RDM w pierwszej wersji nie był doskonały, dlatego doczekał się całej listy poprawek oraz doposażenia go np. w dodatkowy komunikat „usterka została usunięta”. Ostatecznie wersję, którą uznano za dopracowaną dopuszczono do użytku pod symbolem RDM E1.20. Taką też obsługuje bohater niniejszego artykułu. W rzeczywistości fizycznie urządzenie to nie będzie się wyróżniać od innych podobnych spliterów.
Jak sama nazwa wskazuje, spliter może rozdzielić sygnał na osiem niezależnych wyjść, jednak nie będzie to jego jedyna funkcja. Ponieważ producent wyposażył go również w dwa wejścia, istnieje możliwość zdefiniowania i przygotowania go do pracy z dwoma liniami DMX.
Obudowa ma typowy rackowy wymiar o wysokości 1U. Jak sama nazwa wskazuje spliter może rozdzielić sygnał na osiem niezależnych wyjść, jednak nie będzie to jego jedyna funkcja. Ponieważ producent wyposażył go również w dwa wejścia, istnieje możliwość zdefiniowania i przygotowania go do pracy z dwoma liniami DMX. W takim wariancie praca będzie możliwa w konfiguracji „jedno wejście-cztery wyjścia”, czyli sygnał będzie przesyłany do czterech wyjść niezależnie dla każdej z dwóch linii.
Spliter ma izolację optyczną między wejściami i wyjściami do wartości 1000 V.
Nie zapomniano też o możliwości przesyłania zasilania do innych urządzeń (np. kolejnych spliterów). Obudowa została wyposażona w złącza PowerCon oraz PowerCon-thru. Należy jednak pamiętać, iż maksymalne natężenie prądu, przy kaskadowym łączeniu różnych odbiorników prądu, nie powinno przekroczyć 15 amperów. Z założenia, profesjonalny spliter powinien pełnić też rolę separatora. Każdy technik sceniczny zapewne spotkał się w swojej karierze z sytuacją, gdy (szczególnie w warunkach plenerowych) może dojść do niekontrolowanych przepięć.
Urządzenie zamknięto w solidnej obudowie o wysokości 1U.
W konsekwencji może się to skończyć uszkodzeniem sporej liczby urządzeń. Pomyślano też o tym. Spliter ma izolację optyczną między wejściami i wyjściami do wartości 1000V.

Nie zapomniano też o możliwości przesyłania zasilania do innych urządzeń (np. kolejnych spliterów).
Praca z dwoma trybami
Sądzę, iż w wielu sytuacjach sprawdzi się funkcja, gdzie zamiast ośmiu wyjść dla jednej linii można skorzystać też z czterech, niezależnie dla każdej z dwóch linii. Właściwie w takim wariancie powinienem mówić o dwóch spliterach zamkniętych w jednej obudowie. Stosowna wartość optycznej separacji wejść i wyjść oraz praca z RDM czynią ten produkt bardzo atrakcyjną pozycją na rynku wśród urządzeń peryferyjnych.
Tekst: Paweł Murlik
Zdjęcia: LTT