Podczas tegorocznych targów ISE w Barcelonie, firma L-Acoustics zaprezentowała serię głośników współosiowych Xi. Nowe modele X8i oraz X6i spełniają oczekiwania projektów integracyjnych, w których wymagane jest zapewnienie dźwięku najwyższej jakości, a urządzenia są dyskretne i bezproblemowo wtapiają się w stylistykę dowolnego pomieszczenia.

Nowe modele koaksjalne oferują specjalnie dopasowany SPL do zastosowań krótkiego zasięgu. Głośniki zapewniają nieskazitelną jakość dźwięku i cechują się dyskretnym designem, co pozwala na ich elegancką integrację w pomieszczeniach, w których wymagane jest zapewnienie naturalnego i mocnego dźwięku. Poza tymi modelami, seria instalacyjna została uzupełniona o szeroką gamę przydatnych akcesoriów montażowych, które rozszerzają opcje instalacji głośników.

Seria Xi stanowi znaczący krok naprzód w spełnianiu wymagań stawianych przez instalacje klasy premium – mówi Germain Simon, dyrektor ds. zarządzania produktami w L-Acoustics. – Ich wyrafinowana konstrukcja akustyczna i fizyczna, w połączeniu z wieloma prostymi, lecz użytecznymi akcesoriami, jest sposobem na zapewnienie profesjonalnego dźwięku najwyższej jakości w dowolnej przestrzeni.

Jedną z kluczowych cech serii Xi jest technologia koaksjalna, która umożliwia uzyskanie kompaktowej formy oraz jednolitej i zrównoważonej charakterystyki tonalnej na całym obszarze zasięgu. Ta technologia zapewnia jednakowe pokrycie dźwiękiem publiczności znajdującej się poza osią promieniowania, a także gwarantuje wysoką odporność na sprzężenia zwrotne. Głośniki Xi charakteryzują się wyjątkowo szerokim pasmem przenoszenia w stosunku do wielkości obudowy i wykorzystują rozwiązanie L-Vents dla dynamiki i czystości w dolnym zakresie częstotliwości. Konstrukcja z ochroną IP55 sprawia, że głośniki tej serii mogą być użyte w instalacjach zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Modele X6i oraz X8i cechują się smukłą i estetyczną budową, a ich stylistyka bezproblemowo integruje się z wyszukanymi projektami architektonicznymi, jednocześnie zapewniając czysty dźwięk klasy studyjnej. Te pasywne głośniki wykorzystują neodymowy driver ciśnieniowy o średnicy 1,5″, który jest współosiowo umieszczony na przetworniku niskotonowym o średnicy 6,5″ lub 8″ w obudowie typu bass-reflex. Współosiowy układ zapewnia 90-stopniową kierunkowość symetryczną osiowo z wyrównaną charakterystyką częstotliwościową pozbawioną listków wtórnych w całym zakresie częstotliwości.

Obydwa głośniki mogą być zasilane dwoma presetami wzmacniaczy, w celu odpowiedniej adaptacji do potrzeb akustycznych różnych projektów. Podstawowy preset pozwala uzyskać maksymalny SPL na poziomie 123 dB z charakterystyką częstotliwościową sięgającą w dół do 69 Hz dla modelu X6i, podczas gdy model X8i zapewnia maksymalny SPL wynoszący 129 dB i charakterystykę częstotliwościową do 67 Hz. W przypadku zastosowań samodzielnych i odsłuchu z niewielkiej odległości, należy skorzystać z drugiego presetu. Preset ‘X6i_50’ zapewnia pełnopasmową reprodukcję dźwięku aż do 54 Hz i maksymalny poziom ciśnienia akustycznego wynoszący 117 dB. Preset ‘X8i_40’ osiąga 43 Hz i produkuje maksymalny poziom SPL wynoszący 123 dB. Połączenie nieskazitelnego dźwięku o dużej mocy z elegancką formą głośnika sprawia, że oba modele są idealnym do wzmocnienia głosu lub muzyki w małych teatrach, klubach z muzyką live, w luksusowych przestrzeniach wypoczynku, obiektach religijnych, apartamentach i na jachtach, a także w studiach nagraniowych i broadcastowych.

Seria L-Acoustics Xi oferuje niezrównaną wszechstronność zastosowań i wydajność pracy w instalacjach klasy premium. Dzięki eleganckiej stylistyce, wyjątkowej czystości dźwięku i możliwości adaptacji do różnych wymagań akustycznych, oferuje rozwiązanie dźwiękowe jakości koncertowej do każdej przestrzeni. Modele X6i oraz X8i będą dostępne w kwietniu 2024 roku.