SolaFrame Theatre i grandMA3 w NFM

Narodowe Forum Muzyki jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej, które powstało w 2014 roku z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego. Wrocławska instytucja mieści cztery sale koncertowe: Salę Główną na 1800 osób i trzy sale kameralne dla 250 – 450 słuchaczy. Każda z nich dostosowana jest do prezentacji różnorodnych gatunków – od muzyki klasycznej, poprzez jazz, po muzykę alternatywną i elektroniczną.

Jak na tak prestiżową instytucję przystało, sprzęt wykorzystywany w trakcie koncertów to najwyższa światowa półka. Jedna z ostatnich dostaw do NFM została zrealizowana przez firmę LTT Sp. z o.o. z Warszawy. W jej skład weszły najnowsze rozwiązania oświetleniowe firm MA Lighting oraz High End Systems.

Firma LTT dostarczyła wrocławskiej placówce dwadzieścia sztuk głów profilowych High End Systems SolaFrame Theatre. Urządzenia High End Systems to od wielu lat symbol najwyższej jakości. Wybierają je wymagający użytkownicy, którzy oczekują najwyższych parametrów pracy i niezawodności. W tym jednak przypadku doszło dodatkowe wyzwanie – eliminacja szumu wiatraków towarzyszącego zawsze ruchomej głowie.

HES SolaFrame Theatre to pierwsza na świecie tak zaawansowana ruchoma głowa ze źródłem LED wysokiej mocy, która jest wyposażona w bezwiatrakowy system chłodzenia. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie jest bezgłośne i może być stosowane w takich miejscach jak filharmonie, sale koncertowe, teatry dramatyczne, studia telewizyjne, jak również wszędzie tam, gdzie wysoki poziom szumu eliminuje użycie ruchomych głów. Na uwagę zasługuje arsenał wbudowanych efektów w SolaFrame Theatre: noże profilowe przechodzące przez cały zakres plamy świetlnej, zoom w zakresie 7° – 42°, obrotowa i stała tarcza gobo, tarcza animacji, liniowy pryzmat, płynny Frost, Iris, system mieszania kolorów CMY + CTO a także klasyczna tarcza kolorów.

Źródło światła w SolaFrame Theatre stanowi biały LED o mocy 440 W, temperaturze barwowej 6000 K i wysokim współczynniku CRI 90. Głowica SolaFrame Theatre jest wyposażona w  specjalnie zaprojektowany system usuwania oparów (np. dymu scenicznego) z soczewki przedniej.

System sterowania dostarczony do NFM składa się z dwóch konsolet grandMA3 light wraz z monitorami dotykowymi i dedykowanymi skrzyniami, jedna sztuka grandMA3 onPC Command Wing + zestaw komputerowy w skrzyni transportowej od Console Solution.

Konsoleta grandMA3 light jest najbardziej popularnym modelem w serii. Nowy hardware obejmuje aż sześć monitorów z technologią multitouch o przekątnych 7”, 14” oraz 15”.

Na pokładzie znajdują się również opatentowane przez MA Lighting podwójne enkodery ciche przyciski oraz podświetlane, zmotoryzowane potencjometry o wydłużonej żywotności. System operacyjny grandMA3 ma wbudowany wizualizer 3D. Obsługuje także najnowszy standard bibliotek GDTF (General Device Type Format), który może być wykorzystywany w programach do projektowania oświetlenia oraz innych konsoletach oświetleniowych.

Model light ma licencję na 8192 parametrów sterujących, z których każdy może zajmować nawet do trzech adresów DMX, co stanowi znakomitą podstawę nawet dla dużych i prestiżowych realizacji z oświetleniem rozrywkowym. System można w razie potrzeby rozbudować do 250 000 parametrów za pomocą dodatkowych jednostek obliczeniowych grandMA3 Processing Unit.

 

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij