Niemiecka firma Neumann.Berlin zapowiedziała reedycję legendarnego mikrofonu M 49. Od czasu wprowadzenia na rynek w 1951 roku, M 49 był uważany za najlepszy w swoim rodzaju mikrofon studyjny. Dzięki zdalnie kontrolowanej charakterystyce kierunkowości, zrewolucjonizował technologię studyjną, a jego niezrównanie jedwabisty dźwięk uświetnił niezliczone nagrania, od jazzu z lat 50. po dzisiejsze hity list przebojów. Obecnie M 49 jest bardzo poszukiwany nie tylko ze względu na wartość kolekcjonerską, ale także jako doskonałe narzędzie do nagrywania: era cyfrowa sprawiła, że jego charakterystyczny dźwięk stał się jeszcze bardziej pożądany.

M 49 V jest reedycją legendarnego modelu według oryginalnych specyfikacji i dokumentów projektowych z archiwum Neumanna. Wykorzystuje te same obwody, co ostatnia i najpopularniejsza historyczna wersja – M 49 c, ale z jeszcze niższym poziomem szumów i ręcznie dobieraną subminiaturową lampą. „W naszych testach w warunkach roboczych nawet renomowani eksperci od mikrofonów nie wykryli żadnej różnicy w dźwięku. Pod względem barwy i dynamicznego zachowania M 49 V jest identyczny z historycznym M 49 w doskonałym stanie. Obwody i konstrukcja akustyczna zostały przejęte z M 49 c. A najważniejszy element, klasyczna kapsuła wielkomembranowa K 49, jest produkowana przez Neumanna bez zmian od lat 50. – która firma może zrobić coś takiego?” – powiedział kierownik portfolio Sebastian Schmitz. W nowej wersji wprowadzono szczegółowe ulepszenia w jednostce sterującej charakterystyką kierunkowości, która teraz automatycznie dostosowuje się do napięcia sieciowego i jest również kompatybilna ze starymi mikrofonami M 49. Zamiast starego złącza bagnetowego, M 49 V wykorzystuje złącze RF z historycznej wersji broadcastowego M 249. Ponadto M 49 V można skonfigurować na etapie zamówienia za pomocą wewnętrznych przełączników lub w ramach usługi posprzedażowej wykonywanej przez serwis Neumann.

Filtr infradźwiękowy, który chroni transformator wyjściowy BV11 przed niepożądanymi zniekształceniami, może być obniżony z 30 Hz do 12 Hz, w wyniku czego uzyskamy pasmo przenoszenia wczesnych modeli M 49 (bez dodatkowych oznaczeń) produkowanych do 1957 roku. Podobnie jak w historycznym wariancie modelu M 49 b, w M 49 V można ustawić stałą charakterystykę kardioidalną, co poprawia stosunek sygnał-szum o około 3 dB. Ta opcja jest przydatna, jeśli M 49 V ma być używany wyłącznie w trybie kardioidalnym, na przykład do wokalu i mowy.

„M 49 to wyjątkowy mikrofon nie tylko dla dużej liczby naszych klientów, ale także dla mnie osobiście. Jest ikoną technologii nagraniowej i jest nierozerwalnie związany z niektórymi z najbardziej niezwykłych wokalistów i instrumentalistów ostatnich 70 lat. Sama jego fizyczna obecność, a tym bardziej niezrównany dźwięk, emanuje magią i autorytetem, które stały się synonimami marki Neumann. Tego błysku w oczach naszych testerów, zdobywców nagród Grammy, po tym, jak po raz pierwszy zaśpiewali lub zagrali z nowym M 49 V, nie da się opisać słowami. Ale za każdym razem niesamowicie mnie to wzruszało. Właśnie na to pracujemy z taką pasją” – wyjaśnia Ralf Oehl, dyrektor generalny Georg Neumann GmbH.

W kwestii dostępności Ralf Oehl stwierdza: „Niespełna 48 godzin po rozpoczęciu oficjalnej sprzedaży mamy już ponad 200 zamówień. To niesamowicie dużo. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jesteśmy w stanie wyprodukować ręcznie tylko około 25 sztuk miesięcznie przy pomocy trzech specjalnie przeszkolonych pracowników. Dlatego liczymy na cierpliwość klientów. Obiecuję, warto będzie czekać!”

M 49 V jest dostarczany w wysokiej jakości, ręcznie robionej walizce w zestawie z modułem zdalnego sterowania, kablem mikrofonowym i klasycznym uchwytem obrotowym. Cena katalogowa wynosi 39999 PLN. W kwestii zamówień należy kontaktować się z oficjalnym dystrybutorem w Polsce – firmą Aplauz Sp. z o. o. Więcej informacji na https://m49v.neumann.com.

Kluczowe cechy:

  • Znakomity mikrofon wokalny dla głosów męskich i żeńskich
  • Wszechstronny mikrofon do wszystkich rodzajów instrumentów
  • Klasyczny układ lampowy z transformatorem wyjściowym
  • Zmienna charakterystyka kierunkowości, zdalnie sterowana
  • Wykonane według oryginalnych specyfikacji przy użyciu archiwalnej dokumentacji
  • Nowa jednostka sterująca charakterystyką kierunkowości (kompatybilna z historycznymi mikrofonami M 49) automatycznie dostosowuje się do napięcia sieciowego
  • Ręcznie robione i ręcznie lutowane w Niemczech
  • Ręcznie robiona walizka w stylu vintage wyprodukowana w Niemczech