Firma Electro-Voice, jak przystało na jednego z wiodących producentów w branży, poszerzyła swoje portfolio produktowe o model Everse 8. Jest to zasilany bateryjnie głośnik odporny na warunki pogodowe. Przekonajmy się, co jeszcze poza prądową autonomią oferuje Everse 8.

 

Śmiało można stwierdzić, że określenie bezprzewodowy nieodłącznie kojarzy się ze swego rodzaju wolnością. Wszak uwalniamy się od kabli, które de facto nas ograniczają. O ile z bezprzewodową transmisją dźwięku mamy do czynienia od bardzo dawna, o tyle swoisty wysyp wszelkiej maści głośników bezprzewodowych nastąpił kilka lat temu i coraz bardziej postępuje. Z pewnością kluczowy w tej ewolucji był fakt, że ogniwa zasilające dane konstrukcje stały się powszechnie dostępne, mam tu na myśli ich efektywność, rozmiary i cenę. Na początku bezprzewodowe głośniczki miały rozmiary wręcz kieszonkowe, natomiast teraz są to już szerokopasmowe konstrukcje bazujące na profesjonalnych przetwornikach kilku-, a nawet kilkunastocalowych. Firma Electro-Voice, bazując na ogromnym dorobku technologicznym i mając w swoich szeregach doskonałych inżynierów, opracowała model Everse 8. Jedni powiedzą, że to głośnik dla gitarzystów, w końcu sam producent tak go przedstawia na filmikach promocyjnych. Ja natomiast uważam, że jest to urządzenie tak wszechstronne, że powiedzieć o nim głośnik dla gitarzystów to jak nic nie powiedzieć.

Everse 8 jest napędzany wysokowydajnym wzmacniaczem klasy D o mocy 400W Peak i modułem DSP opracowanym we współpracy z zespołem inżynierów Dynacord.

Konstrukcja
Nie zliczę, ile razy byłem świadkiem sytuacji, w których na potrzeby „małego nagłośnienie” używane były toporne konstrukcje z plątaniną kabli. Ani to estetyczne, ani praktyczne, ale jak to mówią, jak się nie ma, co się lubi… Dlatego też w przypadku Everse 8 mamy do czynienia konstrukcją ważącą zaledwie 7,6 kg i wymiarach 400 x 275 x 275 mm (szer. x wys. x głęb.). Obudowa wykonana jest z polipropylenu, grill malowany jest proszkowo, a do tego mamy do wyboru wykończenie w kolorze białym lub czarnym. Kształt obudowy umożliwia zamontowanie Everse 8 na statywie lub użycie w pozycji monitora lub kick-back. Będąc przy konstrukcji, warto zauważyć, że zarówno akumulator, jak i półka przeznaczona do montażu systemu bezprzewodowego nie wymagają użycia narzędzi w celu ich montażu czy demontażu. Specjalne śruby umożliwiają bezproblemowe ich ręcznie wkręcanie/wykręcanie. Nie sposób wspomnieć o akcesoriach, które mają niebagatelny wpływ na funkcjonalność. Jako akcesoria dodatkowe producent oferuje wspomnianą półkę do montażu systemu bezprzewodowego, dedykowane pokrowce w formie torby naramiennej, które nie tylko chronią głośnik, ale pozwalają na bardzo wygodne jego noszenie wraz z niezbędnymi akcesoriami, zapasową baterię oraz osłonę przeciwdeszczową chroniącą panel przyłączeniowy. Dzięki temu konstrukcja spełnia wymagania stopnia ochrony IP43 (odporność na zachlapania wodą oraz lekki deszcz).

Kształt obudowy umożliwia zamontowanie Everse 8 na statywie lub użycie w pozycji monitora lub kick-back.

Technologia
Everse 8, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na 8-calowym przetworniku szerokopasmowym zamontowanym za pomocą opatentowanego przez EV portu SST (Signal Synchronized Transducers). W sekcji wysokotonowej pracuje tytanowy przetwornik wysokotonowy zamontowany na niestandardowym falowodzie o stałej kierunkowości, oferując dyspersję 100º x 100º.  Everse 8 jest napędzany wysokowydajnym wzmacniaczem klasy D o mocy 400W Peak i modułem DSP opracowanym we współpracy ze zespołem inżynierów Dynacord. Dzięki temu jest on w stanie wygenerować maksymalny SPL o wartości 121 dB, oferując pasmo przenoszenia 60 Hz-20 kHz (-3 dB). Funkcje profesjonalne obejmują wbudowany czterokanałowy mikser cyfrowy z efektami i przetwarzaniem wysokiej jakości, zasilanie fantomowe 48 V, tłumienie sprzężeń i wyciszanie dźwięku.

Everse 8 jest zasilany specjalnie zaprojektowanym akumulatorem litowo-jonowym o dużej pojemności, w pełni zoptymalizowanym do użytku audio i zapewniającym wystarczającą moc do 12 godzin pracy.

Mikser ma dwa kanały wejściowe zrealizowane na gniazdach XLR/TRS Combo, z czego wejście drugie przystosowane jest do pracy ze źródłami wysoko impedancyjnymi, takimi jak np. gitara elektryczna. Wejścia 3 i 4 to wejście 3,5 mm stereo lub Bluetooth. Ponadto ma on wejście footswitch TRS do podłączenia przełącznika, umożliwiającego włączanie/wyłączanie efektów przestrzennych, a także wyjście liniowe XLR. Everse 8 jest zasilany specjalnie zaprojektowanym akumulatorem litowo-jonowym o dużej pojemności, w pełni zoptymalizowanym do użytku audio i zapewniającym wystarczającą moc do 12 godzin pracy. Obwody zabezpieczające zmniejszają ryzyko rozładowania akumulatora do tak niskiego napięcia, że nie będzie można go już naładować – na przykład po długim okresie przechowywania. Będąc przy akumulatorze, nie sposób nie wspomnieć o zintegrowanym porcie 12 V DC, który idealnie nadaje się do zasilania bezprzewodowego systemu mikrofonowego, takiego jak Electro-Voice RE3 lub R300. Co więcej, Everse 8 ma również port USB-C, który może służyć do ładowania urządzeń mobilnych.

Do wyboru jest wykończenie w kolorze białym lub czarnym.

Funkcjonalność
Zarządzanie Everse 8 jest bardzo proste i intuicyjne, a możliwe jest bezpośrednio z panelu miksera lub aplikacji mobilnej EV QuickSmart Mobile. W ten sposób można kontrolować wszystkie funkcje audio, efekty oraz poziomy, a to wszystko za pomocą telefonu lub tabletu. Intuicyjny interfejs użytkownika sprawia, że każdy bez względu na poziom doświadczenia bezproblemowo sobie poradzi z jego obsługą. Warto zauważyć, że na stronie dystrybutora znajdziemy wiele filmików instruktażowych (z polskimi napisami!) dotyczących obsługi Everse 8, od parowania urządzeń Bluetooth, przez podłączanie źródeł dźwięku i ich regulację, aż po rozwiązywanie problemów. Moim zdaniem ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ wsparcie użytkownika i dbanie o to, aby poprawnie obsługiwał urządzenie oraz w pełni wykorzystywał jego potencjał, jest równie ważne jak cała technologia w nim zawarta.

Everse 8 sprawdzi się idealnie jako sprzęt dla artysty, nagłośnienie przemówień czy muzyki w tle, jako wyposażenie hoteli, restauracji, ośrodków kultury czy centr konferencyjnych.

Podsumowanie
Szczerze mówiąc, uwielbiam takie konstrukcje jak Everse 8 od Electro-Voice. Uwielbiam, bo pokazują, że producent doskonale wie, czego potrzebuje użytkownik i dokładnie to mu daje. Co więcej, daje wszystko w jednym, aby użytkownik nie musiał się zastanawiać, jakie komponenty ze sobą połączyć, aby mieć pełną funkcjonalność. Już dawno pożegnaliśmy się z czasami, w których do obsługi sprzętu potrzebny był dyplom, certyfikat i szkolenie. Everse 8 to konstrukcja, z którą poradzi sobie każdy, ponieważ mając ogromny potencjał i będąc bardzo funkcjonalną, trzeba się spodziewać, że dosłownie każdy będzie jej używał. Sprawdzi się idealnie jako sprzęt dla artysty, nagłośnienie przemówień czy muzyki w tle, jako wyposażenie hoteli, restauracji, ośrodków kultury czy centr konferencyjnych. Każda firma nagłośnieniowa, reklamowa, marketingowa czy rozrywkowa powinna mieć w swoim arsenale takie maleństwo, które wystarczy wziąć pod pachę, postawić w dowolnym miejscu i po prostu włączyć. Bez plątaniny przewodów, bez kilometrów przedłużaczy prądowych, bez dymiącego i hałasującego agregatu prądotwórczego. Z czystym sercem polecam kontakt ze specjalistami firmy Audio Plus dystrybutora EV, aby przekonać się na własnej skórze, co potrafi Everse 8. Tylko uważajcie, gdy go wypróbujecie, to zostanie już z Wami na stałe.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia