Seria zestawów nagłośnienia LINEAR 5 MK II została stworzona z myślą o wykonawcach i firmach rentalowych i jest to już druga generacja serii LINEAR 5 niemieckiego producenta. Produkty z unowocześnionej serii LINEAR 5 MK II są lżejsze, bardziej kompaktowe, niż w przypadku poprzedniej generacji LINEAR 5. Zestawy mają również możliwość sterowania cyfrowego za pomocą oprogramowania DSP CONTROL, dostępnego zarówno dla systemów Windows, jak i MacOS.

Najnowsze modele LINEAR 5 MK II 308 LTA i 118 Sub HPA są uzupełnieniem serii LINEAR 5 MK II, która miała swoją premierę w styczniu 2023 roku. Zestawy produkowane w fabryce w St. Wendel w Niemczech są wydajne i w pełni modularne, a zróżnicowana oferta produktowa pozwala na tworzenie małych systemów nagłośnienia w klubach czy barach oraz średniej wielkości systemów w salach widowiskowych i teatralnych. Modele z serii LINEAR znajdą również zastosowanie podczas nagłośnienia wydarzeń na żywo czy plenerów.

LINEAR 5 MK II 308 LTA

LINEAR 5 MK II 308 LTA
LINEAR 5 MK II 308 LTA to optymalne rozwiązanie dla nagłaśniania dużych, długich i szerokich pomieszczeń oraz plenerów. Szerokopasmowy, kompaktowy LINEAR 5 MK II 308 LTA do przetwarzania dźwięku wykorzystuje głośnik tubowy. Produkt plasuje się więc pomiędzy klasycznymi zestawami point source, a systemami liniowymi. Głośnik wysokotonowy z transformatorem Multicell Transformer (MCT) pozwala na pokrycie dźwiękiem widowni w odległości do 40 metrów. Systemy z użyciem tego modelu umożliwiają nagłośnienie wydarzeń i uzyskanie zbalansowanego brzmienia na widowni bez potrzeby stosowania linii opóźniających. Za przetwarzanie średnich i niskich częstotliwości odpowiadają trzy zainstalowane wertykalnie głośniki tubowe 8”.

Systemy LINEAR 5 MK II 308 LTA mogą być stawianie na ziemi, zawieszane w klastrach wertykalnych (cluster) lub horyzontalnych (headstack).

Systemy LINEAR 5 MK II 308 LTA mogą być stawianie na ziemi, zawieszane w klastrach wertykalnych (cluster) lub horyzontalnych (headstack). Odpowiednie presety można wybrać bezpośrednio na każdym zestawie głośnikowym. W zależności od konfiguracji, systemy oferują większe ciśnienie akustyczne, szerszy kąt dyspresji (w przypadku konfiguracji cluster), większą głębokość dźwięku (konfiguracja headstack) lub połączenie obu funkcjonalności (konfiguracja headstack cluster). Dla realizacji różnych konfiguracji instalacyjnych, dostępne są opcjonalne akcesoria ułatwiające montaż. Akcesoria są również kompatybilne ze starszą serią LINEAR 5.

Precyzyjne strojenie systemu jest możliwe dzięki nowoczesnemu procesorowi sygnałowemu DSP z filtracją FIR, który sterowany jest z poziomu sieci. Oprogramowanie HK Audio DSP CONTROL jest dostępne za darmo na stronie producenta. Jednak nawet bez użycia oprogramowania, zestawy można w szybki i łatwy sposób skonfigurować wybierając jeden z gotowych presetów na obudowie zestawu. Jeśli istnieje potrzeba podłączenia do systemu innych produktów, np. takich zestawów, które nie korzystają z DSP, można to zrobić za pomocą wyjścia DSP-Out.

118 Sub HPA sprawdzi się też w połączeniu z pozostałymi zestawami serii LINEAR 5 MK II

LINEAR 5 MK II 118 Sub HPA
118 Sub HPA dostarcza najwyższe ciśnienie akustyczne spośród wszystkich modeli zestawów niskotonowych serii LINEAR 5 MK II. 18-calowy głośnik i wbudowany wzmacniacz klasy D pozwalają na precyzyjną reprodukcję niskich częstotliwości przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów zestawu (60 x 60,8 x 79 cm). 118 Sub HPA jest zatem nie tylko odpowiednią bazą dla szerokopasmowego LINEAR 5 MK II 308 LTA, sprawdzi się też w połączeniu z pozostałymi zestawami serii LINEAR 5 MK II. W tym przypadku producent przygotował cztery presety filtrów: Front, Cardioid 1:1 vertical, Cardioid 2:1 vertical i Remote.

18-calowy głośnik i wbudowany wzmacniacz klasy D pozwalają na precyzyjną reprodukcję niskich częstotliwości przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów zestawu (60 x 60,8 x 79 cm)

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

LINEAR 5 MK II 308 LTA

  • Maksymalny SPL (10% THD): 133dB
  • Pasmo przenoszenia (±3dB): 105 Hz-17 kHz
  • Moc: 600W RMS/1000W szczytowa
  • Wymiary: 440 x 680 x 460 mm
  • Masa: 25 kg

LINEAR 5 MK II 118 Sub HPA

  • Maksymalny SPL (10% THD): 130 dB
  • Pasmo przenoszenia (±3dB): 36Hz – crossover
  • Moc: 1500W RMS/3000W Peak
  • Wymiary: 610 x 610 x 790 mm
  • Masa: 53,4 kg

Tekst: Iwona Wierzbanowska, Muzyka i Technologia