Niewiele firm ma tak szeroki asortyment jak Monacor, oferujący rozwiązania dla wielu użytkowników i szybko reagujący na dynamiczny rozwój rynku audio. A obecnie dużą popularnością cieszą się produkcje audio, których naturalnym środowiskiem jest Internet – podcasty, filmy tworzone z myślą o YouTube, vlogi czy też audycje radiowe. Stąd zapotrzebowanie na budżetowy, a przy tym oferujący bardzo dobry dźwięk i w miarę uniwersalny mikrofon.

Odpowiada na nie nowy model pojemnościowy, małomembranowy HOMEX-1. Już sama nazwa zdaje się sugerować, jaki segment rynku jest postrzegany jako główny adresat – użytkownicy pracujący w domu i tutaj tworzący różne treści. Mikrofon wykonano w atrakcyjnym wizualnie stylu retro, z charakterystyczną kapsułą i wykończeniem zdradzającym dbałość o szczegóły. To nie bez znaczenia, bowiem wielu twórców treści wideo pokazuje się ze swoim mikrofonem przed kamerą, zatem dobry wygląd jest bardzo pożądaną cechą. Ponadto wyposażono go we wszystko, co jest niezbędne do realizacji podstawowych zadań bez angażowania innych narzędzi – ma wbudowany konwerter A/D (48 kHz/16 bitów), a połączenie z komputerem odbywa się za pomocą USB (także tą drogą mikrofon jest zasilany), przy czym nie jest nawet konieczna instalacja sterowników – system (zarówno Windows, jak i MacOS) powinien od razu rozpoznać HOMEX-1 jako urządzenie audio, umożliwiając natychmiastową pracę.

Ten model pozwala zresztą na odsłuch słuchawkowy nie tylko bezpośredniego, zatem pozbawionego latencji sygnału mikrofonowego, ale także dźwięku z komputera – do ustalenia proporcji (monitor/komputer) służy umieszczony na korpusie potencjometr (wyposażony także w przycisk MUTE). Drugi określa poziom wyjścia słuchawkowego, w które także wyposażono HOMEX-1 (gniazdo TRS 3,5 mm). Mikrofon oferuje naprawdę dobre parametry – pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz-20 kHz, czułość 16 mV/Pa, odstęp od szumu większy niż 87 dB oraz maksymalny poziom 130 dB. Membrana ma średnicę pół cala. W komplecie znajduje się wygodny statyw stołowy z gwintem o średnicy 9 mm, uchwyt mikrofonowy oraz adapter śrubowy 16 mm/9 mm. Ponadto kabel USB o długości 1,8 m, podłączany pod spodem obudowy. Sam mikrofon waży 785 g, a ze wszystkimi akcesoriami nieco ponad kilogram.