Robe lighting to czołowy producent oświetlenia scenicznego. Urządzenia Robe eksportowane są na cały świat, a ponad stu dystrybutorów rozsianych w różnych krajach sprawia, że niemal na każdym większym, czy mniejszym wydarzeniu scenicznym znajdziemy ich oprawy. Co jednak sprawia, że te urządzenia są aż tak popularne i co roku stają się wyznacznikiem dla wciąż zmieniającego się rynku i jego wymagań? To opatentowana technologia, która jest projektowana, opracowywana i produkowana w fabryce tego producenta, w Czechach, tuż przy polskiej granicy. Tam właśnie doświadczony zespół pracuje, aby tworzyć jeszcze lepsze, bardziej innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania dla branży scenicznej.

Czytając specyfikę urządzeń Robe lighting, bardzo często można zobaczyć w niej takie skróty, jak np. TE, L3, Cpulse, MSL, EMS oraz wiele innych. Co one jednak oznaczają i dlaczego to innowacje technologiczne, które powinny być elementem każdego profesjonalnego urządzenia oświetleniowego? Ten artykuł opisuje najważniejsze technologie zastosowane w ruchomych głowach marki Robe lighting, ale również jest niejakim wyznacznikiem dla użytkowników, czego oczekiwać od wysokiej jakości, niezawodnych opraw oświetleniowych.

TE – Transferable Engine
Opatentowany przez Robe lighting przenośny moduł LED zostały zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany w fabryce Robe w Czechach. Technologia TE rozwiązuje problem trwałości działania starzejących się diod LED. Wymiana źródła światła jest prosta i można przeprowadzić ją w ciągu zaledwie kilku minut, kiedy nadejdzie taka potrzeba – w tym momencie lub za kilka lat. Producent jako jedyny oferuje 4 lata gwarancji na każde źródło TE. Możliwość przenoszenia źródła światła ułatwia utrzymanie stałej jakości światła w całym zestawie urządzeń. Dodatkowo wbudowany zapas mocy umożliwia opłacalną modernizację zestawu urządzeń również w przyszłości, jeśli na rynku pojawią się nowsze i bardziej wydajne technologie LED. Robe bardzo dużą rolę przykłada do ekologii, dlatego zapewnia bezpłatny zwrot używanych źródeł oraz preferencyjne warunki zakupu nowych. Moduły TE to znacznie więcej niż źródło światła – przechowują dane dotyczące użytkowania, takie jak wiek, godziny użytkowania, pozostałą jasność, numery seryjne i inne. Oprócz możliwości odzyskania danych z wyświetlacza urządzenia, dane te można również odtworzyć za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej przez NFC, gdy źródło zostanie usunięte z urządzenia. Dedykowany kanał DMX w oprawach Robe zawierających moduły TE pozwala na szybkie, zdalne sprawdzenie aktualnej jasności tych opraw za pośrednictwem sprzętu użytkownika, pokazanego za pomocą kodowania kolorami na wyjściach urządzeń.

Robe NFC
Robe COM to aplikacja przeznaczona do urządzeń tego producenta oparta na technologii NFC (Near Field Communication). Może być używany do uzyskiwania dostępu do ustawień urządzeń systemów nawigacji opartych na NFC, jak również do odczytywania danych przenoszonych silników TE. Towarzysząca aplikacja mobilna jest dostępna w Android Play Store. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w technologię NFC był model IPointe, zapewniający użytkownikom dostęp do parametrów i ustawień osobistych za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Funkcja nie wymaga podłączania urządzenia do zasilania, a nawet włączania wyświetlacza. Oprócz regulacji adresu DMX, trybów DMX i wszystkich innych ustawień osobistych, ma również asystenta do szybkiego patchowania kolejnych urządzeń. W tym momencie odczyt parametrów jest dostępny na wszystkich urządzeniach obsługujących NFC, zapis do NFC działa tylko na platformach obsługujących tę funkcję. Funkcja NFC jest również wbudowana w moduły TE.

L3 Low Light Linearity
System zapewnia niedostrzegalne, ultra-gładkie ściemnianie. Doskonale dopracowuje wewnętrzną krzywą ściemniacza do 18 bitów i niweluje efekt „skokowego” ściemniania LED. System ułatwia całkowitą integrację opraw LED z istniejącymi, tradycyjnymi źródłami światła.

Cpulse – Pulse Width Modulation Control
System sterowania PWM (modulacja szerokości impulsu) dla opraw oświetleniowych, który umożliwia wybór i dostrojenie częstotliwości sterowania diodami LED, z poziomu wyświetlacza wbudowanego w urządzenie lub zdalnie przez DMX. Dzięki manipulacji częstotliwością żadne migotanie nie będzie widoczne w żadnym systemie kamer, w tym w najnowszych modelach HD i UHD obsługujących rozdzielczość 8K i 16K. Oznacza to, że oprawy mogą być używane ze wszystkimi najnowszymi typami kamer do zastosowań telewizyjnych, wideo i filmowych.

Multicolour effects
W wybranych urządzeniach marki Robe – profilowych oraz Beam ze źródłem światła białego zastosowano specjalnie zaprojektowany filtr podzielonego koloru, który zapewnia efekt wielobarwności. Filtr można zmienić, łącząc go z innym kołem kolorów lub filtrami CMY. Innowacyjne źródła światła od Robe do mieszania kolorów z dodatkiem MSL, które idą o krok dalej i tworzą ten efekt bezpośrednio ze źródła, z różnymi kombinacjami kolorów i bez filtrów, zmniejszających moc światła.

Tungsten Emulation
„Przesunięcie czerwieni” lub „emulacja halogenu” to ocieplenie temperatury barwowej powstałe podczas przyciemniania lampy żarowej. Teraz efekt ten można również odtworzyć za pomocą opraw LED marki Robe, wyposażonymi w diody LED, takimi jak Multichip LED lub MSL, przy użyciu technologii emulacji halogenu. Po wybraniu tej opcji oprawa będzie naśladować temperaturę barwową lampy konwencjonalnej, obniżając moc wyjściową, aby uzyskać klasyczny ciepły blask. Możesz nawet zdecydować, jaką moc chcesz emulować, na przykład lampa 750 W, 1000 W, 1200 W, 2000 W i 2500 W. Pozwala to na bezproblemową integrację z tradycyjnymi urządzeniami.

MSL – Multi Spectral Light Source
Źródła LED MSL firmy Robe zostały specjalnie zaprojektowane, aby konsekwentnie dostarczać najwyższej jakości światło poprzez metodę addytywnego mieszania kolorów. MSL rozprowadza emitowane światło równomiernie po całej krzywej Plancka, zapewniając w ten sposób najszerszą możliwą gamę kolorów, jednocześnie zapewniając płynną kontrolę CCT w pełnym zakresie.

RCC – Robe Color Calibration
Innowacyjny system, który zapewnia automatyczną lub na żądanie manualną kalibrację wielospektralnego źródła LED. Proces jest przeprowadzany wewnętrznie przez oprawę bez użycia zewnętrznego narzędzia, co pozwala na pełną kalibrację kolorów na miejscu i zapewnia spójność efektów we wszystkich urządzeniach!

+ – Green Correction
Zielony to kluczowy kolor dla branży telewizyjnej i filmowej. Dlatego firma Robe wprowadziła dedykowany kanał sterowania +/- zielony w oprawach wyposażonych w wielowidmowe źródła światła LED. Pozwala to na konsekwentne dokonywanie najmniejszych zmian zawartości zieleni na całej wiązce. To płynne sterowanie zapewnia znacznie większą elastyczność w trudnych zastosowaniach oświetleniowych.

EMS – Electronic Motion Stabiliser
System EMS to technologia zapewniająca dokładne ruchy Pan i Tilt oraz redukująca wibracje systemu audio, ruchu kratownicy oraz podłoża. Umożliwia szybki ruch z natychmiastowymi zatrzymaniami, usuwając histerezę, co skutkuje brakiem odchylenia wiązki lub wstrząsami, a tym samym eliminuje przyciągające wzrok rozproszenia. Pozwala również urządzeniom Robe bardzo dobrze działać jako Follow Spoty w połączeniu z systemem RoboSpot.

REAP – Ethernet Access Portal
Portal dostępu Robe Ethernet umożliwia dostęp do wewnętrznych danych z urządzenia sieciowego, wyświetlanego jako strona internetowa, adresowana za pośrednictwem adresu IP sieci. Portal zapewnia pełny dostęp do wszystkich funkcji adresowania, ustawień i diagnostyki urządzenia, nawet w trybie DMX. Oszczędza to czas przygotowania, umożliwiając identyfikację oprawy oraz ich wszystkich funkcji diagnostycznych bez fizycznego dostępu do oprawy. Chociaż interfejs REAP nie zastępuje wielourządzeniowego trybu pracy opartego na RDM, zapewnia bardzo wygodny sposób przeglądania i dostosowywania ustawień osobistych oraz przechwytywanie DMX, aby zobaczyć rzeczywiste dane DMX odebrane przez urządzenie.

GDTF – General Device Type Format
Ogólny format typu urządzenia został wymyślony i wspólnie opracowany przez grupę deweloperską GDTF, składającą się z Vectorworks, MA Lighting i Robe lighting. Tworzy ujednoliconą definicję wymiany danych dotyczących działania inteligentnych opraw oświetleniowych, takich jak ruchome głowy, oficjalnie uznanych za otwarty standard dla przemysłu rozrywkowego na całym świecie przez DIN SPEC 15800. Zapewnia niezawodny sposób dostosowywania opraw i urządzeń w branży oświetleniowej i wyznacza wspierany przez producenta, ujednolicony standard. Dlatego klienci/użytkownicy systemów sterowania oświetleniem, systemów CAD i pre-wizualizatorów odnoszą korzyści, wiedząc, że narzędzia, których używają do wykonywania swojej pracy, będą działać konsekwentnie i niezawodnie. Format pliku jest czytelny dla człowieka i opracowany przy użyciu formatów open source. Producenci opraw oświetleniowych z branży rozrywkowej, produkcji mogą korzystać z tej technologii open source.

MCFE – Multi Coloured Flower Effect
Opatentowany przez Robe MCFE tworzy ostre, wielokolorowe wiązki światła, które można w pełni obracać w obu kierunkach, przy różnych prędkościach. Efekt jest zaimplementowany w różnych urządzeniach Robe, działających w jednym lub kilku pikselach. Jeśli MCFE nie jest używane, piksele stają się zwykłymi pikselami RGBW.

DataSwatch – inbuilt virtual colour library
Wbudowana wirtualna biblioteka kolorów DataSwatch dla opraw Robe LED zapewnia spójne odwzorowanie kolorów z powszechnie dopasowanymi zakresami filtrów, umożliwiając szybkie i dokładne programowanie. Składają się z maksymalnie 237 wstępnie zaprogramowanych i skalibrowanych kolorów i tonów.

Framing shutters
Opatentowany przez firmę Robe 4-ramkowy moduł przesłony zapewnia absolutną kontrolę wiązki dla każdego ostrza na indywidualnym poziomie z oddzielnym sterowaniem ruchem i obrotem. System ramek umożliwia łatwe tworzenie form geometrycznych, takich jak trapezoidy i trójkąty, a nawet bardzo wąskie odcięcia. Ostrza ramek są zarówno szybkie, jak i dokładne, co zapewnia stałą powtarzalność. Ostrza są ultracienkie, dzięki czemu krawędzie są ostre, bez zniekształceń. Mogą być łatwo używane w połączeniu z gobo – a nawet dodając kolor, nie doświadczysz aberracji chromatycznej. Cały zespół modułu można obracać o 45° w starszych modelach i 60° w nowszych modelach, zapewniając maksymalną elastyczność. Płynne, ale ultraszybkie ruchy ostrza ze zmienną prędkością mogą być używane nawet do tworzenia efektów w powietrzu.

HotSpot lens for LED profilers
Równomiernie płaski rozsył światła w profilach LED marki Robe jest idealny do większości zastosowań. Płaskie pole utrudnia jednak uzyskanie płynnego, ciągłego efektu wash, gdy krawędzie wiązki zachodzą na siebie. Wprowadzając unikalną, opatentowany filtr hotspot o współczynniku 6:1, Robe zmieniło charakterystykę pola, aby stworzyć centralnie ważoną wiązkę. Dodając filtr frost, można teraz bez wysiłku uzyskać bardzo gładki efekt wash.

QVGA – Touch Screen Display System
Ekran dotykowy QVGA Robe zapewnia pełny dostęp do wszystkich ustawień urządzenia i funkcji diagnostycznych oraz jest bardzo intuicyjny w nawigacji. Jest dostarczany z podtrzymaniem bateryjnym dla ustawień takich jak adres, nawet gdy urządzenie nie jest podłączone do zasilania. Jest wyposażony w żyroskopowy czujnik grawitacji do automatycznego pozycjonowania ekranu, co oznacza, że ​​zawsze wyświetla właściwą stronę, niezależnie od tego, czy stoi, czy jest do góry nogami w skrzyni. Ponadto ma dziennik obsługi pamięci operacyjnej z RTC, samodzielną pracę z edytowalnymi programami i wbudowany analizator do łatwego wyszukiwania usterek.

Multi-level prisms
Opatentowany pryzmat pozwala nakładać na siebie dwa poziomy pryzmatów i generować szeroką gamę różnych wiązek i efektów typu „flower”, co dodatkowo tworzy zupełnie nową kolekcję przykuwających wzrok efektów.

Slot&Lock Gobos
System SLOT & LOCK firmy Robe pozwala na łatwą i szybką wymianę zarówno obrotowych, jak i indeksowanych gobo. Obrotowe gobo mają również oznaczenia zapewniające prawidłowe wyrównanie i dokładne indeksowanie.

Technologia powlekania soczewek
Innowacyjna technologia powlekania soczewek Robe przynosi korzyści, szczególnie w dłuższych odstępach miedzy czyszczeniem, zapewniając jasne i czyste soczewki, brak zadrapań i śladów oraz wyższą moc światła. Podobnie jak w przypadku okularów, technologia powlekania soczewek chroni soczewki z miękkiego tworzywa sztucznego przed zarysowaniami powierzchni, które mogą wystąpić nawet podczas wielokrotnego szorowania. Właściwości antystatyczne zapobiegają osadzaniu się kurzu na soczewkach, wydłużając tym samym okres między konserwacyjnym czyszczeniem. Powoduje to jaśniejsze, czystsze i łatwiejsze w utrzymaniu urządzenie.

Podsumowanie
Rynek sceniczny zmienia się i ewoluuje. Co roku pojawiają się nowe urządzenia, które z lepszym lub gorszym skutkiem wypierają starsze wysłużone modele. Nie każda jednak firma lub instytucja może pozwolić sobie na coroczną wymianę zestawu oświetlenia. Dlatego już od samego początku należy zadać sobie pytanie, jak długo sprzęt, który zamierzamy kupić, będzie nadążał za zmieniającymi się innowacjami lub czy zastosowana w nim technologia będzie nadążać za zmieniającymi się wymaganiami? Z Robe lighting mamy pewność dobrze zainwestowanych środków w urządzenia, które będą służyć długie lata.

Tekst: Łukasz Augustyniak, Prolight