Najbardziej dynamiczny rozwój scenicznych rozwiązań oświetleniowych przypadł w naszym kraju na początek lat dziewięćdziesiątych. Na świecie miało to miejsce znacznie wcześniej i już w latach osiemdziesiątych koncertom wielu artystom towarzyszyła bardzo rozbudowana oprawa wizualna. Z oczywistych przyczyn w tym samym czasie w naszym kraju najbardziej riderowym sprzętem było wszystko to, co mogło wyjechać w plener z domu kultury czy z teatru.Zmiany ustrojowe, rozwój gospodarczy i zaistnienie własności prywatnej sprawiły, że w naszym kraju zaczęły powstawać coraz lepiej wyposażone w urządzenia oświetleniowe instytucje i kluby. Zaczęły wypełniać się również magazyny firm rentalowych. To wszystko sprawiło, że pasjonaci światła zaczęli profesjonalizować swoje działania i otwierać firmy dystrybuujące i dostarczające na nasz rynek zaawansowane rozwiązania, które musiały odpowiadać na coraz wyższe wymagania rynku i projektantów.Jedną z takich marek stała się firma Prolight, która święciła w ubiegłym roku dwudziestolecie swojej działalności. Ten jubileusz stał się doskonałą okazją do spotkania i rozmowy o początkach działalności w branży oraz funkcjonowaniu firmy dzisiaj.

Najbardziej dynamiczny rozwój scenicznych rozwiązań oświetleniowych przypadł w naszym kraju na początek lat dziewięćdziesiątych. Na świecie miało to miejsce znacznie wcześniej i już w latach osiemdziesiątych koncertom wielu artystom towarzyszyła bardzo rozbudowana oprawa wizualna. Z oczywistych przyczyn w tym samym czasie w naszym kraju najbardziej riderowym sprzętem było wszystko to, co mogło wyjechać w plener z domu kultury czy z teatru. Zmiany ustrojowe, rozwój gospodarczy i zaistnienie własności prywatnej sprawiły, że w naszym kraju zaczęły powstawać coraz lepiej wyposażone w urządzenia oświetleniowe instytucje i kluby. Zaczęły wypełniać się również magazyny firm rentalowych. To wszystko sprawiło, że pasjonaci światła zaczęli profesjonalizować swoje działania i otwierać firmy dystrybuujące i dostarczające na nasz rynek zaawansowane rozwiązania, które musiały odpowiadać na coraz wyższe wymagania rynku i projektantów. Jedną z takich marek stała się firma Prolight, która święciła w ubiegłym roku dwudziestolecie swojej działalności.

Ten jubileusz stał się doskonałą okazją do spotkania i rozmowy o początkach działalności w branży oraz funkcjonowaniu firmy dzisiaj.  W nowoczesnym showroomie firmy Prolight zlokalizowanym w jej siedzibie można nie tylko zapoznać się z każdym z urządzeń znajdującym się w ofercie dystrybutora, ale także gruntownie przetestować możliwości danej lampy czy rozwiązania wideo.

Firma Prolight zainaugurowała swoją działalność w 1996 roku. O tym, jak wiele zmieniło się nie tylko na rynku, ale przede wszystkim o tym, jak wyraźnie rozwinęło się przedsiębiorstwo może świadczyć nie tylko liczba sprzedawanych w każdym roku urządzeń, ale już sama siedziba, w której znajduje się Prolight. Z pewnością wielu z nas pamięta pierwszą lokalizację firmy przy ulicy Farbiarskiej, gdzie w niewielkiej przestrzeni każdego dnia odbywały się prezentacje, szkolenia, a przede wszystkim sprzedaż znajdujących się w ofercie urządzeń. Dzisiaj Prolight mieści się w bardzo przestronnym budynku przy ulicy 3 Maja 183 w Pruszkowie. Mieszczą się tutaj nie tylko biura, ale także potężny showroom oraz przestrzenie szkoleniowe, a także duży magazyn.O pozycji firmy Prolight na arenie polskiej branży oświetleniowej w pierwszej kolejności świadczą oczywiście marki znajdujące się w jej ofercie.

Dystrybutor może pochwalić się sprzedażą na terenie naszego kraju takich rozwiązań jak oprawy oświetleniowe Robe, Clay Paky, Griven, ETC, Robert Juliat, oświetlenia architektonicznego Anolis i Griven, sterowników Avolites, Visual Production, Pharos, peryferyjnych urządzeń multimedialnych Data Path, media serwerów d3 Technologies, projektorów Barco, konstrukcji i wciągarek marki Prolyte czy wytwornic MDG, Look Solutions. Jednak firma Prolight to nie tylko sprzedaż urządzeń, ale także kompletne rozwiązania i ich projektowanie. Wśród zrealizowanych przez Prolight projektów można wskazać takie przedsięwzięcia jak stała iluminacja fasady Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, multimedialna ekspozycja w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, dostawa opraw do Amfiteatru w Ostródzie, dostawa opraw do Telewizji Polskiej, Telewizji TVN czy Telewizji Polsat, stała iluminacja Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, projekt, dostawa i instalacja opraw oświetleniowych oraz sterowania w Teatrze Powszechnym w Warszawie czy projekt, dostawa i instalacja opraw oświetleniowych oraz ekranów LED w Teatrze Roma w Warszawie.

Oczywiście firma Prolight to nie tylko sprzedaż i projektowanie rozwiązań, ale także rozbudowany serwis, wsparcie techniczne, a także bogata oferta prezentacji produktowych i szkoleń z zakresu światła, multimediów czy sterowania realizowanych w ramach projektu Lightschool.Zapraszamy do rozmowy z dyrektorem generalnym firmy Jackiem Krawczykowskim, dyrektorem operacyjnym Rafałem Rzeczkowskim i dyrektorem ds. technicznych Radosławem Zacheją. Zdjęcia z pierwszych lat funkcjonowania firmy. W holu prezentowane są nagrody i wyróżnienia przyznane firmie Prolight na przestrzeni 25 lat.

Tekst i zdjęciaŁukasz KornafelMuzyka i Technologia

Tagi:

robe