Z jednej strony rynek sceniczny wciąż w dużym stopniu oparty jest na urządzeniach ze źródłem światła halogenowym, wyładowczym, z drugiej coraz bardziej opiera się on na energooszczędnych, ekologicznych i wydajnych źródłach LED. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Oprawy LED-owe coraz częściej mocą i jakością dorównują oprawom halogenowym. Różnica to przede wszystkim długość użytkowania. Żarówkę, która się wypali, w łatwy sposób można wymienić. Urządzenie LED-owe trzeba zutylizować. A może jest rozwiązanie, które rozwiązuje ten dylemat? Urządzenia z wymiennym źródłem światła LED.

Pierwsze urządzenia LED-owe na rynku są już od wielu lat i mają coraz mocniejszą pozycję. Od tego czasu rynek ten rozwija się bardzo szybko, a producenci coraz częściej opierają swoje urządzenia właśnie na tym źródle, tym bardziej, że jego jakość z każdym rokiem rośnie, nierzadko nie ustępując oprawom halogenowym. Jednak wszystkie te modele mają mankament, o którym zaczyna się myśleć dopiero po jakimś czasie. Jednym z najważniejszych parametrów cechujących urządzenia jest żywotność źródła światła. Najczęściej spotykaną wartością jest 20 000 godzin, jednak z każdym rokiem i dalszym rozwojem tych źródeł, ten parametr również rośnie. Nie zmienia to jednak faktu, że wraz z upływem czasu jego jakość spada, a finalnie te urządzenia trzeba będzie wycofać i zamienić na nowe. Trudno określić, jak długi to będzie czas, wszystko zależy od częstotliwości użytkowania i warunków, w jakich pracuje. Jednak wiele modeli, które na rynku pojawiły się 5-10 lat temu w tym momencie muszą być systematycznie wymieniane, co wiąże się z dużymi kosztami.

Ten problem zaczęli również dostrzegać producenci oświetlenia. Pierwszą firmą, która w 2019 zaprezentowała urządzenie oparte na wymiennym źródle światła, było Robe Lighting ze swoim modelem Esprite. Za ich przykładem poszli inni producenci. W 2020 roku na rynku pojawił się moduł LED ETC Source 4WRD II oraz moduł LED T650SX marki Robert Juliat, których można użyć jako zamienniki tradycyjnych żarówek – retrofit.

Moduł LED ETC Source 4WRD II

ETC Source 4WRD II
Już w poprzednim numerze mogliście przeczytać o zaprezentowanym przez ETC nowym, wymiennym module LED – Source 4WRD II, dlatego nie będę opisywać go bardzo szczegółowo. W skrócie, to narzędzie, które pozwala na wymianę klasycznego modułu z lampą halogenową zastosowanego w urządzeniach ETC S4 na moduł LED bez konieczności wymiany optyki i akcesoriów zastosowanych w starszych oprawach. Od tej pory, bez konieczności całkowitej wymiany oświetlenia, można zmniejszyć zużycie energii, nie tracąc przy tym na jakości i mocy światła.

Moduł Sully T650SX to rozwiązanie, które pozwala bez kosztów, niedogodności i strat związanych z wymianą istniejącego zestawu oświetleniowego, zaoszczędzić energię i przekształcić wszystkie profile ze źródeł wolframowych z serii 600SX na źródła LED, zachowując kultowe, ergonomiczne, stalowe obudowy, które stały się synonimem nazwiska Roberta Juliata.

Robert Juliat Sully T650SX
Robert Juliat opracował nowy model na źródłach LED, co umożliwi uaktualnienie obecnych, klasycznych, opartych na lampach halogenowych instalacji i stworzenie instalacji opartej na oprawach LED. Wystarczy zmienić podstawę lampy wolframowej zastosowanej w serii RJ 600SX na nowy moduł LED T650SX. Nowe akcesorium jest również kompatybilne z seriami urządzeń Robe Juliat Aledin, Figaro i Quincy, ale również z followspotami Tungsten Cricket i MSD Buxie.

Nowy moduł Sully T650SX to rozwiązanie, które pozwala bez kosztów, niedogodności i strat związanych z wymianą istniejącego zestawu oświetleniowego, zaoszczędzić energię i przekształcić wszystkie profile ze źródeł wolframowych z serii 600SX na źródła LED, zachowując kultowe, ergonomiczne, stalowe obudowy, które stały się synonimem nazwiska Roberta Juliata. Co równie ważne, zmiana modułu nie wymusza wymiany istniejących akcesoriów z serii 600SX (filtry, uchwyty gobo itp.), które są kompatybilne z nowym modułem.

Robe Transferable Engine to nowatorskie rozwiązanie, które pozwala na przedłużenie żywotności urządzeń, w których je zastosowano.

Robe Lighting TE – Transferable Engine – przenośne źródło LED
Dwa poprzednio zademonstrowane rozwiązania to wymienne źródła światła LED, jednak wciąż daleko im od rozwiązania zastosowanego przez Robe Lighting. Zastosowane pierwszy raz w modelu Esprite przenośne źródło światła to prawdziwa rewolucja na rynku oświetleniowym, który ciągle się rozwija. Jak zapowiedział producent, w przyszłości liczba (moc) dostępnych na rynku źródeł Robe TE będzie się powiększać.

Zaprojektowane, opatentowane i wyprodukowane przez Robe Transferable Engine to nowatorskie rozwiązanie, które przede wszystkim pozwala na przedłużenie żywotności urządzeń, w których je zastosowano. Jednak to można znaleźć również u innych producentów. Co gdyby każdy mógł wymienić samodzielnie źródło na takie o większej lub mniejszej mocy w zależności od określonej produkcji? Takie możliwości zapewnia jedynie Transferable Engine. Już w tym momencie dostępne na rynku modele Esprite mają odpowiednie zapasy mocy i chłodzenia, który pozwalają wykorzystywać w nich kolejne nowo powstałe źródła TE, które wykorzystują nowe, dziś jeszcze nieznane rozwiązania.

Innymi cechami, które wyróżniają źródło TE, są jeszcze lepsze mieszanie kolorów oraz zdolność do utrzymania takie samej jakości światła przy wszystkich wyposażonych w nie urządzeniach. Wszystkie zdarzenia zapisywane są w pamięci TE, a każde z nich łatwo można zidentyfikować przez NFC, WEB serwer lub z menu urządzenia. To szczególnie ważna cecha dla firm, które specjalizują się w wynajmie urządzeń oświetleniowych, dzięki czemu w łatwy sposób po każdej realizacji można je zweryfikować.

Robe Transferable Engine to również rozwiązanie eko, które nadaje się do recyklingu z bezpłatną ofertą zwrotu. Dla każdego źródła producent zapewnia gwarancję do 20 000 godzin lub 3 lat działania.

Robe Esprite

Dostępna w tym momencie na rynku seria Esprite cechuje się mocą 650-800 W. Jak wiadomo nieoficjalnie, pod koniec 2020 roku na rynku powinna pojawić nowa seria Forte o mocy 1000-1200 W, a w kolejnym roku również oparta na tym źródle seria Mini 200-650 W.

Jak pokazują badania, z roku na rok spada liczba kupowanych urządzeń oświetleniowych opartych na źródłach halogenowych. Coraz częściej zastępują je lampy oparte na źródle światła LED. Mimo że droższe, to gwarantują dużo większą oszczędność energii, bardzo dobrą jakość i moc światła. Urządzenia te mają jednak również wady jak np. jakość użytkowania, która spada z czasem, co nie pozwala dopasować tych samych urządzeń zakupionych w różnym odstępie czasu. Żywotność oprawy, która równa się żywotności źródła, a ewentualna wymiana jest bardzo kosztowna i możliwa jedynie przez wyspecjalizowane serwisy. Jednak zaprezentowane przez czołowych producentów wymienne/przenośne źródła światła nie tylko rozwiązują ten problem, ale również mogą sprawić, że urządzenia LED jeszcze bardziej zdominują rynek sceniczny na świecie.

Tekst: Muzyka i Technologia