Soudscape to kompleksowe narzędzie do kreowania przestrzennego dźwięku. Firma BH audio wykorzystała je na festiwalu opery i muzyki klasycznej zapewniając prawdziwie wciągające wrażenia dźwiękowe zarówno dla publiczności na festiwalu, jak i dla tej w domu.

Ravenna Festival to letni festiwal opery i muzyki klasycznej odbywający się w mieście Rawenna we Włoszech. Podczas koncertu na żywo użyte zostały dwa procesory DS100 z oprogramowaniem d&b Soundscape oraz ponad 60 głośników d&b. Jeden procesor odpowiadał za dźwięk dla publiczności i jeden do stworzenia „wirtualnej powłoki akustycznej” dla muzyków. Trzeci DS100 został użyty do usługi przesyłania strumieniowego, aby stworzyć ulepszony miks dla strumienia stereo. En-Scene posłużył do wirtualnego pozycjonowania obiektów w miksie stereo. En-Space symulował głośniki 360° w miejscu, aby stworzyć „akustykę sali koncertowej” za pomocą wtyczki ambisonic.

Giulia Artemisia Nicosia z firmy BH Audio odpowiedzialnej za dźwięk na festiwalu tak opisuje wyzwanie z jakim przyszło się im zmierzyć:

„Wiedzieliśmy, że potrzebujemy systemu, który zapewni publiczności – bez względu na to, gdzie się znajduje – prawdziwie wciągające wrażenia dźwiękowe. Jedynym sposobem, aby to uzyskać, było użycie d&b Soundscape. Jednym z głównych wyzwań dla orkiestry była odległość między nimi, która oczywiście ma ogromny wpływ na dźwięk. Aby temu zaradzić, użyliśmy wirtualnej powłoki akustycznej z Soundscape, aby pomóc muzykom słyszeć się nawzajem i lepiej symulować akustykę na scenie. Używamy 360° En-Scene ustawionej w sali, która w połączeniu z En-Space pomaga nam odtworzyć akustykę różnych pomieszczeń w zależności od rodzaju występu. Na przykład nowo nabytą 9. salę San Vitale, katedrę, wykorzystaliśmy do muzyki sakralnej, podczas gdy dla orkiestry na koncercie inauguracyjnym, który odbywał się na świeżym powietrzu, wykorzystaliśmy klasyczną dużą salę.”

[ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ]