Lato to czas festiwali i koncertów plenerowych. To co dla jednych jest sztuką, dla innych może być po prostu hałasem. Krytyka ze strony mieszkańców osiedli położonych w okolicach wydarzeń plenerowych jest częsta. Czy da się poskromić nieubłagane prawa fizyki zapewniając komfort okolicznym mieszkańcom bez utraty walorów odsłuchowych samego wydarzenia?

Firma d&b audiotechnik od wielu lat rozwija technologie związane z precyzyjnym kierunkowaniem dźwięku, tak aby docierał tam, gdzie my tego chcemy. Warto tu wspomnieć o w pełni kardioidalnych systemach szerokopasmowych z serii SL czy też zestawach niskotonowych, które swoją kierunkowość realizują w ramach jednej obudowy. Całość dopełnia technologia ArrayProcessing, pozwalająca na zaprojektowanie systemu spójnego brzmieniowo na całej widowni. W gronie tych innowacyjnych rozwiązań znajduje się również zaawansowane narzędzie NoizCalc.

W większości przypadków, skupiamy się na programach symulacyjnych pozwalających na stworzenie projektu nagłośnienia dla widowni, lecz one nie pokażą nam tego, co się stanie poza nią, w promieniu kilku kilometrów. Oczywiście nikt planujący koncerty nie wyobraża sobie, by zorganizować np. koncert zespołu Rammstein, na którym poziom dźwięku SPL nie przekracza 85 dB (A). Z drugiej strony poza fanami, którzy płacąc za bilet oczekują określonych wrażeń, znajdzie się pewnie niemała grupa osób, która nie chciałaby o nim w ogóle usłyszeć.

Z pomocą przychodzi oprogramowanie NoizCalc, które za pomocą zaawansowanych modeli propagacji dźwięku potrafi zasymulować to, co będzie się działo w okolicy planowanego wydarzenia. Narzędzie jest stworzone we współpracy pomiędzy firmami d&b audiotechnik i SoundPLAN GmbH, która specjalizuje się w tego typu predykcjach oraz aspektach związanych z hałasem środowiskowym. Należy podkreślić, że jest ono zgodne z trzema powszechnie stosowanymi standardami takimi jak:

  • ISO 9613-2
  • CNOSSOS-EU
  • Nord2000

NoizCalc potrafi zaimportować konfigurację systemu d&b stworzoną za pomocą dedykowanego oprogramowania predykcyjnego ArrayCalc. Dane terenu są oparte na bazach Google Maps oraz OpenStreetMap, co umożliwia dosyć szczegółowe określenie charakterystyki i rodzaju obszaru (np. zabudowania, lasy, wzgórza) otaczającego wydarzenie. Oczywiście symulacja bierze pod uwagę także niezwykle istotne aspekty związane z warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, temperatura, wilgotność czy też pora dnia. Dla większej precyzji można skorzystać z gotowych presetów widm charakterystycznych dla różnych stylów muzycznych, a nawet stworzyć własne na podstawie załadowanego pliku dźwiękowego, np. nagranej sumy z konsolety FOH.

To wszystko może zatem posłużyć jako realne narzędzie do stworzenia raportu, który pomoże w procesie uzyskiwania zgody na organizację danego wydarzenia, projekcie systemu nagłośnieniowego zapewniającego niezapomniane wrażenia dla słuchaczy oraz ochronie okolicznych mieszkańców przed hałasem. Zgodnie z hasłem MORE ART, LESS NOISE.

Oprogramowanie jest darmowe darmowe dla wszystkich użytkowników systemów d&b audiotechnik.