Fonoplastykon.LIVE Session to cykl unikalnych wydarzeń organizowanych przez Marcina Borsa w należącym do niego słynnym studiu nagraniowym. Firma SoundTrade jako partner technologiczny wspiera te wydarzenia, zapewniając sprzęt zarówno stricte nagłośnieniowy, jak i instrumentalny.  Wśród dostarczonych urządzeń zalazła się konsoleta Midas M32, system odsłuchów personalnych Midas (DP48 oraz HUB4), mikrofony oraz słuchawki beyerdynamic, monitory podłogowe dBTechnologies, a także syntezatory marki Behringer.

Marcin Bors jest uznanym producentem muzycznym, znanym ze współpracy z m.in. Katarzyną Nosowską, HEY, T.Love, Myslovitz, Marylą Rodowicz. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany kilkunastoma platynowymi i złotymi płytami oraz kilkoma statuetkami Fryderyka. Marcin jest także właścicielem wydawnictwa Saints of Suburbia i wspomnianego we wstępie studia Fotoplastykon, od którego swoją nazwę czerpie cykl wyjątkowych sesji koncertowych. Przyświecającą im ideę wyjaśnia następującymi słowami: – Fonoplastykon.LIVE to nasza propozycja jakościowa. O muzyce dzisiaj dużo się pisze, dużo się ją tłumaczy, kto, gdzie, co miał na myśli. To podejście jest nam obce. Słuchacz osaczony przez wszechobecne reklamy uodpornił się zresztą na wszystkie frazesy, którymi można muzykę opisać – „ich piosenki to połączenie takiego zespołu z takim zespołem”, „znany człowiek powiedział o nich coś tam” – możemy mieć taki tekst przed oczami, ale już go nie widzimy. Mózg się broni, nie przyjmuje takich treści. A my chcieliśmy zrobić coś esencjonalnego. Nie pytać nikogo o zdanie i analizy. Stąd narodził się cykl takich spotkań audiowizualnych i stąd to duże LIVE w nazwie. Okazało się, że mamy dużo zdolnych ludzi, których nikt nie widział, albo których widziano tylko w pewnych kręgach. U nas nie ma podziału na kręgi, chodzi o ciekawych wykonawców, którzy coś potrafią dać. A w nagraniu widzisz od razu, jaki sprzęt gra, widzisz chłopów nieogolonych, słyszysz muzykę w aranżacji torpedowej, wszystko jest takie, jakie jest. Na obrazku widzisz, skąd się bierze muzyka, z jakiego człowieka i z jakiego sprzętu. Nie potrzebujesz do tego żadnych wyjaśnień, dostajesz czyste doświadczenie. Bez tłumaczenia, bez dydaktyki i bez like and subscribe – dodaje Marcin Bors.

Zapowiadana, tegoroczna odsłona cyklu Fonoplastykon.LIVE Session ma zawierać zapis 10 wydarzeń ze znanymi wykonawcami. Cykl otwiera Bisz z utworem „Jestem bestią”. Nasza redakcja z zainteresowaniem śledzi te wydarzenia, dlatego już wkrótce przedstawimy obszerny artykuł na ten temat.