Aby móc w pełni docenić i obiektywnie ocenić produkt, należy mieć porównanie oraz doświadczenie w pracy z niejednym rozwiązaniem. Specjalistów w dziedzinie systemów interkomowych jest zdecydowanie mniej niż tych od nagłośnienia czy oświetlenia. Dlatego przy okazji tego testu postaram się przybliżyć specyfikę pracy z tymi systemami.

RIEDEL BOLERO STANDALONE
Niezależnie od wykonywanej pracy, aby móc wykonać ją jak najlepiej, należy się do niej przygotować. Najpierw zbieramy niezbędne informacje, a  następnie wykonujemy wstępny projekt z  nadzieją na jak najmniejszą liczbę poprawek. Podczas projektowania warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby wprowadzanie w  późniejszym etapie zmian było możliwie bezbolesne, szybkie i nie wymagało przewrócenia wszystkiego do góry nogami. Dokładnie tak samo jest w przypadku projektowania systemów interkomowych. Pewne elementy takie jak liczba urządzeń, potrzebne relacje, przydatne funkcje można z  góry ustalić, ale i tak na końcu pojawi się sporo do poprawienia. Bo akurat ktoś nie używał tego modelu, bo jest przyzwyczajony do rozwiązań innego producenta, bo lubi mieć szybki dostęp do konkretnej funkcji lub będzie potrzebował dodatkowej relacji. Na dodatek nierzadko jest tak, że różne ekipy przybywają w różnym czasie, często na ostatnią chwilę przed rozpoczęciem produkcji, a wtedy wszyscy naraz chcą dokonać poprawek. Świadomość wyzwań, jakim musi sprostać osoba zarządzająca systemem interkomowym, jest kluczowa, aby w pełni docenić przedmiot niniejszego testu.

RIEDEL BOLERO STANDALONEBeltpack waży jedyne 420 g, jest kompaktowy (8,6 x 4,8 x 13 cm), a przy tym bardzo poręczny i wytrzymały.

Producent
Firma Riedel Communications powstała w  1987 roku w  niemieckim mieście Wuppertal i zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją innowacyjnych rozwiązań sieciowych dla wideo, audio i komunikacji. Jej produkty są używane w transmisjach, branży pro-audio, podczas wydarzeń sportowych, teatralnych i w systemach bezpieczeństwa na całym świecie. Firma znana jest z pionierskich systemów cyfrowej matrycy audio i technologii sieci światłowodowych. Riedel ma siedzibę w Wuppertal w Niemczech i zatrudnia ponad 700 osób w 20 lokalizacjach w Europie, Australii, Azji i obu Amerykach. Bezprzewodowy system interkomowy Bolero zaprezentowano po raz pierwszy podczas targów Prolight & Sound w  2017 roku, wyznaczając zupełnie nowe standardy w  swojej dziedzinie.

RIEDEL BOLERO STANDALONEW dolnej części beltpacka umieszczono gniazdo XLR do podłączenia headsetu, port USB-C i wejście LINE IN 3,5 mm zabezpieczone gumową zaślepką, oraz przycisk POWER.

Koncepcja systemu
Riedel Bolero bazuje na cyfrowej technologii DECT 1,9 GHz niewymagającej zezwoleń. Może pracować w  trzech trybach: Standalone Link, Standalone 2110 (AES67) oraz Integrated. Dla ułatwienia można przyjąć, że każdy kolejny tryb zawiera poprzedni rozszerzony o dodatkowy sprzęt. W  każdym z  nich sercem systemu jest antena lub sieć anten, każda mogąca obsłużyć do 10 beltpacków, razem do 100 beltpacków w systemie. System w trybie Standalone może połączyć się z inną infrastrukturą interkomową za pomocą dedykowanego interfejsu 4-wire NSA-002. Chcąc zwiększyć liczbę beltpacków lub obszar zasięgu, wystarczy połączyć ze sobą anteny, a sposób, w jaki to zrobimy, zdefiniuje tryb pracy. Standalone Link umożliwia proste połączenie do 100 anten ze sobą przewodami Cat-5 o maksymalnej długości 300 metrów między punktami. Dzięki niemu można zbudować system oparty na połączeniu daisy-chain lub redundantną sieć o topologii pierścienia. Jeżeli instalacja wymaga większych odległości pomiędzy antenami, umożliwia to tryb Standalone 2110, dzięki któremu zbuduje się sieć IP opartą na standardzie SMPTE 2110/AES67. W tym przypadku potrzebne są switche PoE AES67 połączone ze sobą światłowodem lub przewodem CAT5. Tryb Integrated różni się od dwóch pozostałych tym, że przeznaczony jest do współpracy z matrycą Artist, dzięki której Bolero może być częścią bardzo rozbudowanego systemu komunikacji. Niezbędna w tym przypadku jest przeznaczona do montażu w ramie karta AES67, która łączy się ze switchem bądź anteną systemu Bolero, a dalej odbywa się to jak w trybach Standalone.

RIEDEL BOLERO STANDALONEDo testów otrzymałem system Riedel Bolero składający się z dwóch beltpacków Bolero 6-key beltpack BL-BPK-1006-19-xx w komplecie z headsetami z serii Pro, jednej anteny Bolero Active Antenna BL-ANT-1010-19x z licencją Standalone oraz ładowarki 5-bay drop in charger BL-CHG-1005-R.

Zestaw testowy
Do testów otrzymałem system Riedel Bolero z licencją Standalone, co oznacza, że po skonfigurowaniu jest on całkowicie samowystarczalny. Składa się z dwóch beltpacków Bolero 6-key beltpack BL-BPK-1006-19-xx w komplecie z headsetami z serii Pro, jednej anteny Bolero Active Antenna BLANT-1010-19x oraz ładowarki 5-bay drop in charger BL-CHG-1005-R. Całość zmieści się w niewielkiej walizce transportowej typu Peli, co czyni go bardzo mobilnym rozwiązaniem. Aby móc zarządzać całym systemem oraz monitorować jego parametry, potrzebny jest komputer z przeglądarką internetową.

RIEDEL BOLERO STANDALONE

Antena
Sercem systemu jest antena pełniąca rolę punktu dostępowego; to ona przesyła dane konfiguracyjne przypisanych do niej beltpacków, których maksymalnie może obsłużyć 10. Jej budowa zapewnia stopień ochrony IP-53, a  ponadto jest bardzo zwarta, prosta, funkcjonalna i  przemyślana, bo na pierwszy rzut oka widać tylko wyświetlacz, przyciski do obsługi menu i diodę STATUS. Nie ma żadnych dodatkowych wystających anten podatnych na uszkodzenie, zgubienie lub zużycie. Warto zwrócić uwagę, że pomimo braku zasilania, na wyświetlaczu widoczne są kluczowe informacje, takie jak adres sieci, wersja firmware, numer seryjny, nr anteny oraz nazwa konfiguracji. Jest to bardzo przydatne i  pomocne, ponieważ uzyskuje się dostęp do aktualnych danych na temat urządzenia, bez potrzeby oklejania go taśmami opisowymi, które mogą zawierać błędne informacje. Niezwykle ułatwia pracę fakt, że nie musimy wyciągać komputera, aby podłączyć się do anteny w celu przekopania menu w poszukiwaniu zakładek z pożądanymi informacjami, które niekoniecznie muszą znajdować się w jednym miejscu. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to umieszczenie wszystkich gniazd pod spodem anteny, dzięki temu są one zabezpieczone przed opadami czy uszkodzeniem.

RIEDEL BOLERO STANDALONE

A jeśli o gniazdach mowa, do dyspozycji są trzy gniazda Ethercone, jedno AES67/CONFIG, dwa LINK, gniazdo XLR-4 POWER oraz USB-C. Przy każdym z  nich znajdują się diody oznaczające aktualny stan. Na dolnej ścianie znajdują się też elementy montażowe, takie jak gniazda na statyw mikrofonowy 3/8” i 5/8” oraz trzpień z gwintowanym motylkowym dociskiem. Tylna ściana pokryta jest w  całości strukturą montażową przeznaczoną do instalacji ściennych. Producent nie zapomniał też o  Kensington Security Slot, który znajduje się na bocznej ścianie obudowy, oraz otworze do zamocowania safety. Antenę można zasilać zasilaczem 10-57VDC 3A lub poprzez PoE. Przy użyciu zasilacza EPS-1005 możliwe jest zasilenie pięciu anten, łącząc je ze sobą przewodem CAT-5. Jeśli chodzi o zasięg, według danych producenta jedno urządzenie zapewnia pokrycie terenu o średnicy 200 – 400 m wewnątrz, w zależności od struktury, oraz 300 – 500 m na zewnątrz w linii prostej. Zasięg między anteną a beltpackiem to 100 – 200 m wewnątrz, w zależności od struktury, oraz 150 – 250 m na zewnątrz w linii prostej.

RIEDEL BOLERO STANDALONENawet bez połączenia z anteną, po włączeniu beltpacka na ekranie wyświetlana jest nazwa konfiguracji. Ułatwia to proces identyfikacji urządzenia w przypadku dużych systemów lub firm zajmujących się rentalem. Kolorowe nakładki na wyświetlacze umożliwiają dodatkową personalizację beltpacków.

Beltpack
Śmiało można stwierdzić, że beltpack jest kluczowym elementem systemu interkomowego, ponieważ to z nim, a nie z anteną czy oprogramowaniem mają do czynienia standardowi użytkownicy, których jest zdecydowanie więcej niż inżynierów systemu. Fakt, że obsługiwać będą je osoby o różnym stopniu doświadczenia czy zaawansowania technicznego stanowi spore wyzwanie dla producenta. Czym więc powinien charakteryzować się idealny beltpack? Z całę pewnością musi być lekki, ponieważ nierzadko używany jest przez wiele godzin. Z tym wiąże się też kolejna cecha, czyli wydajna bateria, bo nikt nie chciałby martwić się tym, czy nie straci nagle łączności albo przerywać pracę, aby wymienić baterię. Jeśli o  łączność chodzi, powinien mieć możliwie duży zasięg. Ponieważ jest to narzędzie do pracy, powinien być poręczny, aby można było go obsługiwać jedną ręką, bez konieczności odrywania się od obowiązków. Jednak najważniejsze jest, aby był intuicyjny w obsłudze, bo często nieumiejętność obsługi mylona jest przez użytkownika z usterką, co skutkuje standardowym „to nie działa”, a to rzutuje na ocenę produktu oraz wprowadza zamieszanie podczas produkcji. Wszystkie te cechy i wiele więcej ma beltpack systemu Bolero. Waży jedyne 420 g, jest kompaktowy (8,6 x 4,8 x 13 cm) bateria pozwala na pracę przez 17 godzin, jego zasięg to 100 – 250 m, a obudowa zapewnia IP65. Jest on wyposażony w czytelny, kolorowy wyświetlacz LCD świetnie sprawdzający się nawet przy dużym natężeniu światła słonecznego. Jego obsługa odbywa się za pomocą czterech dużych przycisków umieszczonych po bokach wyświetlacza, dzięki czemu jest łatwy dostęp do kluczowych funkcji bez patrzenia na urządzenie.

przyciski do obsługi menuUłatwieniem w identyfikacji lub personalizacji beltpacków są kolorowe nakładki montowane na panelu z wyświetlaczem i przyciskami.

Dwa na bokach obudowy świetnie sprawdzą się, jeśli używa się beltpacka jako walkie-talkie. Przycisk replay i menu na ścianie frontowej oraz dwa duże pokrętła służące do regulacji głośności lub poruszania się po menu. Do wszystkich sześciu przycisków można dowolnie przypisywać funkcje. Poza standardowym mówieniem do wybranej relacji możliwe jest również przypisanie innych funkcji do przycisku. W otrzymanym zestawie testowym do przycisków przypisane były takie funkcje jak speaker/mic off, dzięki czemu można szybko przełączyć się między headsetem a trybem walkie talkie, Change Profile – umożliwiający zmianę profilu beltpacka i skrót do funkcji serwisowej Walk Test Pro, służącej do oceny zasięgu beltpacka do poszczególnych anten systemu. Jeśli najważniejszy jest szybki dostęp do dużej liczby relacji, to Bolero oferuje ich aż sześć plus przycisk replay, umożliwiający szybką odpowiedź do ostatniej osoby, z  którą się rozmawiało. Warto zwrócić uwagę na możliwość zaawanasowanej konfiguracji ustawień urządzenia z poziomu menu, bez konieczności użycia w tym celu komputera. Znacząco odciąża to inżyniera systemu oraz ułatwia pracę, ponieważ większość zmian może wykonać doświadczony użytkownik lub technik systemu obecny na planie.

przyciski do obsługi menu

Wyposażenie beltpacka w obsługę Bluetooth daje wiele bardzo przydatnych możliwości. Użytkownik może odbierać połączenia telefoniczne bez ściągania headsetu, a także zdecydować, czy rozmowa ma być dostępna tylko dla niego czy dla grupy użytkowników korzystających z systemu. Może również używać zamiast przewodowego headsetu dowolnego zestawu bezprzewodowego wyposażonego w Bluetooth. Brak plączącego się przewodu znacząco poprawia komfort pracy, zwłaszcza gdy ma ona charakter mocno dynamiczny. Miłym dodatkiem jest również możliwość słuchania ulubionej muzyki bez negatywnego wpływu na komunikację. Beltpack Bolero komunikuje się z użytkownikiem za pomocą komend głosowych, wibracji oraz sygnałów świetlnych informując o słabnącym zasięgu czy niskim poziomie baterii. Warto zwrócić uwagę na funkcje audio Microphone Filter, Headset Filter oraz Headset Echo Suppression, które świetnie działają, poprawiając jakość dźwięku w trudnych warunkach. Bardzo przydatna jest też możliwość ładowania akumulatora poprzez gniazdo USB-C mobilnie za pomocą powerbanka lub stacjonarnie przy użyciu dowolnej ładowarki USB. Ułatwieniem w identyfikacji lub personalizacji beltpacków są kolorowe nakładki montowane na panelu z wyświetlaczem i przyciskami. Warto wspomnieć o uchwycie do paska, który zapewnia bardzo pewne mocowanie. Został on wyposażony w specjalny otwór służący do wieszania na wieszaku, a – jak się później okazało – świetnie sprawdzający się jako otwieracz do butelek. Bardzo przydatna funkcja, tak na wszelki wypadek.

menuBudowa anteny jest bardzo zwarta, prosta, funkcjonalna i przemyślana, bo na pierwszy rzut oka widać tylko wyświetlacz, przyciski do obsługi menu i diodę STATUS. Nie ma żadnych dodatkowych wystających anten podatnych na uszkodzenie, zgubienie lub zużycie. Ponadto zapewnia ona stopień ochrony IP-53.

Headset
W zależności od potrzeb, do dyspozycji jest pięć różnych rodzajów headsetów, biorąc pod uwagę kompatybilność z  urządzeniami Bluetooth. Seria RUN przeznaczona do używania przez sędziów to mikrofon zintegrowany z słuchawką douszną. AIR to bardzo lekkie, kompaktowe konstrukcje, zarówno jedno- i jak dwuuszne, ich zaletą jest duża wygoda, a minusem znikoma izolacja dźwięków otoczenia. Idealnie sprawdzą się przy wielogodzinnej pracy w niezbyt hałaśliwym środowisku. Seria PRO bazuje na słuchawkach o konstrukcji zamkniętej, która lepiej sprawdzi się w umiarkowanie głośnym środowisku, zachowując przy tym wygodę użytkowania. Do zastosowań w  warunkach dużego natężenia hałasu przeznaczona jest seria MAX oferująca maksymalną izolację przy zachowaniu niedużej wagi i komfortu użytkowania. Mikrofony w headsetach zapewniają wysoką jakość oraz dużą izolację od hałasu otoczenia, co wpływa na najwyższą jakość komunikacji.

przyciski do obsługi menuBudowa anteny jest bardzo zwarta, prosta, funkcjonalna i przemyślana, bo na pierwszy rzut oka widać tylko wyświetlacz, przyciski do obsługi menu i diodę STATUS. Nie ma żadnych dodatkowych wystających anten podatnych na uszkodzenie, zgubienie lub zużycie. Ponadto zapewnia ona stopień ochrony IP-53.

Ładowarka
Stacjonarna ładowarka umożliwia jednoczesne ładowanie pięciu urządzeń, zarówno całych beltpacków, jak i samych baterii. Pełne ładowanie trwa do 180 minut. Może być umieszczona na biurku lub zamontowana na ścianie. Wyposażona jest w porty USB-A i USB-C, służące do aktualizacji firmware’u oraz ładowania zewnętrznych urządzeń mobilnych lub dodatkowych beltpacków. Do przyszłego użytku została również wyposażona w gniazdo RJ-45.

systemu interkomowego

WebUI
Zarządzanie systemem odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, do której wystarczy wpisać adres IP dowolnej anteny w systemie. Interfejs jest bardzo prosty i  intuicyjny, wystarczy przechodzić pomiędzy kolejnymi zakładkami. Pierwsza z nich dotyczy anten. W tym miejscu widać, ile anten jest w systemie oraz ile beltpacków jest obecnie przyłączonych do danej anteny. Kolejna zakładka widnieje tylko w systemie Standalone i zawiera IO Devices, czyli informacje o przypiętych interfejsach 4-wire NSA-002. W zakładce trzeciej widoczne są informacje na temat beltpacków występujących w systemie, ich nazwy, id, aktywny aktualnie profil, antenę, do której są przypisane, data i  godzina ostatniego połączenia oraz poziom naładowania akumulatora. Po wybraniu konkretnego beltpacka jest możliwość edycji jego wszystkich parametrów. Następna zakładka Profiles służy do konfiguracji profili beltpacków. Kolejna to Partylines, dzięki której można utworzyć i zarządzać do 12 partyline. Zakładka Audio Channels to kontrola nad połączeniami z 4-wire. Triggers pozwala na użycie GPIO. System Logs zapisuje wszystkie informacje o systemie podczas jego użytkowania. Aby opisać wszystkie funkcje konfiguracyjne trzeba by poświęcić całe majowe wydanie „Muzyki i Technologii”, więc ograniczę się do stwierdzenia, że możliwości systemu definiuje tylko wyobraźnia inżyniera, który ma do dyspozycji nieograniczoną ilość relacji point-point.

Podsumowanie
Określenie Systemu Bolero mianem Game Changer mogłoby się wydawać zabiegiem marketingowym użytym nieco na wyrost, lecz po wnikliwym teście trudno się z nim nie zgodzić. Analizując kolejne elementy systemu, można odnieść wrażenie, że producent pomyślał o wszystkim i doskonale wykorzystał wieloletnie doświadczenie w projektowaniu systemów interkomowych. Pracując na Bolero, nie mam wątpliwości, że jest to system zaprojektowany przez światowego lidera w swojej dziedzinie. Prostota konstrukcji plug&play, skalowalność, liczba funkcji, możliwość kontroli wszystkich parametrów zaspokoją potrzeby użytkowników na każdym etapie zaawansowania: od podstawowego Standalone po potężne Integrated. Podczas testów doceniłem zarówno świetną jakość audio, zasięg rf, jak i intuicyjność obsługi. Riedel Bolero Standalone to najwyższej jakości system interkomowy będący idealnym partnerem technologicznego rozwoju.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia