Firmy Lumen Radio chyba nie trzeba nikomu rekomendować. Nie jest to jedynie opinia użytkowników, którzy wybrali produkty tej firmy, ale i też producentów sprzętu oświetleniowego. Najczęściej jest tak, że jeśli dane urządzenie (np. głowica ruchoma) będzie miała na pokładzie odbiornik transmisji bezprzewodowej, to najpewniej będzie to Lumen Radio. Dlaczego tak jest? Skąd tak ogromna popularność tej właśnie marki? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby się przyjrzeć, jak wygląda „świat urządzeń bezprzewodowych”.

Otóż przez ostatnie dekady każdy użytkownik urządzeń (czy to domowych, czy specjalistycznych) był świadkiem ogromnej rewolucji. Dziś mamy do czynienia z miliardami urządzeń połączonych bezprzewodowo. Pasma używanych częstotliwości stają się coraz bardziej przeciążone. W chwili obecnej świat boryka się bodajże z największym deficytem, jaki można sobie tylko wyobrazić. Większość sprzężonych ze sobą drogą radiową urządzeń takich jak WiFi, Zigbee, Thread i Bluetooth Mesh pracuje na określonych (ustalonych z góry) kanałach. To rzeczywiście bardzo komplikuje możliwość implementowania kolejnych urządzeń. Musimy też pamiętać, że drastycznie zwiększa się też potrzeba wysyłania coraz to większych pakietów danych i to bez zbędnej latencji w możliwie jak najkrótszym czasie. Dlatego szwedzki koncern już jakiś czas temu wdrożył zupełnie inną metodę konstruowania urządzeń. Mam tu na myśli tzw. zasadę kognitywnego współistnienia. Oznacza to, że systemy Lumen Radio są w stanie w pewien sposób autonomicznie zarządzać swoją transmisją radiową i tak, aby nie zakłócać pracy również innych urządzeń.

CRMX
W kontekście powyższych treści trzeba jasno podkreślić, że prace nad idealnym rozwiązaniem dla bezprzewodowej transmisji DMX od lat spędzały sen z powiek inżynierom i to z różnych firm specjalizujących się w tej materii. Lata temu takie systemy bazowały na rozwiązaniach WLAN, a chwilę później na FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum). Te starsze rozwiązania w żaden sposób nie radziły sobie z zakłóceniami pochodzącymi z transmisji równoległych. Pierwszą próbą przełamania impasu była technologia o nazwie FHSS, ale dopiero rozwiązanie CRMX zaproponowane przez Lumen Radio okazało się sporą rewolucją. Zatem, czym jest CRMX? CRMX (Cognitive Radio MultipleXer) jest inteligentnym systemem transmisji bezprzewodowej, który, jak wspomniałem już wcześniej, automatycznie dopasowuje się do „radiowego otoczenia” i to w sposób ciągły. Jest to jego najważniejsza cecha, określana przez producenta jako Automated Cognitive Coexistence, co można tłumaczyć jako „automatyczne, bezkolizyjne współistnienie”. W dużym uproszczeniu: system monitoruje częstotliwości w zakresie swojego pasma i wybiera „przestrzeń”, która w danej chwili jest wolna od zakłóceń generowanych przez inne urządzenia.

Rzymskie boginie, krążownik oraz gwiezdny pył
Nie wiem, czy nazwy trzech urządzeń nowej generacji były inspirowane imionami zaczerpniętymi z rzymskiej mitologii, rosyjskim krążownikiem czy literaturą science-fiction, ale całkiem niedawno firma Lumen Radio zaprezentowała światu trzy nowe rozwiązania oparte na niezawodnej jak dotąd technologii CRMX, poprawiając, między innymi, zasięg bez strat dotyczących niezawodności. Myślę tu o produktach o nazwach Luna, Aurora oraz Stardust. Na temat tychże nowatorskich rozwiązań wypowiada się założyciel Lumen Radio, Niclas Norlén: „Dwanaście lat po wyprodukowaniu naszych pierwszych urządzeń z technologią CRMX nadszedł czas, aby zaprezentować kolejną generację. Współpracując z branżowymi profesjonalistami, stworzyliśmy produkt właśnie dla profesjonalistów, jednocześnie przesuwając granicę tego, co dotychczas wydawało się niemożliwe. Tym samym wykreowaliśmy zupełnie nowy standard w technologiach Wireless DMX.”

Czym są te urządzenia?
Zdaje się, że najbardziej rozbudowanym urządzeniem w gronie trzech nowych propozycji jest Stardust. Jest to system mogący obsłużyć osiem linii. Nie zapomniano tu też o komunikacji zwrotnej RDM.  Dodatkowo, Stardust został wyposażony w port Ethernet oraz Wifi. To z kolei znacznie ułatwi zawiadywanie urządzeniem, ale i też umożliwi współpracę z sACN oraz Art-Net. Należałoby też wspomnieć, iż „współistnienie” (Cognitive Coexistence) zostało rozwinięte o funkcjonalność technologii pod nazwą Fleet Alliance. W skrócie Fleet Alliance umożliwia pracę również z innymi nadajnikami tak, aby użytkownik mógł skorzystać z większej ilości niż osiem linii DMX. Dzięki Fleet Alliance nadajniki mogą automatycznie koordynować swoją pracę tak, aby nie zakłócały się wzajemnie. Firma podkreśla, że Stardust (jak i pozostałe dwa urządzenia) cechują się rekordowym zasięgiem swojej pracy. Jak zaprojektowano Aurorę? Ten produkt ma możliwość pracy z jedną linią DMX. Jednak samo złącze DMX jest definiowalne. Za pomocą wbudowanego Wifi Aurora może odbierać sygnały zgodne z sACN czy Art-Net. Tym samym Aurorę można potraktować jako bezprzewodową bramkę z możliwością definiowania, która linia ma się pojawić w fizycznym, 5-pinowym złączu. Do zawiadywania całym urządzeniem przewidziano aplikację oraz komunikację poprzez Bluetooth. Wydaje się, że najprostszym urządzeniem opracowanym w nowej generacji CRMX jest Luna. Podobnie jak w przypadku Aurory użytkownik może skorzystać z możliwości transmisji jednej linii DMX, ale już bez dodatkowego modułu Wifi czy złącza Ethernet. Oznacza to, iż Luna nie obsługuje sACN oraz ArtNet. Jednak samo zawiadywanie urządzeniem nadal może odbywać się za pomocą Bluetooth.

Czy to rewolucja?
Michael Karlsson, kierownik ds. rozwoju w Lumen Radio: „Z dumą prezentujemy następną generację Wireless DMX z trzema nowymi produktami, które odpowiedzą na wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Wraz z następną generacją przesunęliśmy granice tego, co jest możliwe, bez kompromisów w zakresie niezawodności i zasięgu. Czy to oznacza, że mamy do czynienia z kolejną rewolucją w świecie bezprzewodowych transmisji? Rzeczywiście, zawsze problem stanowił dość niewielki zasięg, zatem chyba wszyscy czekamy na tę nową generację”.

Firma zapowiada, że jeszcze przed końcem roku urządzenia trafią do rąk użytkowników.

Tekst: Paweł Murlik, Muzyka i Technologia