Erlangen Theatre może poszczycić się systemem dźwięku przestrzennego opartym na rozwiązaniach marki Stage Tec takich jak CRESCENDO-T i NEXUS.

Teatr w Erlangen przeszedł kompleksową modernizację w zakresie technologii audio. Ważnym elementem całego systemu jest nowa konsoleta firmy Stage Tec z Berlina – CRESCENDO-T, która została zainstalowana w istniejącej już sieci NEXUS. Część jej komponentów ma 14 lat dlatego zostały gruntownie sprawdzone i w części odnowione, dodano także moduł I/O (Base Device) i router. W ramach renowacji stworzono interesującą instalację audio, która umożliwiła teatrowi równoległe korzystanie z dwóch systemów PA: klasycznego i 3D audio. Intergrator  – firma Wilhelm & Willhalm zainstalowała system audio 3D – Astro Spatial Audio i rozłożyła 70 głośników na czterech poziomach (w obudowach) oraz na balustradzie w sali audytoryjnej. System obejmuje również klasyczny system nagłośnienia L C R i dopełnienia frontu sceny (Stage Edge).

Szczególną cechą instalacji jest to, że realizator dźwięku może podczas występu korzystać jednocześnie z klasycznego systemu nagłośnienia i systemu audio 3D. Nie ma potrzeby dokonywania żadnych przygotowań ani specjalnego przełączania się między systemami. Ta wyjątkowa instalacja jest możliwa dzięki połączeniu sygnałów z systemu Astro Spatial i bezpośrednich wyjść magistrali CRESCENDO-T za pomocą matryc w systemie NEXUS. Dzięki temu możliwa jest praca równoległa.

“Połączenie tych dwóch systemów – klasycznego systemu nagłośnienia i systemu audio 3D – wymaga zastosowania routera, a NEXUS jest pod tym względem wyjątkowy”, wyjaśnia Thomas Dürrbeck, kierownik projektu w Wilhelm & Willhalm. Współpraca z firmą Stage Tec przy tym projekcie była bardzo ścisła i przyjazna”. Na przykład, Berlińczycy spełniali prośby teatru o zmiany w układzie i przyporządkowaniu funkcji aż do samego momentu ukończenia kompletowania i montażu konsoli mikserskiej.

Inną szczególną cechą tej instalacji jest to, że wszystkie pięć ekranów w konsoli można przełączyć z CRESCENDO-T na wideo, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie wyjść z komputerów, kamer scenicznych i orkiestrowych. Erlangen jest jednym z pierwszych teatrów, który w CRESCENDO-T jako jeden z pierwszych zastosował również integrację z wtyczkami Waves. Teatr Erlangen zdecydował się na CRESCENDO-T, ponieważ kompaktowa konsola oferuje możliwości zapisu poszczególnych ustawień (snapshots) jak i automatyzacji sceny. W celu zapewnienia szybkiego dostępu do konsoli, na jej powierzchni znajduje się osiem niestandardowych, dedykowanych przycisków „teatralnych”, a dwa dodatkowe metalowe przyciski “Play” i “Previous Snapshots” znajdują się w podłokietniku.

CRESCENDO-T został również wybrany ze względu na szybki start i niezwykle krótkie czasy reakcji systemu przywoływania ustawień (prędkość przywoływania mniejsza niż 10 ms), a także bezpośredni dostęp do EQ, dynamiki, AUX, itp. Dodatkowo, teraz, gdy CRESCENDO-T jest używany od dobrych trzech miesięcy, Teatr Erlangen jest również pod dużym wrażeniem jakości przetwarzania sygnału audio.

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl