Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej to otwarty pod koniec marca ubiegłego roku nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt, którego centralnym miejscem jest sala widowiskowo-kinowa dla 300 widzów. W centrum mieszczą się także przeznaczone dla innych form aktywności dodatkowe pomieszczenia takie jak sala konferencyjna, multimedialna, muzyczna oraz taneczna. Budynek został wyposażony w złożony system audiowizualny, składający się z urządzeń Electro-Voice, Dynacord, Mipro i wielu innych marek, dostarczonych przez firmę Audio Plus. 

Patronem Centrum jest słynny hollywoodzki scenarzysta i reżyser Billy Wilder („Bulwar Zachodzącego Słońca”, „Pół żartem, pół serio”, „Garsoniera”), który urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1906 roku. Jeszcze za życia artysty miasto przyznało mu honorowe obywatelstwo oraz nazwało jedną z głównych ulic jego imieniem. Nowo wybudowane Centrum Kultury i Filmu jest ukoronowaniem wysiłków władz miasta, by jego słynny obywatel był właściwie uhonorowany.

Nagłośnienie sali widowiskowej oparte zostało w całości na rozwiązaniach z grupy Bosch.

Całkowicie nowy budynek o powierzchni wynoszącej ok. 3,5 tys. mkw. mieści salę kinowo-widowiskową na 300 osób, sale zajęć (komputerowe i taneczne), bibliotekę z czytelnią, sale chóru oraz pomieszczenia konferencyjne. Cały obiekt został połączony cyfrowo w zintegrowaną sieć, której projektantem, dostawcą i instalatorem była firma Audio Plus. W ramach zadania zrealizowane zostały: system kinowy, nagłośnienie sali widowiskowej, mobilny system nagłośnieniowy w salach chóru i tańca, interkom, sieć dystrybucji sygnału AV, system mikrofonów bezprzewodowych, system audiowizualny w bibliotece i sali konferencyjnej oraz stacjonarne ekrany informacji wizualnej (tzw. digital signage). Nagłośnienie sali widowiskowej oparte zostało w całości na rozwiązaniach z grupy Bosch. Widownię nagłośniono dwoma gronami złożonymi z 3 zestawów Electro-Voice EVA każde, które uzupełniono zestawami niskotonowymi EKX, zamontowanymi w proscenium (4 sztuki). Frontfill oraz dźwięk efektowy realizowany jest za pomocą zestawów EVU (łącznie 16 sztuk). Za wzmocnienie całego systemu odpowiadają końcówki mocy Dynacord IPX, zaś jako monitory sceniczne pracuje 8 zestawów aktywnych Electro-Voice ZLX.

Jedno z dwóch gron złożonych z 3 zestawów Electro-Voice EVA.

Oczywiście sercem instytucji jest funkcja kinowa, także zrealizowana przez Audio Plus. Zainstalowano projektor DCI oraz zwijany ekran o szerokości ponad 10 m, który za przyciśnięciem jednego guzika zmienia salę widowiskową w kino godne Hollywood. Nagłośnienie kinowe, uzupełnione procesorem dźwiękowym Dolby, opiera się na marce Electro-Voice (trzy zaekranowe zestawy głośnikowe). Jako nagłośnienie surround pracują zestawy efektowe Electro-Voice EVU, zainstalowane na stałe. Ponadto sala została wyposażona w system cyfrowej prezentacji obrazu z dotykowym sterowaniem z tabletu. Dzięki temu wykładowca lub osoba prowadząca wydarzenie może bezproblemowo podłączyć komputer i wysłać zawartość swojego ekranu na ekran kinowy, co jeszcze bardziej poszerza możliwości użytkowe obiektu.

Zestawy niskotonowe Electro-Voice EKX

Tak złożona instytucja, która ma realizować zadania kulturalne w uporządkowany i zsynchronizowany sposób, musiała być wyposażona w niezawodny system inspicjencki. Oparto go na urządzeniach marki RTS. Sercem systemu jest cyfrowa matryca interkomowa RTS ODIN, natomiast w recepcji, zwanej Centrum Zarządzania Obiektem, zainstalowano główny pulpit sterujący. Pozostałe pulpity umieszczono w pomieszczeniach wymagających „cichej” komunikacji: w gabinecie dyrekcji, w garderobach, w pomieszczeniach reżyserów nagłośnienia i oświetlenia oraz w kabinie kinooperatora, a także w mobilnym stojaku inspicjenta, który umieszcza się w najwygodniejszym miejscu w zależności od przebiegającego wydarzenia. Uzupełnieniem są ścienne i sufitowe zestawy głośnikowe (służące do rozgłaszania komunikatów dla publiczności i artystów), których w całym obiekcie jest aż 28, a także dzwonki, kamera podglądu akcji scenicznej oraz automatycznie uruchamiane transparenty „CISZA”.

System mikrofonów bezprzewodowych stanowią rozwiązania marki Mipro.

Żadna instytucja kulturalna nie mogłaby funkcjonować bez dobrze dobranego zestawu mikrofonów, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Te ostatnie zostały oparte na marce Mipro – Centrum dysponuje bezprzewodowymi mikrofonami doręcznymi serii ACT 7 oraz nagłownymi z nadajnikami bodypack z tej samej serii. Ich odbiorniki (dwa czterokanałowe ACT 747 oraz jeden dwukanałowy ACT727) zostały zainstalowane w mobilnej skrzyni transportowej, a komunikują się za pomocą interfejsu Dante. Zaś przewodowe mikrofony to znów marka Electro-Voice. Artyści mają do dyspozycji zarówno mikrofony wokalowe z serii ND, jak i instrumentalne ND i PL. Ważnym elementem jest też system połączeniowy – wygodne i estetyczne przyłącza podłogowe oraz komplet diboksów. Dopełnieniem jest zestaw odtwarzaczy i rejestratorów, konsolety mikserskie i monitory studyjne, które razem pozwalają na profesjonalną rejestrację wydarzeń, które będą się odbywać w Centrum.

Sercem systemu inspicjenckiego jest cyfrowa matryca interkomowa RTS ODIN.

W salach komputerowych, zlokalizowanych na poziomie 0, zainstalowano osiem sufitowych głośników Dynacord serii DC oraz cztery komplety mikrofonów bezprzewodowych Electro-Voice (dwa ręczne, dwa nagłowne). W sali tanecznej, również na parterze, działa mobilny system nagłośnieniowy Electro-Voice ELX200 oraz dwa zestawy bezprzewodowe marki EV. Na górnej kondygnacji natomiast znajduje się biblioteka, którą wyposażono w system odtwarzania muzyki zarówno ze źródeł cyfrowych (CD, dysk flash), jak i analogowych (gramofon). Również na górze są dwie sale chóru, które wyposażono w mobilne systemy nagłośnieniowe Electro-Voice: ELX200 w większej z nich oraz EVOLVE30M w mniejszej. Obie są także wyposażone w mikrofony bezprzewodowe marki Electro-Voice, ułatwiające prowadzenie zajęć. Ciekawym dopełnieniem instalacji audio-video jest system informacji wizualnej, zwany Digital Signage. To kilka ekranów LCD, zlokalizowanych w holu przy wejściu do budynku, oraz w bibliotece. Ta ostatnia jest wyposażona również w system projekcji filmowej, który można wykorzystać zarówno do wyświetlania bieżących informacji, jak i podczas wydarzeń. Podobny system jest do dyspozycji także w sali konferencyjnej. Zaś w całym obiekcie funkcjonuje system wsparcia niedosłyszących, oparty na urządzeniach serii Roger marki Phonak.

Patronem Centrum jest słynny hollywoodzki scenarzysta i reżyser Billy Wilder („Bulwar Zachodzącego Słońca”, „Pół żartem, pół serio”, „Garsoniera”), który urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1906 roku.

Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej, dzięki przemyślanemu projektowi i dostosowanej do jego potrzeb instalacji audio-video, będzie spełniało doskonale swoje zadanie. Jego patron Billy Wilder, spoglądający na instytucję swojego imienia z ogromnego zdjęcia umieszczonego w prezydialnym miejscu nad holem, może być zadowolony z efektów. A Sucha   Beskidzka może się pochwalić instytucją kultury na prawdziwie światowym poziomie.

Zdjęcia: Jacek Martini-Kielan

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl