12 lipca włoska marka Claypaky po raz kolejny otworzyła dla zwiedzających swoje wirtualne studio www.claypakyvirtual.com. Tego samego dnia premierę miały również nowe urządzenia tego producenta, między innymi mini Xtylos, Arolla Spot i Panify. Wirtualną wystawę można zwiedzać do 31 lipca.

Wirtualne studio Claypaky to miejsce, gdzie każdy można znaleźć najważniejsze informacje na temat najnowszych urządzeń tego producenta. Dokumentacja techniczna, filmy, ulotki i łatwy kontakt w razie dodatkowych pytań. Podzielona na 8 tematycznych boksów z komentarzem lektora to przyszłość prezentacji produktów w czasach, kiedy bardzo często możliwość przemieszczania się i osobistego spotkania na żywo wciąż jest utrudniona. Wraz z otwarciem nowej, wirtualnej przestrzeni Claypaky pochwalił się również dużą ilością nowych urządzeń oświetleniowych. Do oferty producenta dołączyły takie modele jak, mini Xtylos, Xtylos Aqua, Arolla Spot, Arolla Profile MP, Panify, CloudIO czy Actoris ParLED.

Mini Xtylos to kompaktowa wersja przełomowego, opartego na źródle laserowym urządzenia Xtylos z zakresem zoom od 1° do 4°. Mniejsza, jeszcze bardziej energooszczędna, ale wciąż bardzo wydajna, idealna zarówno dla małych, jak i dużych obiektów i wydarzeń. Oparta na opatentowanym laserowym źródle światła RGB o żywotności 20 000 godzin, które gwarantuje nasycone, głębokie kolory bez widocznych hotspotów z systemem Turbo Color. Oprócz funkcji, które można znaleźć również w modelu Xtylos, mniejszą wersję wyposażono w nieskończony obrót panoramiczny w obu kierunkach, który może być kontrolowany z różnymi prędkościami.

Xtylos Aqua to urządzenie, które pod względem wydajności i funkcjonalności jest bardzo zbliżone do pierwowzoru. Wyróżnia się jednak nową szczelną obudową IP66, która sprawia, że jest to urządzenie mogące wytrzymać jedne z najtrudniejszych warunków. Dodatkowo wyposażono jest w wentylator w celu wyeliminowania kondensacji z przedniej soczewki dla zapewnienia stałej mocy i wydajności wiązki. Xtylos Aqua można z powodzeniem używać zarówno wewnątrz, jak również na zewnątrz budynków, co sprawia, że idealnie nadaje się do telewizji, teatru i rentalu.

Arolla Spot MP/Arolla Profile MP to nowe urządzenia marki Claypaky, które inaugurują nową serię ruchomych głów opartych na LED-owym źródle światła – Arolla MP. Arolla Spot MP i Arolla Profile MP to najmniejsze i najlżejsze w swojej klasie ruchome głowy dostępne na rynku. Mimo kompaktowych rozmiarów gwarantują mocny strumień świetlny 22 000 lumenów, a ich funkcjonalność można porównać z dużo większymi i droższymi modelami. Unikalną cechą tej serii jest technologia eSWAP, czyli wymienność modułu gobo z wersji spot na profil. Moduły te można przełożyć z oprawy do innej wersji, a elektronika oprawy natychmiast rozpoznaje i konfiguruje oprawę do pracy z danym modułem, dzięki czemu użytkownik nie musi samodzielnie dokonywać żadnych zmian w systemie.

Actoris ParLED to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na mniejsze, cichsze i prostsze oprawy oświetleniowe, które generują doskonałą i wydajną wiązkę światła. Actoris waży tylko 6 kilogramów i ma 306 mm długości. Jest to pierwszy z serii specjalistycznych modeli dla sektora teatralnego zaproponowanych przez Claypaky. Produkt ten wyposażony jest w źródło światła LED RGBWW, które wytwarza ciepłe temperatury barwowe idealne do każdej karnacji i scenografii, dzięki replikacji naturalnych pastelowych kolorów i współczynnikowi CRI przekraczającemu 90. Temperatura barwowa może być regulowana cyfrowo w zakresie od 2500 K do 6500 K. Zastosowanie specjalnych diod LED o barwie ciepłej bieli nie wpływa negatywnie na wydajność świetlną. Actoris ParLED to urządzenie znajdujące się na szczycie w swojej kategorii, osiągając strumień świetlny 3400 lumenów. Bardzo ważną cechą tego modelu jest zastosowanie tego samego systemu optycznego LED, co w przypadku serii Claypaky Mini-B WW, dzięki czemu z powodzeniem można używać tych urządzeń równocześnie, uzyskując zrównoważoną spójność kolorów.

Panify to zupełnie nowe urządzenie stworzone przez Claypaky, które pozwala zamienić statyczne, nieporuszające się oprawy oświetleniowe w dynamiczne lampy efektowe. Początkowo Panify miało być stworzone jedynie do zastosowania z oprawami tego producenta, jak Tambora Batten czy Mini-B ParLED Aqua, jednak na etapie projektowanie zmienił się zamysł konstruktorów, co sprawia, że można go używać z również z większością statycznych lamp od innych producentów, które mają możliwość obrotu. Panify oferuje nieskończoną operację PAN przy różnych prędkościach i może być na nim zamontowana oprawa do 30 kilogramów. Gdy obciążenie wynosi 20 kilogramów lub mniej, urządzenie może obracać się z prędkością do 50 RPM, a gdy obciążenie jest większe niż 20 kilogramów, urządzenie może obracać cięższe ładunki z prędkością do 22 RPM, aby zapewnić niezrównane efekty. Panify pobiera około 150 W mocy i wymaga tylko kilku kanałów DMX do działania.  Urządzenie jest już gotowe do pracy z bezprzewodowym DMX, więc nie trzeba prowadzić dodatkowego okablowania. Urządzenie z powodzeniem można wykorzystywać do obracania scenografii, znaków, ekranów i innych. Panify ma klasę szczelności IP66 i może być używane lub zawieszane w dowolnej pozycji.

CloudIO to inteligentne, łatwe w użyciu i wydajne narzędzie do konserwacji urządzeń oświetleniowych. Chociaż po raz pierwszy model ten zastosowano na targach we Frankfurcie w 2019 roku, od teraz model ten jest również dostępny dla innych urządzeń nie tylko marki Claypaky. Standardowa diagnostyka zajmuje bardzo dużo czasu, szczególnie kiedy mamy na myśli całe sety w skład, których wchodzą setki lub tysiące urządzeń. Rozwiązaniem jest CloudIO, które pozwala na szybką identyfikację problemu. Zbiera i rejestruje dane oraz przeprowadza rutynowe aktualizacje oprogramowania. CloudIO firmy Claypaky jest innowacyjnym, opartym na chmurze, najnowocześniejszym narzędziem zdolnym do zarządzania wszystkimi tymi procesami konserwacji bardziej efektywnie i dokładnie.

Każdy, kto chociaż raz był na targach branżowych, czeka, kiedy znów będzie można zobaczyć premiery najnowszych urządzeń na żywo. Niestety wciąż utrudniona możliwość kontaktu osobistego i przemieszczania sprawiają, że producenci szukają nowych, innowacyjnych sposobów na pokazania swoich nowych produktów.Rozwiązania wprowadzone prze Claypaky to rewolucja, która z pewnością nie zastąpi premier na żywo, ale może stanowić bardzo dobre uzupełnienie oferty, szczególnie dla tych, którzy nie mogą na takie wydarzenia dotrzeć.