Pod koniec stycznia odbyła się premiera nowej ruchomej głowy Robe lighting Forte, opartej na przenośnym źródle światła LED Transfersable Engine (TE). Forte to kolejne po Esprite i Spote urządzenie, które pozwala nie tylko w łatwy sposób wymienić wysłużone źródło światła LED, ale również przenieść je do innego urządzenia.

Jak podaje producent urządzenie Forte określić można 3 słowami: doskonalszy, silniejszy i specjalniejszy. Na te cechy składa się wysokiej jakości białe źródło światła LED o mocy 1000 W generujące strumień wyjściowy na poziomie 50.000 lumenów i szeroki zakres zoom od 5 do 55 stopni, co sprawia, że model ten idealnie sprawdzi się jako spot, wash oraz beam. Forte wyposażono w najnowocześniejszy system mieszania kolorów CMY firmy Robe, który zapewnia płynne przejścia między kolorami. W połączeniu z dwoma kołami kolorów, filtrami CRI 80 i 90 oraz zmiennym CTO od 3.000 – 6.700 K oraz regulacją TINT (+/- GREEN) Forte zapewnia całkowitą paletę barw. Nowa ruchoma głowa marki Robe zapewnia bardzo dużą funkcjonalność dzięki dwóm w pełni indeksowanym, obrotowym tarczom gobo, dwóm pryzmatom, kołom animacji i ultraszybkiej zmotoryzowanej przysłonie oraz dwóm wymiennym filtrom frost.

Robe lighting Forte to szereg najnowszych technologii opatentowanych przez czeskiego producenta:

L3 ™ – (Low Light Linearity) Niezauważalne 18-bitowe ściemnianie zapewniające wyjątkowo płynne przejście w czerń
Cpulse ™ – system zapobiegający migotaniu dla kamer HD i UHD
AirLOC ™ (Less Optical Cleaning) znacznie zmniejsza poziom unoszących się w powietrzu cząstek zasysanych przez elementy optyczne. Zwiększa to ogólną wydajność, jakość światła i czas między rutynowym czyszczeniem a konserwacją
REAP ™ – portal dostępu do sieci Ethernet firmy Robe
EMS ™ – elektroniczny system stabilizacji ruchu pan i tilt redukujący odchylenia wiązki spowodowane ruchem lub wibracjami kratownicy

Forte to urządzenie bardzo ciche, a dzięki korekcie kolorów +/- green model ten znajdzie zastosowanie zarówno na dużej scenie koncertowej, jak również przy dużych realizacjach telewizyjnych, a co ważniejsze jest idealnym urządzeniem do zastosowania z systemem śledzenia obiektów scenicznych – RoboSpot.

Robe Lighting TE – Transferable Engine
Zaprojektowane, opatentowane i wyprodukowane przez Robe „Transferable Engine” to nowatorskie rozwiązanie, które przede wszystkim pozwala na przedłużenie żywotności urządzeń, w których je zastosowano. Jednak to można znaleźć również u innych producentów. Jednak, gdyby każdy mógł wymienić samodzielnie źródło na takie o większej lub mniejszej mocy w zależności od określonej produkcji? Takie możliwości zapewnia jedynie Transferable Engine. Już w tym momencie dostępne na rynku modele Esprite, Spote, a od teraz również Forte posiadają odpowiednie zapas mocy i chłodzenia, który pozwala wykorzystywać w nich kolejne nowo powstałe źródła TE, inkorporujące nowe, nie znane dziś jeszcze rozwiązania.

Innymi cechami, które wyróżniają źródło TE to jeszcze lepsze mieszanie kolorów, zdolność do utrzymania takie samej jakości światła przy wszystkich wyposażonych w nie urządzeniach. Wszystkie zdarzenia zapisywane są w pamięci TE, a każde z nich łatwo można zidentyfikować przez NFC, WEB serwer lub z menu urządzenia. To szczególnie ważna cecha dla firm, które specjalizują się w wynajmie urządzeń oświetleniowych, dzięki czemu w łatwy sposób po każdej realizacji można je zweryfikować. Robe Transferable Engine to również rozwiązanie ECO, które nadaje się do recyklingu z bezpłatną ofertą zwrotu. Dla każdego źródła producent zapewnia gwarancję do 20.000 godzin lub 3 lat działania.

Nową ruchoma głowicę Robe lighting Forte już niedługo będzie można zobaczyć w siedzibie polskiego dystrybutora, firmie Prolight.