Stworzenie w jednym miejscu nastrojowej restauracji ze świetną kuchnią i klubu muzycznego z muzyką taneczną serwowaną przez DJ-ów to nie lada wyzwanie. Wkomponować w taką przestrzeń system nagłośnieniowy, który za dnia pozwoli się sączyć muzyce tła, a po zmroku dostarczy na parkiet odpowiednią ilość imprezowej energii to zadanie dla prawdziwych profesjonalistów. Kluczowe w takich sytuacjach jest również umożliwienie użytkownikowi łatwego i intuicyjnego zarządzania całym systemem, aby móc idealnie dopasować jego działanie do każdej sytuacji. Ekipa restauracji Ogrody Wisła oraz klubu Ogrody Nocą przy wsparciu specjalistów z ESS Audio poradziła sobie z tym doskonale.

Ogromna w tym zasługa produktów marki JBL serii PRX800. W całym lokalu zainstalowanych zostało szesnaście dwudrożnych, aktywnych PRX812W uzupełnionych ośmioma 18-calowymi subwooferami PRX818XLF. Smukłe, wyposażone w akumulatory zestawy typu all-in-one JBL EON Pro nagłaśniają tarasy w sezonie letnim.

Dogłośnienia nad stolikami zrealizowane zostały przez zwieszane, bardzo eleganckie i minimalistyczne głośniki Sonance PS-P63T. W toaletach za reprodukcję muzyki odpowiadają dwudrożne, ścienne głośniki JBL CSS 1S/T zasilane instalacyjnymi wzmacniaczami JBL CSA2120Z. Strefami dźwięku zarządza procesor BSS BLU100 z modułami wyjściowymi BSS BLU-BOB.

Seria PRX800 zbudowana jest z 18-milimetrowej, mocnej a zarazem lekkiej sklejki topolowej oddającej głębie naturalnego brzmienia. Obudowy są zabezpieczone wykończeniem JBL DuraFlex. Grill wykonany z wytrzymałej na wgniecenia stali o grubości ok 1,5 mm. Uchwyty natomiast z lekkiego wypełnionego włóknem szklanym nylonu, dla zwiększonej wytrzymałości.

Wszystkie punkty podwieszenia M10 wyprodukowane są ze stali o grubości ponad 2 mm i zostały sprawdzone pod względem maksymalnego obciążenia aż do 1000 lbs, każdy z osobna. W serii PRX800 kontrola parametrów oraz dostęp do ustawień pokładowego DSP możliwy jest za pomocą standardu Wi-Fi. Użytkownik do dyspozycji ma różne presety EQ systemu, zabezpieczeń, poziom czułości wejść, punkt podziału, ustawienia limitera oraz optymalizację elementów dyskretnych. Za dostarczenie mocy do przetworników odpowiadają wzmacniacze pracujące w klasie D.

Zestawy szerokopasmowe PRX812W to aktywne konstrukcje dwudrożne oparte na 12” wooferze w technologii Differential Drive® oraz neodymowym driverze kompresyjnym z polimerową membraną pierścieniową o średnicy 1,5”. Nominalny kąt pokrycia wynosi 90° x 50°. Wzmacniacz dostarcza 1500 W, dzięki dwóm końcówkom po 750 W. Budowa kolumny umożliwia montaż na statywie, podwieszenie oraz ustawienie na podłodze w pozycji monitora odsłuchowego. Pasmo przenoszenia z tolerancją +/- 3dB to 55,7 Hz – 20 kHz, maksymalny poziom SPL to 135 dB, a waga zestawu to zaledwie 18,1 kg. Za przetwarzanie dolnego pasma odpowiadają zestawy niskotonowe PRX818XLF zawieszone pod sufitem. Lekkie 36-kilogramowe subbasy bazują na 18” przetworniku pracującym w zakresie 35 Hz – 87 Hz z tolerancją +/- 3 dB. Mogą one wygenerować maksymalny poziom SPL 134 dB.

Za dźwięk na tarasie w sezonie letnim odpowiadają zestawy JBL EON Pro wyposażone w sześciokanałowy mikser z obsługą standardu Bluetooth. Składają się one z sekcji wysokotonowej, w której pracuje sześć przetworników o średnicy 2”, oraz sekcji niskotonowej z 10” subwooferem. Technologia Directivity Control Geometry zapewnia wyrównane pokrycie dźwiękiem obszaru widowni, a Slip Strem Port Tubes emituje rozszerzone pasmo niskich częstotliwości.

Nie pozostaje nic innego, jak wybrać się nad Wisłę i usłyszeć to osobiście.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Piotr Bakal

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl