Mobilny zestaw nagłośnieniowy HK AUDIO POLAR 10

Mobilność, niska waga, duża liczba funkcji połączeniowych oraz nienaganny wygląd to cechy, które są istotne przy wyborze sprzętu zarówno przez profesjonalnych, jak i mniej zaawansowanych użytkowników. Kryteria te spełniają popularne ostatnio konstrukcje typu „wszystko w jednym”, które ma w swojej ofercie większość szanujących się producentów. Swoją nowość w tej grupie produktów przedstawiła pod koniec ubiegłego roku również firma HK Audio.

Wielu osobom produkty HK Audio kojarzą się z  precyzją wykonania, wysoką odpornością mechaniczną, niezawodnością i, rzecz jasna, nienagannym brzmieniem. Ta opinia sprawiła, że nowa propozycja w postaci zestawu Polar 10 wywołała spore zainteresowanie nie tylko wśród sympatyków marki. Dzięki uprzejmości firmy Amtec, polskiego dystrybutora marki HK Audio, mogliśmy przekonać się, jak nowy zestaw wypada w  praktyce i  czy charakteryzują go te same cechy, z których słyną większe systemy niemieckiej marki.

HK AUDIO POLAR 10Użytkownik HK AUDIO Polar 10 może użyć zestawu bez wspornika, gdy system ustawiony jest na podwyższeniu lub widownia przyjmuje pozycje siedzące, lub z jego pomocą zagrać wyżej i dalej.

Pierwsze wrażenia i budowa
Wygląd i wykończenie już od pierwszego kontaktu budzi bardzo pozytywne wrażenie. Widać, że projektanci postawili na nowoczesność, gdyż design jest świeży i nieszablonowy, dający użytkownikowi poczucie kontaktu ze sprzętem najnowszej generacji. Cały system składa się z trzech części. Pierwsza, główna część to oczywiście subwoofer, który stanowi jednocześnie podstawę pod resztę zestawu oraz zawiera wbudowany wzmacniacz i  mikser. Kolejna część to głośnik średnio/wysokotonowy oraz wspornik, który wizualnie przypomina wspomniany przed momentem głośnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może użyć zestawu bez wspornika, gdy system ustawiony jest na podwyższeniu lub widownia przyjmuje pozycje siedzące, lub z jego pomocą zagrać wyżej i dalej. Dla wygody i przyspieszenia montażu/demontażu, mobilny zestaw nagłośnieniowy HK Audio Polar 10 wyposażono w  system łączeniowy E.A.S., który pozwala sprawnie łączyć elementy zestawu bez użycia kabli głośnikowych. Subwoofer został wyposażony w dwie wygodne rączki do przenoszenia: jedna u góry urządzenia, a druga na samym dole, a ta druga dodatkowo pełni funkcję przeciwwagi i stabilizatora dla całej konstrukcji. W przeciwieństwie do wielu urządzeń tego typu dostępnych na rynku, mikser wraz ze wszystkimi gniazdami połączeniowymi został zlokalizowany w  górnej części, dzięki czemu użytkownik ma do niego znacznie łatwiejszy dostęp, kosztem bardziej widocznych połączeń kablowych. Tylna ścianka subwoofera zawiera jedynie złącze prądowe i włącznik zasilania.

HK AUDIO POLAR 10Subwoofer z 10” głośnikiem w wytrzymałej drewnianej obudowie gwarantuje mocne brzmienie niskich częstotliwości.

Możliwości
Pisząc o  możliwościach zestawu aktywnego, nie sposób nie zacząć od wzmacniacza i głośników. HK Audio Polar 10 napędzany jest wzmacniaczem klasy D o mocy 2000 W, który – jak wspomniałem wcześniej – zamontowano w subwooferze. Ten z kolei wyposażony został w przetwornik niskotonowy o średnicy 10”, który jest w stanie (według specyfikacji) przetworzyć niskie częstotliwości aż od 38 Hz. Jeżeli chodzi o kolumnę średnio/wysokotonową zamontowaną na wsporniku, projektanci wyposażyli ją w  aż sześć przetworników o  średnicy 3” oraz w  jeden tweeter o  stałej kierunkowości i  średnicy 1”. Odpowiednie ustawienie przetworników pozwoliło na osiągnięcie dyspersji na poziomie aż 120 stopni w poziomie i 30 stopni w pionie. Całość jest w stanie wytworzyć maksymalne ciśnienie akustyczne na poziomie 126 dB SPL. Jeżeli chodzi o pokładowy mikser, to do dyspozycji są cztery kanały, z czego dwa pierwsze wyposażono w wejście mikrofonowo-liniowe typu combo, trzeci to wejście instrumentalne na złączu 1/4” Jack, a czwarty to wejście AUX typu czincz obsługujące również sygnały wchodzące do urządzenia bezprzewodowo w technologii Bluetooth 5.0. Oczywiście użytkownicy mogą niezależnie sterować głośnością każdego z kanałów, a dodatkowo do dyspozycji mają wyjście MIX, regulację poziomu samego subwoofera oraz enkoder Master. Wspomniany enkoder nie jest odpowiedzialny jedynie za głośność, gdyż pozwala również na obsługę zaawansowanego 24-bitowego procesora DSP. Dzięki niemu można skorzystać z trójpasmowego korektora barwy oraz wybrać jeden z zaproponowanych przez producenta presetów (Music, Speech oraz DJ). Dodatkowo można zapisać pięć własnych, ulubionych ustawień, a całość idealnie dopełnia mały, ale wyraźny wyświetlacz LCD.

HK AUDIO POLAR 10Na pokładzie jest 4-kanałowy mikser (2x XLR combo/1x jack 6,35 mm/1x AUX RCA) z osobną regulacją poziomu głośności.

Polar 10 w praktyce
System Polar 10 nadaje się do wielu różnych aplikacji. Ja zacząłem testy od wykorzystania go podczas eleganckiej gali w  typowej sali konferencyjnej. Zanim jednak napiszę o  osiągach, muszę przyznać, że bardzo przyjemnym i wygodnym dodatkiem do systemu są dedykowane pokrowce, osobne na subwoofer oraz osobne na wspornik i  kolumnę głośnikową. Tym sposobem transport odbył się bez najmniejszego problemu, a do tego schludnie i bezpiecznie dla sprzętu. Montaż systemu na miejscu odbył się wręcz błyskawicznie, a po podłączeniu do niego sygnału i zasilania, całość gotowa była do pracy w kilka minut. Miejsce, gdzie ustawiony był opisywany sprzęt, znajdowało się na niewielkim podwyższeniu, a do tego publiczność siedziała, więc nie było potrzeby stosowania wspornika i kolumnę głośnikową zainstalowałem bezpośrednio w subwooferze. Nie omieszkałem oczywiście sprawdzić wszystkich presetów DSP i muszę stwierdzić, że dość dobrze dopasowane są do ich nazwy. Chociaż w warunkach domowych korzystałem z ustawienia MUSIC, które dość przyjemnie podbijało wysokie i niskie pasmo, to podczas realizacji wykorzystałem ostatecznie preset SPEECH, który podcinał niskie pasmo i  idealnie pasował do słowa mówionego.

HK AUDIO POLAR 10Dla wygody i przyspieszenia montażu/demontażu, Polar 10 wyposażono w system łączeniowy E.A.S., który pozwala sprawnie łączyć elementy zestawu bez użycia kabli głośnikowych.

Pomimo iż dysponowałem jednym zestawem Polar 10 w średniej wielkości sali, odpowiednio ustawiony spisał się bardzo dobrze. System gra dosyć szeroko, ale trzeba pamiętać, by dobrze dopasować jego ustawienie do wysokości „głów” słuchaczy, gdyż w pionie jest dosyć wąski. Na spore uznanie zasługuje design systemu, który w warunkach konferencyjnych prezentował się wyśmienicie. Kolejny sprawdzian odbył się podczas imprezy firmowej, tym razem z muzyką odtwarzaną za pośrednictwem Bluetooth. W tym przypadku Polar 10 mógł nieco rozwinąć skrzydła i zagrać na wyższych obrotach. Jeśli chodzi o dynamikę oraz headroom zestaw gra bardzo przyjemnie i dobrze radzi sobie z niskim pasmem, a do tego ma naprawdę duży zapas mocy. Komunikacja sygnału z odtwarzaczem przebiegała stabilnie i  bezproblemowo, podobnie jak parowanie urządzeń przed wydarzeniem. Wszystko działało dokładnie tak, jakbyśmy sobie życzyli w przypadku tego typu urządzeń.

Podsumowanie i wnioski
HK Audio Polar 10 jest idealnie dopasowany do wymagań współczesnych użytkowników. Prosty w obsłudze, dobrze brzmiący i, co nie mniej ważne, świetnie wyglądający. Powinni się nim zainteresować muzycy, konferansjerzy, mobilni DJ-e i muzycy. Doskonale sprawdzi się także w  szerokiej gamie instalacji audiowizualnych w  szkołach, salach konferencyjnych, w  salach bankietowych czy restauracjach. W swojej kategorii cenowej jest to jedna z ciekawszych propozycji dostępnych na rynku, którą z pewnością warto się zainteresować.

Tekst: Jarosław Bociański, Muzyka i Technologia

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij