Bose S1 Pro+ to ewolucja niezwykle popularnego modelu S1 Pro. Ma wszystkie najlepsze cechy swojego poprzednika i wiele więcej, dzięki czemu jest jeszcze bardziej funkcjonalny. Zwiększona moc, wbudowane odbiorniki bezprzewodowe, łączność Bluetooth i wydajny akumulator to tylko niektóre z jego zalet. Bose S1 Pro+ stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla muzyków, DJ’ów, jak i placówek oświatowych, hoteli i firm nagłośnieniowych, które sprawdzi się w wielu zastosowaniach.
Polska premiera głośnika Bose S1 Pro+, na której mieliśmy przyjemność gościć, odbyła się 22 czerwca w Hard Rock Cafe w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę Commercial Audio i Bose Pro Polska. Wśród wielu prezentowanych urządzeń marki Bose Professional znalazły się najgorętsze nowości a wśród nich wyczekiwany głośnik Bose S1 Pro+.
Ten bezprzewodowy system nagłośnieniowy typu all-in-one z wbudowanym trzykanałowym mikserem z punktu widzenia jakości dźwięku jest niewątpliwie urządzeniem z półki pro, jednak do jego obsługi nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Komfort użytkownika dodatkowo podnosi specjalna nowa aplikacja Bose Music, wyposażona w rozbudowaną bibliotekę ustawień ToneMatch, zapewniających najlepsze brzmienie mikrofonów i instrumentów. Zintegrowany mikser oferuje trzy kanały, 1 i 2 służą do podłączania instrumentów oraz mikrofonów, natomiast kanał 3 do przesyłania strumieniowego przez Bluetooth lub wprowadzenia sygnału przez wejście AUX. Główną nowością w Bose S1 Pro+ są wbudowane odbiorniki bezprzewodowe na kanałach 1 i 2, pracujące w paśmie 2,4 GHz. W tym miejscu warto dodać, że producent oferuje dostępne opcjonalnie bezprzewodowe nadajniki radiowe do mikrofonów i instrumentów (wyposażone w złącza XLR lub Jack 1/4″). Ich obsługa jest dziecinnie prosta, nadajniki parują się automatycznie, a zasilanie bateryjne pozwala na ich pracę przez około 4 godziny. W głośniku znajdują się specjalne schowki dla nadajników, które równoczesne służą jako baza do ładowania. Transmitery można również ładować z portu USB lub przy pomocy ładowarki.
Drugą istotną zmianą względem starszego modelu jest pojawienie się trzech wyświetlaczy OLED przy każdym z kanałów, wyświetlających aktualne funkcje i stan pracy. Do obsługi i zmiany parametrów służą wielofunkcyjne enkodery. Ich przytrzymanie przez 3 sekundy powoduje przejście do bardziej zaawansowanych funkcji. Kolejną nowością w wyposażeniu są duże wskaźniki obecności i wysterowania sygnału, co istotne, doskonale widoczne niemal z każdej pozycji. Na pokładzie urządzenia znajdziemy ponadto dwa złącza combo XLR/Jack 1/4” akceptujące sygnały symetryczne i niesymetryczne. Ponadto wejście AUX TRS 1/4” i minijack, wyjście liniowe XLR oraz gniazdo USB-A i port USB-C, służące do ładowania zewnętrznych urządzeń i aktualizacji firmware. W tym miejscu warto dodać jeszcze jedną informację, że po podłączeniu do komputera, S1 Pro+ zgłosi się jako interfejs audio umożliwiający nagrywanie sumy (mono) prosto z głośnika. Dzięki zasilaniu bateryjnemu urządzenie może działać do 11 godzin. Oczywiście jest to uzależnione od głośności, z jaką pracujemy.
Całość zamknięto w lekkiej, kompaktowej i poręcznej obudowie, którą można ustawić w kilku pozycjach. S1 Pro+ może pracować na statywie, postawiony na ziemi lub na stole, lekko pochylony w pozycji pionowej lub położony na boku jako monitor sceniczny. Każda z tych pozycji jest wykrywana przez wbudowane czujniki, po czym włączany jest automatycznie określony tryb pracy (z orientacją wyświetlaczy włącznie).
PowerShareX
Wracając do samej prezentacji, należy wspomnieć o drugiej nowości marki Bose Professional, którą stanowią zaprojektowane we współpracy z firmą Powersoft wzmacniacze z serii PowerShareX. Nowe modele PSX 1204D, 2404D i 4804D to konstrukcje czterokanałowe umożliwiające niezależne zarządzanie mocą każdego z kanałów, wyposażone w zaawansowany DSP i protokół Dante. Dzięki przynależności do ekosystemu ControlSpace umożliwiają bezproblemową instalację poprzez integrację z innymi urządzeniami Bose Professional. Mogą być także sterowane sieciowo z poziomu oprogramowania ControlSpaceDesigner. Zajmują tylko jedną jednostkę w szafie rack (wysokość 1U) i mogą pracować jednocześnie (każdy kanał niezależnie) w instalacjach niskoomowych (z obciążeniem minimalnym 2Ω) oraz wysokonapięciowych, 70 i 100V.
Wszystkich zainteresowanych nowymi produktami zachęcamy do kontaktu z polskim dystrybutorem, firmą Commercial Audio.
Tekst i zdjęcia: Muzyka i Technologia