
Od lat obserwujemy, jak zmieniają się placówki kulturalne w naszym kraju – zarówno te w dużych miastach, jak i działające w mniejszych miejscowościach, gdzie przecież jest duże zapotrzebowanie na różne wydarzenia, a publiczność oczekuje, że wszystko będzie na wysokim poziomie, także technicznym. A to wymaga modernizacji wyposażenia, zwłaszcza że technologia wciąż idzie do przodu i oferuje coraz większe możliwości. Jednym z takich miejsc jest Węgorzewskie Centrum Kultury, w którym technologie sceniczne w sali widowiskowej, baletowej i foyer wykonało Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR. Nie pierwszy zresztą raz piszemy o realizacji tej firmy, bowiem wyposażyła ona już wiele takich miejsc. I co warte podkreślenia – jest najstarszą tego typu firmą w Polsce, bowiem powstała już w 1971 roku, a jej założycielem był Jerzy Gumiński.

Sala widowiskowa WCK
Węgorzewo to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim, liczące nieco ponad 10 tysięcy mieszkańców i położone w malowniczym, atrakcyjnym turystycznie regionie, otoczone lasami i jeziorami mazurskimi. Znajduje się tu szereg ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, jak choćby zamek, który został wybudowany przez Krzyżaków w 1398 roku i tym samym jest najstarszym zabytkiem w mieście. Z kolei życie kulturalne toczy się przede wszystkim w Węgorzewskim Centrum Kultury, które znajduje się przy ulicy Bema 14. Działają tu m.in. Węgorzewska Akademia Muzyki, Węgorzewska Pracownia Tańca, Chór Moderato, orkiestra dęta, a także odbywają się różne zajęcia – wokalne, plastyczne, teatralne, z fotografii cyfrowej i wiele innych.

Po modernizacji sala widowiskowa WCK zyskała nie tylko nowoczesny i atrakcyjny wystrój, ale także wysokiej jakości sprzęt.
W 2021 roku zapadła decyzja o wykonaniu kompleksowej przebudowy WCK, która zakładała likwidację barier architektonicznych, zmianę funkcji niektórych pomieszczeń, instalację nowego systemu nagłośnienia, oświetlenia wraz z mechaniką sceny i wyposażeniem studia nagrań. W związku z tym należało zlikwidować różnice poziomów na sali widowiskowej, czyniąc ją bardziej uniwersalną i przystosowaną do wielu funkcji. W ramach tej inwestycji P.S. TEATR wykonał w latach 2023–2024 kompletną technologię sceniczną sali widowiskowej, baletowej i foyer. Podstawowymi zadaniami firmy było dostarczenie i montaż mechaniki scenicznej, nowej instalacji zasilania i sterowania oświetleniem scenicznym, systemu multimedialnego, systemu podglądu sceny, nagłośnienia – wraz z adaptacją akustyczną – oraz dostawa, montaż i uruchomienie całości. Integralną częścią projektu było oczywiście także przeszkolenie pracowników WCK w zakresie obsługi nowych technologii. Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Centrum Kultury odbyło się 5 lipca 2024 roku, przy akompaniamencie działającej w ramach WCK orkiestry dętej pod dyrekcją Krzysztofa Bielaszki. Obecny był także Marcin Bejnar, autor projektu przebudowy.

Panel sterowania kurtyną
Mechanika sceniczna
Zastosowany układ mechaniki scenicznej jest dość klasyczny – mamy tu mosty oświetleniowe, sztankiety dekoracyjne, kurtynę główną i horyzontalną, a także system kulis. Ważne było, aby wszystko spełniało wymogi stawiane nowoczesnej placówce kulturalnej i było w pełni zmechanizowane. Stąd wyposażenie mechaniki górnej we wciągarki bębnowe, linowe z napędem elektrycznym. Taki napęd otrzymała również kurtyna główna, podczas gdy kulisy i kurtyna horyzontu są poruszane ręcznie. System sterowania całą mechaniką został wyposażony w mobilny pulpit operatora z ekranem dotykowym. Uruchomiono także system podglądu sceny, który oparto na profesjonalnych kamerach i urządzeniach do rejestracji obrazu. Spełniono przy tym wszystkie wymogi bezpieczeństwa, które były kluczowym kryterium przy projektowaniu i doborze użytych rozwiązań.

Konsoleta oświetleniowa ChamSys na wyposażeniu WCK.
Nagłośnienie
Nowe wyposażenie WCK w Węgorzewie miało być z założenia nowoczesne i służyć Centrum przez lata, gwarantując oczekiwaną przez artystów i publiczność jakość. Trzeba też mieć na uwadze, że tego typu placówki spełniają wiele ról, koncentrując wokół siebie życie kulturalne. Wyposażenie, wystrój sali, technika sceniczna muszą zatem odpowiadać różnym potrzebom – stając się salą koncertową, bankietową, kinową i wieloma innymi, jeśli tylko nadarzy się okazja do zorganizowania określonego wydarzenia. I bez względu na spełnianą w danej chwili rolę – sprzęt musi gwarantować wysoką jakość. Dotyczy to oczywiście także systemu elektroakustycznego i nagłośnienia. W Węgorzewskim Centrum Kultury działa kilka zespołów muzycznych, jak wspomnieliśmy już na początku – odbywają się zajęcia wokalne, teatralne itp. Dobry dźwięk musi być obecny nie tylko w sali widowiskowej, ale także baletowej czy foyer. I tak, wybrano konsoletę Allen & Heath SQ-7 – 48-kanałowy mikser z silnikiem XCVI 96 kHz FPGA, posiadający 32 przedwzmacniacze, efekty, interfejs audio USB 32×32 i charakteryzujący się doskonałym dźwiękiem. Nagłośnienie zbudowano w oparciu o zestawy marek DAS Audio i LW Speakers – wykorzystano także sprzęt firm Artec i Audix.

Węgorzewskie Centrum zyskało nowoczesny, wydajny i energooszczędny system oświetleniowy oparty na urządzeniach ETC, Elation Professional, CLF, DTS oraz Briteq.
Oświetlenie i multimedia
Oświetlenie również musiało spełniać wysokie wymagania – zarówno pod kątem funkcjonalności, uniwersalności, jak i energooszczędności. Należy mieć na uwadze, że służyć będzie nie tylko podczas występów artystycznych, ale także imprez innego rodzaju, jak konferencje czy spotkania. Dlatego też zastosowano urządzenia standardowe, wymagające użycia regulatorów napięcia – oczywiście nowoczesne rozwiązania oparte na technologii LED. Tutaj P.S. TEATR dostarczył regulatory napięcia renomowanej amerykańskiej firmy ETC CS ThruPower.
Reflektory sceniczne to produkty firmy Briteq – na przykład BT-PROFILE 250 LED ENGINE, BT-MAGIFLASH RGB – oraz DTS, jak SCENA 1000PC czy Profilo LED 200FC. Z kolei ruchome głowy to BLIZZARD WASH, BT SHARK, Briteq Cirrus, a także produkty firmy CLF – w tym ruchome głowy BEAM 6 i naświetlacze LED CLF LEDWASH XL. Są także reflektory Elation: FUZE PAR Z175, FUZE PROFILE, KL Fresnel 6 WW i SFX. Nie mogło zabraknąć wytwornicy mgły dla podkreślenia efektów świetlnych – w tym przypadku jest to HES FQ100. System oświetlenia jest sterowany z poziomu konsolety firmy ChamSys, sprzężonej z bramką ArtNet / DMX OBSIDIAN EN12.

Reflektory sceniczne to produkty firmy Briteq.
Ważnym elementem jest również system multimedialny – bowiem w WCK organizowane są projekcje filmów, a ponadto takie rozwiązania służą także do tworzenia odpowiedniego nastroju podczas innych wydarzeń i mogą uzupełniać scenografię. Zastosowano składany (rolowany elektrycznie) ekran projekcyjny AV Stumpfl – VarioClip oraz projektor multimedialny firmy EPSON EB-1755U. Ponadto dostarczono interfejs Ethernet / HDMI z mikserem wideo RGBlink typu M2. W foyer stworzono multimedialny kiosk, który prezentuje działalność Centrum Kultury w nowoczesnej formie.

Nowoczesny wygląd i wyposażenie zyskała również sala baletowa.
Podsumowanie
P.S. TEATR wyposażył Węgorzewskie Centrum Kultury w nowoczesną technikę sceniczną, wraz ze wszystkimi systemami: nagłośnieniowym, multimedialnym i oświetleniowym. Zastosowano urządzenia wysokiej jakości, co gwarantuje, że zarówno publiczność, jak i sami artyści będą cieszyć się doznaniami na wysokim poziomie – pracując i obcując z kulturą prezentowaną w odpowiedniej oprawie. Tym samym WCK dołączył do rosnącego grona miejsc, w których można realizować ambitne projekty, zapraszając artystów i organizując im występy. Należy zatem mieć nadzieję, że ten trend się utrzyma, a z czasem takich obiektów będzie przybywać. A my – z nieukrywaną satysfakcją – będziemy je opisywać na łamach naszego miesięcznika.
Tekst: Dariusz Mazurowski, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Piotr Piekut