ORIGIN 16 to najnowsze dziecko legendarnej firmy Solid State Logic. Kompaktowa konsoleta przeznaczona do pracy w nowoczesnych studiach produkcyjnych, czerpiąca całymi garściami z niezwykle bogatego analogowego dziedzictwa brytyjskiej marki. Mikser jest inspirowany klasycznymi konstrukcjami SSL-a, ale równocześnie jego funkcjonalność jest dostosowana do współczesnych wymagań użytkowników pracujących w domenie hybrydowej z oprogramowaniem DAW. Od większego modelu ORIGIN 32 różni się jedynie liczbą kanałów i, rzecz jasna, ceną, poza tym wykorzystuje te same najnowocześniejsze technologie i rozwiązania opracowane przez inżynierów firmy Solid State Logic.

Sekcja centralna konsolety ORIGIN

SSL ORIGIN 16 od swoich analogowych starszych braci otrzymał wszystko, co najlepsze, a w szczególności charakterystyczną sygnaturę brzmieniową cenioną przez wielu fachowców. Dobrym przykładem są przedwzmacniacze PureDrive. Pomimo iż jest to całkowicie nowa konstrukcja, to w 100% zachowuje charakter wcześniejszych generacji jak choćby SSL Mic Pre. PureDrive to dyskretny tranzystorowy preamp oparty na nowoczesnych komponentach FET. Brytyjskim inżynierom udało się opracować ultra czysty i ultra cichy przedwzmacniacz, który oferuje naturalne i transparentne brzmienie w trybie „Pure”, a po wciśnięciu przełącznika aktywującego obwód „Drive” dodaje bogatego w harmonie, ciepłego charakteru.

Na każdym kanale znajduje się czteropasmowy korektor parametryczny z serii E.

Dalej, sygnał, który trafia do konsolety, możemy poddać precyzyjnej i niezwykle muzykalnej korekcji znanej z serii SL 4000. Na każdym kanale mamy do dyspozycji czteropasmowy korektor parametryczny z serii E. Zmienne Cut/Boost na pasmo, przełączniki HF i LF Bell/Shelf, niezależny wymienny HPF i charakterystyczny styl „242” z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jeżeli SSL, to na pokładzie nie mogło zabraknąć legendarnego BUS Compressora, tak pożądanego we współczesnych produkcjach i umożliwiającego uzyskanie charakterystycznego efektu „sklejania” miksu. Odpowiedzią na aktualne wymagania jest także nowa architektura szyn i wzmacniaczy miksujących zapewniająca imponująco niski poziom szumów i duży zapas headroomu, dając przestrzeń do sumowania analogowego.

Na pokładzie konsolety nie mogło zabraknąć legendarnego BUS Compressora.

ORIGIN to także wygoda i ergonomia pracy, a od teraz w wydaniu 16-kanałowym kompaktowe wymiary, które idealnie wpasują się do mniejszych przestrzeni, bez kompromisów i utraty jakości. Na pokładzie mniejszego modelu znajdziemy te same precyzyjne tłumiki (100 mm i 60 mm), zawansowane możliwości routingu, wygodną sekcję monitoringu, symetryczne INSERT-y na każdym kanale, punkty DIRECT OUT, przełącznik Steam Ready 0 dB fader oraz, tak samo jak w ORIGIN 32, wolną przestrzeń 19“ na dodatkowe moduły, takie jak procesory sygnałowe, czy np. sterownik DAW SSL UF8 (dostępny jako osobny produkt). Wszystko pod ręką z wygodnym dostępem z jednej konsoli.

Na pokładzie mniejszego modelu znajdziemy m.in. te same precyzyjne tłumiki, zawansowane możliwości routingu, wygodną sekcję monitoringu, symetryczne INSERT-y oraz, tak samo jak w ORIGIN 32, wolną przestrzeń 19“ na dodatkowe moduły.

Dla podkreślenia nowoczesnego charakteru urządzenia, warto wspomnieć o unikalnym systemie zasilania „Auto Sleep”, który wykrywa przedłużającą się bezczynność w pracy i wprowadza konsolę w stan czuwania, zmniejszając tym samym zużycie energii. Funkcja bardzo na czasie.
Zalety większego modelu doceniło już wielu użytkowników, co uczyniło z ORIGIN 32 współczesnego klasyka. Mniejsza wersja ma wiele predyspozycji do powtórzenia sukcesu starszego brata, a pod wieloma względami może go nawet przebić. Kompaktowy, bezkompromisowy, nowoczesny, ale brzmiący jak stary, dobry SSL – taki jest ORIGIN 16.

W wolnej przestrzeni można zainstalować np sterownik DAW SSL UF8.

Na zakończenie warto przytoczyć słowa Nialla Feldmana, dyrektora SSL ds. nowych produktów, które trafnie opisują model ORIGIN: „To naprawdę kulminacja wszystkiego, co włożyliśmy w projektowanie konsoli analogowej w ciągu ostatnich czterech dekad. ORIGIN to konsoleta studyjna, stworzona na potrzeby tego, jak pracujemy dziś  – to po prostu nowy analogowy klasyk”.

Model 16-kanałowy jest idealnym rozwiązaniem do mniejszych przestrzeni, bez kompromisów i utraty jakości.

Nigel Beaumont, dyrektor zarządzający SSL, dodaje: „Produkcja muzyki to korzenie pochodzenia Solid State Logic. Ważne jest, abyśmy wykorzystali to unikalne dziedzictwo, aby nadal definiować nowe produkty, które stają się bardziej dostępne dla rozwijającego się rynku studio. Dzięki temu możemy dostarczać konsolety nowej generacji, takie jak ORIGIN, z odpowiednimi funkcjami, w odpowiedniej cenie i, oczywiście, z niepowtarzalnym dźwiękiem SSL.”