Kiedy firma Robe lighting wprowadziła na rynek sceniczny oprawy z serii T wyposażone w wielokolorowe źródło światła MSL, a później zaprezentowała serię TE z przenośnym źródłem światła Transferable Engine, mało kto przypuszczał, że już niedługo na rynku pojawi się kolejna technologiczna rewolucja. Oba wcześniejsze rozwiązania idealnie sprawdzają się jako oprawy dla teatru, telewizji czy wydarzenia artystycznego. Gwarantują użytkownikom bardzo dużą moc światła i jakość oddawanych barw oraz możliwość utrzymania stałej jakości światła w całym zestawie oświetleniowym. Nikt (oprócz producenta) chyba nie zakładał, że możliwe jest połączenie obu tych technologii w jedno. Tak narodziło się zupełnie nowe, opatentowane przez Robe źródło światła MSL-TE, które po raz pierwszy zaprezentowano w reflektorach z serii T11.

Niemal każdy, kto interesuje się rynkiem scenicznym, a szczególnie jego technicznymi aspektami, zapewne słyszał już pojęcia TE lub MSL, a może również skojarzyć je z konkretnymi urządzeniami oświetleniowymi. Jednak słyszeć to niekoniecznie wiedzieć. Czym w takim razie są technologie, które stworzyło, opatentowało i wyprodukowało ROBE lighting? Dlaczego uznaje się je za przełom i coś, co może w dużej pespektywie zmienić trendy w konstruowaniu nowych sprzętów oświetleniowych, nie tylko tej marki?

Nowe źródło światła MSL-TE ma spore szanse stać się kolejną rewolucją technologiczną, jaką wprowadziła na rynek firma Robe.

Technologia wielokolorowego źródła światła ROBE MSL (Multispectral Lighting Source)
Wraz z rozwojem źródeł światła i wkroczeniem źródeł LED na rynek oświetleniowy pojawiło się spektrum możliwości w kwestii uzyskiwania światła barwnego. Mając odpowiednią oprawę oświetleniową, mamy dowolność w uzyskaniu światła z całego spektrum promieniowania widzialnego, ale także światła białego o różnej temperaturze barwowej. Jednak uzyskanie takich samych parametrów dla różnych opraw oświetleniowych nawet tego samego producenta może być trudne. Wynika to z różnic w samych źródłach LED. Zachowanie powtarzalności diod o danej barwie możliwe jest m.in. poprzez odpowiednie domieszkowanie półprzewodnika, utrzymanie takich samych parametrów warstwy luminoforu czy dobranie odpowiedniej wartości napięcia zasilania. Odchylenia parametrów fotometrycznych dowolnej z diod biorących udział w uzyskaniu światła barwnego. Istotnym jest, aby wszystkie urządzenia ustawione na takie same wartości parametrów emitowały takie samo światło zarówno to barwne jak i białe. W przypadku światła białego kluczowe jest uzyskanie odpowiedniej temperatury barwowej. Robe lighting projektując źródła MSL, zagwarantował, że zawsze będą generować biel i kolory dokładnie odpowiadające temperaturom kalibracji fabrycznej. Zapewnia to innowacyjny system RCC (Robe Color Calibration), który pozwala na kalibrację automatyczną lub na żądanie wielokolorowego źródła LED. Proces jest przeprowadzany wewnętrznie przez oprawę bez użycia zewnętrznego narzędzia lub sprzętu, co pozwala na pełną kalibrację kolorów na miejscu i zapewnia spójność wyjściową w całym asortymencie produktów.

Robe T11 jest pierwszym modelem opartym źródle światła MSL-TE.

Technologia przenośnego źródła światła Robe TE (Transferable Engine)
Co wyróżnia diody LED od innych dostępnych na rynku źródeł światła? Przede wszystkim ich bardzo długa żywotność. Niestety również one z czasem ulegają degradacji, co odbija się na ich mocy oraz jakości oddawanych barw. Tutaj pojawia się dylemat, z którym muszą się zmierzyć użytkownicy. Kupić nowe urządzenia czy wymienić tylko źródło światła, skoro pozostałe elementy urządzenia działają bez zarzutu? Niestety, wymiana źródła LED nie jest tak prosta jak podmiana żarówki w urządzeniach klasycznych, gdzie żarówka to akcesorium, a nie część oprawy. Samodzielna wymiana modułu LED to ryzyko utraty gwarancji, ale również proces wymagający odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Stąd najlepiej taką usługę zlecić centrum serwisowemu. Nie wspominamy też, że koszt nowego źródła często przekracza cenę samej oprawy… To wszystko powoduje, że w większości przypadków czas życia nowoczesnych opraw LED jest równy życiu samego źródła LED. Mocno dyskusyjny staje się też rynek urządzeń używanych… bo kto kupi oprawę oświetleniową, która nie świeci? Kupi każdy, jeśli ma oprawę ROBE lighting ze źródłem TE (Transfarable Engine) – które jest tanie i wymienialne przez użytkownika jak zwykła żarówka!

Model T11 może działać jako Profil, Fresnel i PC.

Każda znajdująca się na rynku oprawa oparta na LED-owym źródle świata pozwala jedynie na zamianę starego, wyeksploatowanego źródła na nowe o takiej samej mocy, współczynniku oddawania barw i CRI. Dodatkowo, w trakcie użytkowania nie ma informacji o stopniu jego eksploatacji. Kolejny bardzo ważny czynnik, o którym mówi się jednak mało, to gwarancja dostępności części w przyszłości. Teraz klienci uzależnieni są od deklaracji dostawców, że źródło LED będzie dostępne za pięć czy dziesięć lat, ale czy będą one dostępne? Patrząc na tysiące opraw, które trafiają na rynek każdego roku, jestem co do tego sceptyczny. Nikt nie jest zainteresowany tym, by trzymać na półce setki zapasowych lamp do urządzeń, które sprzedaje dziś. Każdy producent ma kilka sztuk by obsłużyć bieżące problemy, ale nikt nie ma rozwiązania systemowego. Co roku pojawiają się nowe, mocniejsze i bardziej efektywne źródła LED. Co roku pojawiają się też nowe modele urządzeń. Co stanie się, gdy wszystkie Twoje oprawy pewnego dnia przestaną świecić z jakością, jakiej oczekujesz? Odpowiedź na te problemy znalazła firma ROBE lighting wraz z premierą zupełnie nowego przenośnego źródła światła LED – Transferable Engine (TE). Ta nowa technologia systemowo rozwiązuje wszystkie problemy: TE ogranicza koszty i czas, jest zaawansowane technologicznie, jest wydajne i inteligentne. Źródło LED TE jest wytwarzane przez producenta urządzeń, ROBE lighting, co zapewnia użytkownikom przewidywalność i możliwość z korzystania w przyszłości z technologii, które dopiero pojawią się na rynku.

Nowa technologia, którą zaprezentowało ROBE, znacznie obniża cenę źródła LED, również dlatego, że jego wymiana nie wymaga wysoce wyspecjalizowanej kadry oraz drogich narzędzi. Co równie ważne, w jego przypadku niepotrzebne jest specjalne kalibrowanie urządzeń; to użytkownik decyduje, którego źródła chce użyć w danej realizacji. TE przechwytują dane i odwołują się do siebie, co oznacza, że dostęp do informacji na temat wydajność źródła jest na wyciągnięcie ręki, zarówno w urządzeniu, jak i za pomocą aplikacji Robe.COM, zapewniając przewidywalność wydajności podczas przenoszenia silników między oprawami. Nowe źródło ROBE TE powstało również z myślą o środowisku, ponieważ oprawy wyposażone w tę technologię można ulepszać przez cały okres ich eksploatacji. Dzięki TE oprawy będą działać znacznie dłużej. Złomowanie urządzeń będzie się zdarzać rzadziej, co oznacza mniejszą ilość odpadów. Ułatwia to również program recyklingu Robe, które zobowiązało się od odbierania od użytkowników zużytych źródeł TE. Jest to zbieżne z jednym z celów firmy, jakim jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju i tworzenie produktów długo żywotnych – a więc jak bardziej ekologicznych, dobrych dla naszej planety.

Podsumowując, nowe źródło światła w urządzeniach oświetleniowych Robe lighting, MSL-TE może stać się kolejną rewolucją technologiczną, jaką wprowadził ten producent na rynek. Czy połączenie technologii dobrze znanych z serii urządzeń T oraz TE zawojuje rynek? Przekonamy się zapewne już wkrótce, tym bardziej, że pierwszy przedstawiciel tej technologii dopiero „zadebiutował”, więc musimy poczekać jeszcze chwilę na to, jaka będzie reakcja użytkowników. Cieszy jednak, że trudności, z jakimi borykała się branża nie wpłynęły na jej rozwój, a nawet można powiedzieć, że były kolejnym bodźcem do jego rozwoju.