Firma DiGiCo  zaprezentowała flagowy model nowej rodziny wielkoformatowych konsolet cyfrowych, który został zaprojektowany zupełnie od podstaw, z uwzględnieniem aktualnych wymagań środowiskowych, jak i rosnących oczekiwań rynku w zakresie mocy obliczeniowych i funkcjonalności.

Quantum 852 przeznaczony jest przede wszystkim do realizacji wydarzeń na żywo, jak koncerty, spektakle teatralne itp. Design czy ogólna koncepcja nawiązują do dobrze już znanych wcześniejszych modeli, ale nowy mikser jest wyraźnym krokiem naprzód. Jak podkreśla to sam producent – powstał on z myślą o przyszłości. Spełnia także wyśrubowane normy ekologiczne, wykorzystano w nim na przykład materiały, które można poddać recyklingowi, a pomimo słusznych rozmiarów udało się zminimalizować wagę, co przekłada się na zmniejszoną emisję w trakcie transportu. Oczywiście typowa dla marki najwyższa jakość została zachowana. Pobór mocy jest mniejszy, a wydajne chłodzenie konwekcyjne i inteligentnie działające wentylatory także korzystnie wpływają na właściwości ekologiczne nowej konsolety. Jednak najważniejsze są walory użytkowe, najwyższa jakość dźwięku i imponująca moc obliczeniowa.

Dzięki trzem dużym ekranom o przekątnej 21,3 cala (i jasności 1000 nitów) praca w każdych warunkach będzie komfortowa, czy to w ciemnej sali koncertowej, czy w pełnym słońcu, podczas plenerowego festiwalu. Ponadto mikser wyposażony jest w trzy kontrolne ekrany dotykowe o przekątnej 6,8 cala, 40 czułych na dotyk wyświetlaczy LCD (1,3-calowych), plus kolejnych 29 o tym samym wymiarze. I wreszcie – 3 dodatkowo montowanych wyświetlaczy z miernikami (o przekątnej 19,2 cala).

Każdy z dwóch silników zawiera pięć układów FPGA 7 generacji, a także procesory DSP SHARC. Łącznie konsoleta oferuje 384 monofoniczne kanały wejściowe, 192 szyny AUX, względnie podgrupy, szyny master LR/LCR/5.1. Jest oczywiście także matryca przetwarzania 64 x 64, 36 grup kontrolnych, dwie szyny solowe i 64 sloty efektowe (FX Rack) – do dyspozycji mamy m. in. 48 korektorów graficznych, 384 procesorów Nodal, 128 Mustard i 32 Spice (to własna terminologia producenta). Quantum 852 posiada 52 tłumiki, przy czym 40 z nich o rozmiarze (skoku) 100 mm i 12 o rozmiarze 60 mm. Wszystkie są czułe na dotyk i oczywiście zmotoryzowane. Przestrzeń robocza została zaprojektowana tak, by praca realizatora była komfortowa, a wszystkie funkcje szybko i łatwo dostępne.

Z tyłu umieszczono całą baterię wejść i wyjść, w tym także 12 analogowych (32-bitowych) wejść z przedwzmacniaczami Stadius, 12 analogowych wyjść, wejścia/wyjścia AES, 8 portów wejściowych/wyjściowych MADI (pracujących z częstotliwością 48 kHz i konfigurowalnych jako 4 z częstotliwością 96 kHz), Word Clock, AES Sync, USB (podwójne 2.0 i 3.0), Optocore i inne. Ponadto mamy tu pod dwa na silnik (czyli w sumie cztery) sloty DMI na całą gamę dostępnych opcji, przy czym każdy slot dodaje kolejne 64 wejścia i tyle samo wyjść (np. Dante). Producent przygotował także całą serię akcesoriów rackowych, np. z szeregiem fizycznych wejść i wyjść.

Quantum 852 to niewątpliwie produkt najwyższej jakości, w którym potencjał mierzony jest nie tylko imponującą liczbą kanałów, efektów, fizycznych kontrolerów, mocą obliczeniową czy komfortem obsługi. To konsoleta nowej generacji, wyznaczająca standardy i pozwalająca na obsługę nawet najbardziej wymagających wydarzeń. Użytkownika tak zaawansowanego narzędzia nie ogranicza już nic poza własną wyobraźnią.

Tekst: Dariusz Mazurowski, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Paweł Danikiewicz