Firma ZiKE Labs funkcjonuje na polskim rynku od 2003 roku, a jej główna siedziba, pracownia i magazyn ulokowane są w Rzeszowie. Do życia powołał ją Piotr ZiKE Zajkiewicz, a głównym profilem działalności jest produkcja urządzeń służących do dystrybucji zasilania oraz dystrybucji prądu, skierowanych do specjalistów z branży estradowej. Któż nie zna słynnych podpytek, spliterów czy rozdzielnic z logo ZiKE Labs, dzięki którym manufaktura z Rzeszowa zbudowała swoją renomę. Nie mniej ważną gałęzią działalności firmy są usługi instalacyjne, projektowe oraz szkolenia.

ZiKE Labs stawia na nieustanny rozwój poprzez rozszerzanie swojej oferty i udoskonalanie produktów. Firma otwiera się na klientów zagranicznych, a dodatkowym usprawnieniem sprzedaży jest sklep internetowy gwarantujący możliwie najkrótszy termin realizacji zamówienia i dostawy. O tym, jakie zmiany zaszły w ostatnim czasie i w jakim kierunku obecnie podąża firma ZiKE Labs, pytamy Piotra ZiKE Zajkiewicza.

Jeden z nowych produktów w ofercie – podpytka 12-4 z serii Basic

Marcin Zinak, „Muzyka i Technologia”: Ostatni raz mieliśmy przyjemność rozmawiać w 2019 roku podczas targów we Frankfurcie. Co zmieniło się w Waszej ofercie od tamtego czasu i jaki jest obecny kierunek firmy?
Piotr ZiKE Zajkiewicz:
Przez ten czas wydarzyło się naprawdę wiele. Udoskonaliliśmy nasze rozwiązania z linii Pro, wprowadziliśmy do sprzedaży linię, a raczej serię Basic, uruchomiliśmy sklep online z szeroką gamą produktów dostępnych “od ręki”. Obecnie firma mocno stawia na współpracę z rynkiem zagranicznym. Bardzo się cieszę, że nasze rozwiązania zdobywają coraz szersze grono odbiorców. Dodatkowo, od prawie dwóch lat ZiKE Labs działa już na dwie pracownie. Jedna skupia się na linii Pro, druga na stałej produkcji urządzeń Basic. Poza tym, udało nam się zaprosić do współpracy wiele wspaniałych osób, które aktualnie tworzą ekipę ZiKE Labs, i z tego jestem najbardziej dumny.\

Rozdzielnice serii Basic – PDU 32A i 63A

Co oznacza Wasze hasło przewodnie „designed to work”?
To hasło towarzyszyło nam od początku działalności firmy. Stale skupiamy się na produkcji urządzeń i rozwiązań wyłącznie praktycznych. Urządzenia i rozwiązania, jakie oferujemy są dopracowane pod kątem technologicznym, wizualnym i bezpieczeństwa. Nasze produkty to z pewnością nie chałupniczy wytwór, a doskonałe urządzenie do pracy na scenie. Nie są to zatem wynalazki stworzone przez inżyniera teoretyka, tylko przez ludzi z wykształceniem i wiedzą techniczną oraz z wieloletnim doświadczeniem w branży. Cieszy mnie fakt, że tak wiele znakomitych polskich firm technicznych, instytucji oraz zespoły muzyczne zaufało nam i od lat lub od niedawna pracują z naszą marką.

Oferta ZiKE Labs jest podzielona na dwie główne kategorie – Pro line i Basic line. Jakie są różnice pomiędzy tymi produktami? Czy wynika to z samej konstrukcji i podzespołów czy raczej z pozycjonowania docelowego odbiorcy?
Linia Pro to oferta na zamówienie, produkty personalizowane, które zyskały też miano produktów pancernych. To mówi samo za siebie. Nie każdy jednak potrzebuje urządzenia, które będzie obsługiwać 200 koncertów w roku. Czasem potrzebne jest rozwiązanie mniej pancerne, budżetowe, ale podobnie funkcjonalne. To adekwatne określenie produktów z serii Basic line. Nie znajdziemy tutaj personalizacji projektu pod kątem technologicznym, grawerowania logo klienta czy kolejnych numerków porządkowych urządzenia. Zastosowanie tańszych złącz (Neutrik i Rean) oraz ograniczenie ilości modeli produktów pozwoliło zredukować ceny produktów i tym samym powiększyła się nasza rodzina klientów, z czego jesteśmy ogromnie zadowoleni.

Skrętka CAT6A na bębnie (w ofercie: 50/75/90m)

Czy mógłbyś opowiedzieć, z jakich podzespołów korzystacie i od jakich partnerów je pozyskujecie? W przypadku kabli pamiętam, że współpracowaliście np. z firmą Helukabel. Czy jest to nadal aktualne?
Współpracujemy z wieloma różnymi dostawcami, z oferty każdego wybierając podzespoły  odpowiadające naszemu zapotrzebowaniu. W zakresie samych tylko kabli korzystamy z Helukabla, Sommera, Bitnera, Cordiala, Titanexa, Syntaza, Linka, Beldena, SSB czy Percona. Regularnie porównujemy podobne produkty różnych producentów i wybieramy optymalne.

Czy możesz zdradzić, które z produktów ZiKE Labs cieszą się największym zainteresowaniem?
Od samego początku najbardziej popularnymi produktami były nasze podpyty, szczególnie te ze złączami wielopinowymi. Trudno sobie wyobrazić teraz festiwal czy nawet średniego rozmiaru koncert bez nich. Sprzedaliśmy też bardzo dużo spliterów. Właśnie splitery i podpyty są naszym głównym towarem eksportowym. Zainteresowaniem cieszą się zarówno produkty Pro line, jak i Basic. Od momentu, kiedy wprowadziliśmy do naszej oferty rozdzielnice, popyt na nie stałe rośnie. Liczba zapytań i sprzedanych rozdzielnic Pro line szybko wskazała nam konieczność włączenia ich do Basica. Zainteresowanie wzbudzają również nasze skrętki, które poddajemy testom certyfikacyjnym po zrobieniu oraz najwyższej jakości kable antenowe.

Spliter 48-kanałowy Basic line

W co warto inwestować i jakimi produktami szczególnie powinni się zainteresować właściciele firm nagłośnieniowych czy instalacyjnych? Zmierzam do tego, że nadal można spotkać się z sytuacją, gdy na scenie gra stosunkowo drogi system, a zapomina się o fundamentalnych rozwiązaniach jak np. zasilanie.
To prawda. Okablowanie jest często pomijanym elementem systemu. Elementem, nie dodatkiem. Jest tak samo ważne jak konsolety, mikrofony czy zestawy głośnikowe – zdecydowanie! Dla słuchacza nie ma dużej różnicy, czy padnie konsoleta czy któryś z kabli do niej – nastaje cisza, impreza przerwana, klient niezadowolony. Podobnie w świetle czy multimediach. W riggingu jeszcze gorzej, bo niesprawny kabel do wciągarki może spowodować uszkodzenie silnika lub większe dramaty.
Zasilanie jest kluczowe. Od jego sprawności zależy nie tylko przebieg imprezy, ale również bezpieczeństwo osób pracujących przy nim. Uważam, że kwestia zasilania kuleje od lat, jest w najgorszym stanie, biorąc pod uwagę całą scenotechnikę w Polsce. Mikrofony, głośniki, miksery, lampy czy dymiarki mamy na światowym poziomie, polscy technicy i realizatorzy są naprawdę bardzo dobrymi specjalistami w porównaniu do kolegów z innych stron świata. Z tego możemy być dumni. Jeszcze tylko zasilanie leży. Napawa mnie jednak optymizmem fakt, że rożnie świadomość w branży i mamy już w Polsce kilka firm, które zainwestowały w zasilanie i pod tym względem znajdują się w światowej czołówce.

Fanbox (rozszycie ze złącza RJ45/4 złącza XLRm 3 pin)

W jaki sposób udoskonalacie swoje produkty? Bazujesz na własnym doświadczeniu czy równie istotny jest tzw. feedback od specjalistów z branży?
Informacje z branży są dla nas zawsze bardzo ważne. Rozmawiamy z naszymi klientami, dowiadujemy się, co się sprawdza, a co zmienić. Najtrudniej jest wtedy kiedy połowie odbiorców podoba się jakiś pomysł, a drugiej połowie nie. Sprawdzamy też nasze produkty samodzielnie, w ZiKE Rental. Możemy sami na sobie zweryfikować proponowane przez nas rozwiązania. Ważną częścią rozwoju jest zdobywanie wiedzy w różnych zakresach. Lektura artykułu o kablach takich czy innych, normy i rekomendacje dotyczące interesujących nas obszarów, szkolenia prowadzone przez naszych dostawców. Dzięki temu nasze produkty ewoluują, a każde kolejne urządzenie jest lepsze od poprzedniego.

Rozdzielnice 63A wykonane na zamówienie firmy A-RENTAL.

Czy nadal można u Was zamówić produkty „szyte na miarę”, wedle indywidualnej specyfikacji?
Oczywiście! Takie rzeczy robimy najchętniej. Jest to swego rodzaju wyzwanie, możliwość skonstruowania czegoś ciekawego, a zarazem pomocnego w pracy. Czasem klienci mają gotowe, przemyślane rozwiązanie, a czasem proszą o pomoc, mając tylko ogólne założenia. W obu przypadkach możemy się poczuć, jak współtwórcy sukcesu.

Powerbox z linii Pro

Nowością w ZiKE Labs jest działający od roku sklep internetowy. To ukłon w stronę odbiorców detalicznych czy sposób na usprawnienie sprzedaży?
Sklep shop.zikelabs.pl to miejsce, w którym każdy klient znajdzie nasze topowe rozwiązania z linii Pro oraz całą kolekcję serii Basic, z możliwie najkrótszym terminem realizacji i dostawy. Większość oferowanych tam produktów wysyłamy w 24h od czasu potwierdzenia zamówienia. To duży postęp w historii ZiKE Labs, bo możemy reagować na potrzeby klientów w tak krótkim czasie.

Rozmawiał: Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: ZiKE Labs