Mimo że w Polsce po raz pierwszy można było zobaczyć go na IV Międzynarodowej Konferencji Scena Jutra 2021, to światową premierę Robe lighting T11 miało 22 listopada 2021. Model ten z powodzeniem można nazwać kolejną rewolucją technologiczną, jaką marka wprowadza na rynek sceniczny. Reflektor T11 to połączenie finezji kolorów serii T, innowacyjnego systemu przenośnego źródła światła modeli z serii TE z wymiennym systemem soczewek przednich, które sprawiają, że urządzenie to może działać jako Profil, Fresnel i PC.

Co wyróżnia reflektor Robe lighting T11 na tle innych urządzeń oświetleniowych dostępnych na rynku? Główną zaletą tego modelu jest oparcie go na nowym innowacyjnym źródle światła MSL-TE. Źródło MSL na rynku po raz pierwszy pojawiło się wraz z premierą urządzeń Robe T1 Profile. Zostało zaprojektowane żeby dostarczać najwyższej jakości światło poprzez metodę addytywnego mieszania kolorów. MSL rozprowadza emitowane światło równomiernie po całej krzywej Plancka, zapewniając w ten sposób najszerszą możliwą gamę kolorów i jednocześnie płynną kontrolę CCT w pełnym zakresie.

Opatentowane przez Robe przenośne źródło światła TE na rynku pojawiło się wraz z modelem EspriTE, a z czasem zostało ono powiększone o kolejne modele: SpoTE, ForTE, CueTE. Technologia TE rozwiązuje problem trwałości działania starzejących się diod LED, których wymiana staje się teraz prosta i szybka w każdym momencie użytkowania. Możliwość przenoszenia źródła światła ułatwia utrzymanie stałej jakości światła w całym zestawie urządzeń. Dodatkowo wbudowany zapas mocy umożliwia opłacalną modernizację zestawu urządzeń również w przyszłości, jeśli na rynku pojawią się nowsze i bardziej wydajne technologie LED. Źródło MSL-TE 350W LED Engine, generujące ponad 10 600 lm, zapewnia identyczne charakterystyki kolorów, reakcje i kontrolę oraz absolutną spójność kolorów ze wszystkim urządzeniami Robe z serii T.

Jakie inne innowacje oferuje T11? Rewolucją jest wyposażenie tego modelu w szybko wymienny zestaw soczewek, dzięki czemu z łatwością może działać jako Profil, Fresnel oraz PC. Co ważniejsze, zmiana soczewki nie wpływa na inne parametry reflektora, w tym zoom, który w każdej z wersji zapewnia projekcję, kontrolę wiązki i ekstremalny, szerokopasmowy zakres 5-50°. Tutaj również zaznaczyć należy kolejną innowację, jaką wprowadziło Robe. T11 wyposażono w filtr Frost, który pozwala na zmiękczenie plamy światła w pełnym zakresie zoom. Model T11 to również regulacja temperatury barwowej od 2700K do 8000K, kalibrowanie bieli i emulacja lampy halogenowej, które zapewniają precyzyjną kontrolę, perfekcyjne odwzorowanie odcieni skóry dzięki wysokiemu współczynnikowi CRI, powyżej 95. Reflektor T11 sterowany jest ręcznie za pomocą pokręteł zamontowanych na obudowie. Pozwalają one w łatwy sposób zmieniać parametry, takie jak zoom, ramki profilowe (suwak blokady zabezpieczający przed przypadkowym przesunięciem), gobo, filtr frost oraz focus, który działa również dla urządzeń z soczewką PC i Fresnel.

System ręcznego kadrowania w T11 jest zarówno dokładny, jak i łatwy w użyciu. Integralną częścią urządzenia jest ręczny MagFrost 1°, który służy do natychmiastowego zmiękczania, z opcjonalnym dostępnym 5° filtrem Frost. T11 wyposażono w ręczny moduł gobo z jednym zamontowanym szklanym gobosem, który z łatwością można wymienić na własny. Dodatkowo cały moduł można w łatwy sposób zamienić na dodatkowy moduł DMX, który pozwala na sterownie takimi dostępnymi w nim parametrami, jak Iris, tarcza gobo statyczne (3 w zestawie), tarcza gobo rotacyjne (2 w zestawie).

Robe lighting T11 to urządzenie zaprojektowane do pracy w każdym środowisku wrażliwym na hałas, takim jak np. teatry, studia telewizyjne. W modelu zastosowano tryb plus i minus green oraz specjalny system zapobiegający migotaniu Cpulse dla wszystkich systemów wizyjnych, takich jak kamery HD i UHD.