy budowaniu napięcia oraz innych wrażeń emocjonalnych. Według autora to właśnie malarstwo powinno stanowić jedną z inspiracji dla projektantów oświetlenia. Jak wiadomo, działanie światła opiera się na prawach fizyki, stąd też spora dawka informacji dotyczących dziedziny nauki zajmującej się badaniem natury światła – optyki. W książce nie zabrakło również informacji technicznych, począwszy od budowy żarówki. Obszernie potraktowany został temat zastosowania scenicznego różnego rodzaju źródeł światła. Opisane są narzędzia pozwalające na zmianę barwy oraz urządzenia modyfikujące światło. Autor podkreśla również, jak ważne jest dokładne podłączenie urządzeń przewodami do obwodów konsolety oświetleniowej. Prezentuje rodzaje wykorzystywanych złączy oraz przewodów. Nie zapomina o możliwościach, jakie dają efekty specjalne i wykorzystywany do tego sprzęt.

 „Fascynujące Światło” to doskonała lektura dla wszystkich osób profesjonalnie zajmujących się szeroko pojętą tematyką oświetlenia. Techników, realizatorów, light designerów,  reżyserów, scenografów czy dyrektorów technicznych placówek kultury. Obowiązkowo powinni sięgnąć po nią również studenci kierunków teatralnych i realizatorskich oraz wszyscy pasjonaci światła i sceny.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zakupu książki na stronach polskiego wydawcy: https://sklep.ltt.com.pl/…/fascynujace-swiatlo-max-keller/

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij