W środę 22 czerwca 2022 roku w Hollywood Studio w Warszawie odbyło się spotkanie branżowe pod nazwą Lawo IP Media Day. O tym, jak istotnym wydarzeniem dla branży radiowo-telewizyjnej było to spotkanie, świadczy znakomita frekwencja, próżno było szukać na sali pustych miejsc. Jednak nic w tym dziwnego, bo była to doskonała okazja, aby posłuchać niezwykle merytorycznych treści dotyczących najnowszych, wiodących technologii prezentowanych przez osoby bezpośrednio odpowiedzialne za ich tworzenie i wdrażanie, w otoczeniu flagowych urządzeń producenta. Była to również doskonała okazja do zadawania pytań specjalistom z firmy Lawo i LP Systems, a także do wymiany doświadczeń między licznie zgromadzonymi uczestnikami.
Lawo IP Media Day to jedna z tych imprez, których organizację pokrzyżowała pandemia. Co ciekawe, paradoksalnie, w jakimś sensie też pomogła, bo to przecież ona była katalizatorem wdrażania technologii IP czy remote production w praktyce na taką skalę i w takim tempie. Polski dystrybutor marki Lawo, firma LP Systems zadbała o to, aby należycie uczcić okazję do spotkania branżowego twarzą w twarz. Poza klimatem pełnego profesjonalizmu towarzyszącemu poważnym tematom i nowoczesnym technologiom czuć było bardzo przyjacielską, domową atmosferę, jak podczas spotkania starych, dobrych znajomych.
Wydarzenie uroczyście otworzył i powitał wszystkich zaproszonych gości członek zarządu LP Systems – Jarek Kierkowski. Następnie głos zabrał Craig Newbury, head of sales EMEA, który w imieniu producenta powitał gości oraz krótko przedstawił przegląd bieżących wydarzeń w Lawo. Część merytoryczną otworzyła Małgorzata Witaszek – system architect media infrastructure, która skupiła się na przedstawieniu filozofii producenta w podejściu do pracy w technologii IP z punktu widzenia architekta systemów sieciowych. Bazą przedstawionych rozwiązań były platformy Lawo Home oraz nowość w ofercie – Lawo .edge. .edge jest jednocześnie platformą routingu, jak i skalowalnym konwerterem SDI/IP. Dodając .edge do flagowego produktu Lawo V__Matrix – z jego nieograniczonymi możliwościami routingu, procesingu i multiviewingu, można uzyskać pełen wachlarz możliwości, które są wykorzystywane w projektach IP na całym świecie. V__matrix jest odpowiedzią na specyficzne problemy i potrzeby użytkowników, a sukces tego urządzenia leży w jego architekturze. V__Matrix został zaprojektowany tak, aby poprzez zastosowanie typowych komputerowych elementów do zastosowań graficznych, można było definiować jego funkcje poprzez użyte oprogramowanie. W dalszej części Filip Vojsovič, sales solution engineer VSM opowiedział, jak wygląda sterowanie systemami w technologii IP za pomocą systemu orkiestracji Lawo VSM.
Po tak potężnej dawce wiedzy przyszła pora na przerwę kawową, po której Jarek Kierkowski oraz Robert Chądzyński omówili projekt zrealizowany w Telewizji Polsat z wykorzystaniem produktów firmy Lawo. W głównym Master Control Room TV Polsat zainstalowano system VSM pozwalający na sterowanie wszystkimi dostępnymi urządzeniami w ramach jednego spójnego systemu oraz rozbudowany system V__matrix oparty na technologii IP, obsługujący różne formaty sygnałów. System pozwala na zarządzanie wieloma urządzeniami z pojedynczymi panelami. Panele software`owe i sprzętowe VSM są dostosowane do wymagań użytkownika i mogą być modyfikowane podczas pracy systemu. Zastosowane rozwiązanie w postaci licencji DMV pozwoliło na rozproszenie systemu multiviewera i jego rozbudowę dostosowaną do wymagań inżynierów MCR. Systemy VSM i DMV pracują w pełnej redundancji.
Po przedstawieniu podstawowych informacji dotyczących założeń związanych z budową sieci i wykorzystywanych w niej elementów (czyli urządzeń i odpowiedniego oprogramowania), przyszedł czas na kwestie związane z monitorowaniem infrastruktury sieci przy użyciu oprogramowania SMART. Przedstawił je Oliver Frenzel, business development manager. Oprogramowanie takie jest niezbędne w kontroli infrastruktury sieciowej. Biorąc pod uwagę złożoność rozbudowanych systemów IP, informacje dotyczące stanu urządzeń są kluczowe do zapewnienia stabilnej i nieprzerwanej pracy produkcyjnej. Oprogramowanie SMART w tym przypadku jest niezawodnym narzędziem dla inżyniera zarządzającego systemem.
Następnym punktem programu była prezentacja specjalisty od konsolet produkcyjnych. Massimiliano Salin, project management & engineering audio production, opowiedział o produktach audio firmy Lawo – konsoletach serii mc2 oraz zewnętrznych stageboksach i przetwornikach. Zwrócił też uwagę na różnice w podejściu do dźwięku w technologii tradycyjnej i IP. Na koniec Jochen Richter, head of sales radio, omówił najnowsze produkty Lawo dla zastosowań radiowych. Skupił się również na tym, jak IP wpłynęło na technologie używane w stacjach radiowych.
Wystąpienia poszczególnych prelegentów przedzielone były sesjami pytań od uczestników. Dodatkowo przez cały czas przy stanowiskach ze sprzętem można było porozmawiać z inżynierami Lawo oraz LP Systems, aby bardziej szczegółowo zapoznać się z urządzeniami oraz ich konfiguracją, a także uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dociekliwych uczestników. Do dyspozycji przybyłych gości były konsolety produkcyjne Lawo mc2 36 oraz mc2 56 z dodatkowym oprogramowaniem Lawo Kick, przetworniki zewnętrzne serii A__Line (A__stage 64, A__mic8, A__madi4), konsolety radiowe diamond i ruby z procesorami Power Core, system Virtual Radio Relay, urządzenia V__remote4 oraz V__pro8.
Z pewnością Lawo IP Media Day 2022 było niezwykłym wydarzeniem, podczas którego każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Zarówno osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z IP, jak i doświadczeni użytkownicy mieli okazję, aby poszerzyć swoją wiedzę i znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Wszystko to odbyło się w niezwykle przyjaznej atmosferze, w towarzystwie najlepszych specjalistów w branży. Każdy mógł zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologii IP i rozwiązaniami dedykowanymi dla stacji telewizyjnych, radiowych oraz firm zajmujących się produkcją audio-video.
Kto nie był na Lawo IP Media Day niech żałuje i nie przegapi daty kolejnego spotkania. Wszystkich tych, którzy już teraz chcieliby dowiedzieć się więcej o technologii IP wykorzystywanej w produkcji radiowo-telewizyjnej oraz produktach Lawo, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy LP Systems, którzy w profesjonalny i rzetelny sposób przeprowadzą szkolenie i doradzą w wyborze optymalnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb i wymagań użytkownika.
Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: LP Systems