Znana ze swoich znakomitych produktów, jak m.in. zestawy głośnikowe, procesory czy system dźwięku immersyjnego Soundscape, niemiecka firma d&b audiotechnik otrzymała prestiżową nagrodę German Awards for Sustainability Projects (Deutscher Awards für Nachhaltigkeitsprojekte) w kategorii recyklingu.

Nagroda została wręczona podczas ceremonii zorganizowanej 9 czerwca w Berlinie i jest wynikiem docenienia wdrożonego przez firmę programu CPO (Certified Pre-Owned, czyli certyfikowanych produktów używanych), polegającego na oferowaniu klientom możliwości nabycia regenerowanych systemów. Ten program został zainicjowany w 2020 roku, by zredukować wpływ mobilnych i stałych instalacji na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i zużycia surowców do produkcji. Przy okazji pozwala on na budowanie reputacji obiektów, czy też wydarzeń, które decydują się na stosowanie zregenerowanych systemów nagłośnieniowych. Pierwszy program CPO polega na oferowaniu głośników liniowych z rodziny J-Series, mających bardzo szerokie zastosowania, włącznie z największymi systemami, sprawdzającymi się w każdym gatunku, czy rodzaju wydarzenia. Systemy oferowane w ramach programu otrzymują pełne wsparcie producenta, akcesoria, serwis i finansowanie – praktycznie te same korzyści, jak w przypadku zakupu nowych wyrobów. Jak obliczono, przygotowanie głośnika w ramach CPO generuje o 80% mniej dwutlenku węgla niż wytworzenie całkowicie nowego. Warto dodać, że w tym roku planowane jest wdrożenie takiego programu dla innych serii głośników.

Sama nagroda ma na celu uhonorowanie zaangażowania firm w zrównoważony rozwój, koncentrując się na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju, które zostały sformułowane przez ONZ w takich dziedzinach, jak ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo. Celem programu tych nagród jest promocja zrównoważonego zaangażowania na wszystkich poziomach – od mikroprzedsiębiorstw, poprzez stowarzyszenia, aż do wielkich korporacji, a zarazem zainspirowanie innych firm i instytucji do wdrożenia własnych programów zrównoważonego rozwoju. Dyrektor d&b audiotechnik, Robert Trebus, odbierając nagrodę, powiedział: „My wszyscy mamy do odegrania rolę w zapewnieniu długoterminowego przetrwania naszej planety. Ta odpowiedzialność ciąży na nas, zarówno jako indywidualnych osobach, jak i firmach. W d&b jesteśmy świadomi wpływu jaki przemysł rozrywkowy, w szczególności, ma na środowisko i podejmujemy kroki w celu jego złagodzenia. Wydłużenie żywotności naszych systemów głośnikowych jest małym, ale mocnym sposobem na dostarczenie wysokiej jakości dźwięku przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych.”

fot. Thomas Ecke