Aktualna sytuacja na świecie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich branż. Niejednokrotnie jest to wpływ stymulujący, który wymusza dostosowanie do aktualnych realiów i szukanie pomocnych rozwiązań. Firma Samson, mająca spore doświadczenie w systemach bezprzewodowych, oferuje szereg urządzeń, które w ostatnim czasie stały się niezwykle pożądane. Jednym z nim jest bezprzewodowy system mikrofonowy Go Mic Mobile.
Chociaż ciężko w dzisiejszych czasach używać słowa rozkwit, to rynek urządzeń przeznaczonych do półprofesjonalnego lub domowego streamingu, nagrywania audio i wideo, czy też konferencji właśnie taki przeżywa. Firma Samson, w której portfolio można znaleźć sporą ilość systemów bezprzewodowych, mikrofonów, systemów PA czy mikserów, ze swoim produktem idealnie wkomponowuje się w nowe trendy i potrzeby rynku.
Jedną z zalet odbiornika jest jego prosta i intuicyjna obsługa. Wbudowany akumulator litowo-jonowy umożliwia pracę do 13 godzin.
Budowa i elementy systemu
Samson Go Mic Mobile to profesjonalny bezprzewodowy system mikrofonowy przeznaczony do pracy z urządzeniami mobilnymi. System jest oferowany w różnych predefiniowanych konfiguracjach, które nie są jednak jedynymi, i może być on z powodzeniem ulepszany lub modyfikowany o inne urządzenia marki Samson. W skład systemu wchodzi oczywiście odbiornik, zawierający wszystkie niezbędne możliwości kontroli i konfiguracji systemu, akcesoria montażowe oraz nadajnik.
W zestawie znajduje się kabel Lighting do podłączania iPhona lubinnych urządzeń z systemem iOS, kable USB Micro B i USB-Cdo urządzeń z systemem Android oraz kabel audio 1/8 “(3,5 mm).
W predefiniowanych zestawach jest do wyboru nadajnik Q8, który jest typowym mikrofonem bezprzewodowym typu handheld z dynamiczną główką lub mikrofon krawatowy LM8 w zestawie z bodypackiem. To jednakże nie jedyna opcja, gdyż użytkownicy wykorzystując wspomniany bodypack, mogą zestaw rozbudować o mikrofon nagłowny z oferty Samson, który daje jeszcze więcej możliwości przetwarzania dźwięku bez angażowania rąk rozmówcy. Wracając jednak do miniaturowego odbiornika, który jest sercem całego systemu, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na jego niepozorną formę.
Dwukanałowy odbiornik montuje się bezpośrednio na smartfonie lub tablecie.
Ta przemyślana konstrukcja wraz z dołączonym zestawem akcesoriów pozwala na bezpośrednie dołączenie go do większości urządzeń mobilnych, w tym do smartfonów. Nie trzeba się martwić o kompatybilność urządzenia, gdyż w zestawie jest kabel ze złączem Lightning do połączenia z urządzeniami iOS oraz kable ze złączami USB Micro B i USB-C w celu połączenia z cyfrową kamerą, urządzeniami z systemem Android lub komputerem przenośnym. Alternatywnie odbiornik wyposażono w gniazdo 3,5 mm jack, by mieć jeszcze więcej możliwości przesyłania sygnału. Na panelu frontowym oraz bocznym odbiornika można znaleźć wszystkie niezbędne złącza oraz opcje takie jak przycisk parowania, sterowanie głośnością, wybór sygnału wyjściowego, przełącznik trybu mono/split stereo oraz gniazda USB, 3,5 mm i gniazdo ładowania.W zestawie znajduje się kabel Lighting do podłączania iPhona lub innych urządzeń z systemem iOS, kable USB Micro B i USB-C do urządzeń z systemem Android oraz kabel audio 1/8 “(3,5 mm).
Dzięki dołączonym akcesoriom odbiornik można zamontować również na statywie lub stopce aparatu.
Możliwości i przeznaczenie
Projektując system Go Mic Mobile, specjaliści z firmy Samson z pewnością mieli na uwadze wielu początkujących lub półprofesjonalnych twórców krótkich form filmowych, podcasterów czy streamerów. Jednak opisywany system idealnie wkomponowuje się w potrzeby nauczycieli i przedstawicieli wszelkich innych profesji zmuszonych do pracy w trybie zdalnym. W dzisiejszych czasach, przy rosnących możliwościach urządzeń mobilnych (z naciskiem na smartfony) coraz więcej osób nagrywających filmy na potrzeby Internetu nie decyduje się na profesjonalne kamery i osprzęt audio, a wybiera pracę ze smartfonem lub tabletem. Samson wychodzi im naprzeciw, proponując zgrabne, proste w obsłudze i przy tym wielofunkcyjne urządzenie, które znacząco poprawi jakość przetwarzanego i nagrywanego dźwięku. Dzięki zastosowaniu wymienionych wcześniej akcesoriów, z systemu Samson korzystać mogą zarówno użytkownicy urządzeń z systemami iOS, jak i Android, a także wielu innych.
Nadajnik paskowy zasilany jest dwoma bateriami typu AA, które zapeniają do 20 godzin pracy.
Co z pewnością zainteresuje wielu mobilnych twórców, system może pracować aż do 13 godzin na jednym ładowaniu baterii. Jeżeli chodzi o łączność bezprzewodową, Go Mic Mobile jest systemem cyfrowym pracującym w paśmie 2,4 GHz, oferując zasięg do 30 metrów przy zachowaniu wzajemnej widoczności urządzeń. Odbiornik ma funkcję automatycznego wyboru najbardziej optymalnego kanału dla danej lokalizacji, tak by zachować nieprzerwaną i nieskompresowaną jakość dźwięku przy bardzo niskiej latencji. Ostatnią bardzo ciekawą informacją jest możliwość rozbudowywania zestawu dla użytkowników z większymi potrzebami. Jeden odbiornik może być sparowany z dwoma nadajnikami jednocześnie, a użytkownik może wybrać na odbiorniku, czy są one wypuszczane w formie zmiksowanej, czy rozdzielonej. Na sam koniec warto wspomnieć, że producent zapewnia możliwość pracy z trzema pełnymi zestawami jednocześnie, co umożliwia użytkownikowi zestrojenie sześciu zestawów bezprzewodowych, tworząc rozbudowany system do bardziej wymagających realizacji.
Wyposażony w dynamiczną kapsułę nadajnik ręczny Samson Q8.
Podsumowanie
Nowoczesny, miniaturowy i wielozadaniowy bezprzewodowy system mikrofonowy Samson to z pewnością produkt godny polecenia dla wszystkich tych, którzy tworząc transmisje, wideo, wywiady czy wykłady online, chcą przy niewielkim nakładzie finansowym i sprzętowym osiągnąć wysoką jakość dźwięku. W połączeniu z dowolnym urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon czy tablet, opisywany system uzupełni osprzęt o wygodny system bezprzewodowy typu plug-and-play. Fakt, że można go użyć w parze z mikrofonem nagłownym, krawatowym lub handheld dodatkowo powiększa jego możliwości dostosowania do konkretnej sytuacji.
Tekst: Jarosław Bociański, Muzyka i Technologia