Niemiecka firma d&b audiotechnik przedstawiła nowe, zaawansowane funkcje dla immersyjnego systemu d&b Soundscape. Najnowsza aktualizacja Soundscape jest rozwiązaniem, które będzie można zastosować po zakończeniu restrykcji związanych z pandemią i pozwoli uzyskać jeszcze lepsze wrażenia akustyczne podczas wydarzeń.
„W d&b myślimy o przyszłości. Chcemy, by Soundscape był nie tylko dostępną i rozwojową platformą, ale także najbardziej zaawansowanym systemem, gdy tylko organizacja koncertów i wydarzeń będzie znów możliwa”, mówi Georg Stummer, Product Manager w d&b audiotechnik. „Nowe funkcjonalności nie tylko znacznie zwiększają elastyczność Soundscape, ale też ułatwiają implementację systemu w różnego rodzaju aplikacjach – od małych spektaklów teatralnych, po duże, złożone produkcje. Nieustannie kierujemy się opiniami klientów, a aktualizacje odzwierciedlają potrzeby rynku, dzięki czemu mamy pewność, że Soundscape może stać się standardem w zakresie systemów immersyjnych, a nasi klienci otrzymują coraz bardziej rozbudowane kreatywne narzędzia.”
System Soundscape obejmuje procesor DS100, pozwalający na wszechstronną konfigurację systemu i obsługę matrycy, która może działać w trybie standalone lub być współpracować z jednym lub dwoma dedykowanymi modułami oprogramowania: En-Scene (oprogramowanie do pozycjonowania obiektów dźwiękowych) oraz En-Space (oprogramowanie do emulacji akustyki pomieszczeń).
Aktualizacja En-Scene
Routing obiektów dźwiękowych
Oprogramowanie En-Scene to narzędzie umożliwiające pozycjonowanie obiektów dźwiękowych dla 64 wejść audio przy użyciu procesora DS100. Kontrola routingu obiektów dźwiękowych pozwala na indywidualne ustawienie poziomu głośności i wyciszanie każdego obiektu dźwiękowego w ramach każdej sekcji (Function Group) systemu nagłośnieniowego, np. zestawów głównych, front fill, outfill. Ta nowa opcja oferuje niezwykłą elastyczność i pozwala na tworzenie zróżnicowanych ustawień akustycznych na wielu różnych widowniach. Routing obiektów dźwiękowych sprawia, że realizator dźwięku/sound designer ma pełną kontrolę nad obrazem dźwiękowym.
Nowe tryby grup funkcyjnych
Oprócz nowej funkcjonalności routingu, wraz z aktualizacją systemu Soundscape pojawiły się dwa nowe tryby grup funkcyjnych dla En-Scene. Grupy funkcyjne to jedna z podstawowych cech Soundscape, która sprawia, że ten system jest niezwykle elastyczny. Nowe tryby grup – “Delay line embedded” oraz “Outfill embedded” – wspierają zaawansowane konfiguracje zestawów głośnikowych w 360°.
Ta aktualizacja została wprowadzona z myślą o rosnącej liczbie instalacji, w których wykorzystywane są linie opóźniające w konfiguracji Soundscape surround (360). Zestawy 360 wraz z liniami opóźniającymi są używane do rozmieszczenia w przestrzeni widowni większej liczby małych głośników lub do zapewnienia dźwięku immersyjnego dla większych obszarów publiczności.
Aktualizacja En-Space
Oprogramowanie En-Space umożliwia intuicyjną konfigurację i obsługę najwyższej jakości emulacji przestrzeni akustycznych w przystępnej cenie. En-Space może być wykorzystany do szeregu zastosowań, od zaawansowanych emulacji hal koncertowych po tworzenie wirtualnych środowisk akustycznych i efektów teatralnych. En-Space bazuje na pomiarach akustycznych wybranych, cenionych na całym świecie sal koncertowych i pozwala na indywidualną regulację parametrów. Wraz z tą aktualizacją, En-Space wspiera używanie emulacji na liniach opóźniających i wszystkich grupach funkcyjnych systemu Soundscape. Odpowiedź impulsowa (IR) została zoptymalizowana tak, by było możliwe równoległe używanie emulacji na kilku poziomach grupy funkcyjnej (np. w linii opóźniającej). Dzięki temu, obsługa En-Space jest jeszcze prostsza i może mieć zastosowanie w wielu aplikacjach.
„Najnowsze aktualizacje Soundscape to ważny krok w rozwoju tej technologii, który pozwoli na łatwiejsze projektowanie systemów instalacyjnych Soundscape”, podsumowuje Stummer. „Zapewniają, że Soundscape będzie kompatybilny z różnorodnymi zastosowaniami i odbiorcami, których spodziewamy się na wydarzeniach w tym sezonie i w przyszłości.”