Czy jest urządzenie, które w znaczący sposób może ułatwić warunki pracy realizatora, a jednocześnie zapewnić lepsze wrażenia dźwiękowe zarówno widowni, jak i muzykom na scenie? Bez żadnych wątpliwości, takim elementem jest zestaw odsłuchu personalnego. Dzięki ograniczeniu liczby źródeł dźwięku o wysokim poziomie głośności na scenie, można podać publiczności dużo bardziej klarowny miks frontowy, pozbawiony dużej części przesłuchów i to bez kompromisów brzmieniowych, wynikających z potrzeby stosowania specyficznej korekcji, zapobiegającej sprzężeniom na osi mikrofon-odsłuch. Dla muzyka, oczywiście po wstępnej adaptacji (z racji przyzwyczajeń, nie wszyscy artyści natychmiast potrafią wdrożyć się w ten rodzaj odsłuchu, potrzebując nieco więcej czasu na przystosowanie się), okazać się może, że komfort i precyzja gry zyskają nowy wymiar.

Zestaw po zakupie jest gotowy do natychmiastowego użycia, ponieważ w jego skład wchodzą wszystkie niezbędne elementy jak nadajnik, odbiornik oraz słuchawki.

Na rynku od kilku lat w rotacji jest jedynie kilka modeli bezprzewodowych odsłuchów personalnych, których jakość, a przede wszystkim stabilność połączenia bezprzewodowego, godna jest zastosowania podczas najważniejszych realizacji. Jednym z producentów, który zaskarbił sobie miano „riderowego”, jest Sennheiser, którego produkty stanowią wyznacznik pewności w dziedzinie monitoringu. Ceny najwyższych modeli jednak, z racji zastosowania zaawansowanych funkcji, mogą stanowić poważne ograniczenie dla muzyków, którzy chcą zadbać o własny komfort, na przykład w sytuacji koncertowej mniejszego formatu, gdzie sprzętu nie dostarcza duża firma, budżet jest ograniczony, a spełnienie ridera przez sprzęt „zastany” jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym realizację koncertu. W tym celu właśnie, ograniczając liczbę zaawansowanych funkcji, przy zachowaniu maksymalnie wysokiej jakości, marka Sennheiser wprowadziła do oferty model XS, która stanowi system monitoringu bezprzewodowego, pracującego w paśmie UHF.

Nadajnik XSW IEM SR

Z chwilą pisania niniejszego artykułu, ceny produktów elektronicznych, w tym również sprzętu audio, wciąż są na fali wznoszącej. Wycena całego zestawu nowej propozycji Sennheisera, wyjątkowo korzystna, nawet w obecnym momencie, jest warta uwagi. Nie ma w zasadzie krótszej drogi do ograniczenia problemów związanych zarówno z jakością sprzętu nagłośnieniowego, jakością obsługi, aż do (może nawet najbardziej istotnej) kwestii odpowiedzi akustycznej pomieszczeń, w których odbywają się niewielkie koncerty, niż zamknięcie się we własnym miksie, mającym jak najmniejszy wpływ na pozostałe źródła dźwięku.

Odbiornik XSW EK

W skład zestawu wchodzi możliwa do montażu w racku (zajmująca połowę szerokości) baza XSW IEM SR, odbiornik EK oraz słuchawki IE4. Pierwszy z elementów zawiera proste menu, służące dostrojeniu trybu pracy do potrzeb sceny przez umożliwienie wyboru pasma nie tylko zapisanego jako jeden z 12 kanałów w 8 bankach, ale również poprzez dodatkowy tuning co 0,025 MHz. Nie jest to częsta praktyka, aby w tym przedziale cenowym, oferowano tak precyzyjnie dostrajany zakres częstotliwości. Jeśli chodzi o dostępne pasmo, można być pewnym, że używanie urządzenia będzie legalne jeszcze przez wiele lat, ponieważ producent wykorzystał zakres 476-500 MHz. Menu zapewnia również dostęp do tłumienia poziomu dźwięku skokowo co 3dB, dzięki czemu można szybko dopasować poziom wyjściowy z nadajnika. Również przełączenie trybu pracy stereo/focus, odbywa się z poziomu menu nadajnika.

Górny panel odbiornika

Gniazdo wyjściowe TRS na froncie, umożliwia monitorowanie jakości sygnału wejściowego do nadajnika, który w następstwie trafia do odbiornika. Dzięki temu, można skutecznie odfiltrować problematyczne kwestie, takie jak niepewność odnośnie odpowiedniego zestrojenia zestawu. Wyposażenie odbiornika w gniazdo daje również możliwość awaryjnego podpięcia słuchawek bezpośrednio do bazy, jeśli ta znajduje się blisko muzyka, a z jakiegoś powodu sygnał bezprzewodowy zostanie utracony. Praca na scenie polega na ograniczeniu i szybkim rozwiązywaniu problemów, ponieważ całkowite ich wyeliminowanie jest w praktyce niemożliwe, a takie drobne rozwiązania skutecznie pozwolą na kontynuację występu.

Senneheiser XSW IEM to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku, które umożliwia wejście w świat bezprzewodowego odsłuchu dousznego przy tak korzystnej relacji jakości do ceny.

Dopełnieniem zestawu są słuchawki IE4, które, jako element startowy, skutecznie umożliwią rozpoczęcie pracy. Pasmo przenoszenia owych słuchawek to zakres 45 Hz-15 000 Hz, więc potencjalnemu użytkownikowi zapewni optymalne warunki odsłuchowe, tłumiąc dodatkowo dźwięki otoczenia. Oczywiście jest to również punkt, który z powodzeniem może podlegać „skalowaniu”, tzn. wymianie na dowolny wyższy model, zarówno tego, jak i innych producentów. Bardzo wiele zależy w tym wypadku od preferencji użytkownika, ale wartym podkreślenia faktem jest sama obecność w zestawie przynajmniej podstawowego modelu i za to należy się kciuk w górę dla producenta.

XSW IEM zapewnia muzykom spójne, niezawodne brzmienie, niezależnie od miejsca i ich pozycji na scenie.

Podsumowanie
Gdy ciągłe wzrosty cen stają się faktem i nawet urządzenia, które zagrzały miejsca na półkach kilka lat temu wciąż wyceniane są coraz wyżej, należy szukać okazji, które pozwolą przy niewielkich nakładach inwestycyjnych, rozwiązać kilka kwestii za jednym razem. System monitoringu osobistego to rozwiązanie, którego zalety wielokrotnie przewyższają minusy (czy w ogóle są jakieś poza adaptacją muzyka do nowych warunków pracy?). Poza kwestiami brzmieniowymi, niezwykle ważne jest utrzymanie połączenia bezprzewodowego, szczególnie w coraz gęściej zagospodarowanej przestrzeni. Kto, jak nie Sennheiser, może dostarczyć bardziej pewne rozwiązania w tym względzie?

Tekst: Andrzej Skowroński, Muzyka i Technologia