W dniach 10-14 kwietnia w Netto Arenie w Szczecinie odbyła się ósma edycja Mistrzostw Europy w Gimnastyce Sportowej. W zawodach, które obejmowały kilkanaście konkurencji, wzięło udział niemal 300 uczestników z 39 państw. Wydarzenie sportowe o tak ogromnej skali wymaga odpowiedniego nagłośnienia, które zapewni równomierne pokrycie hali dźwiękiem. Sprzęt marki d&b audiotechnik, pomimo, że w Polsce kojarzony jest głównie z koncertami oraz z instalacjami stałymi w teatrach i salach koncertowych, jest z powodzeniem używany na całym świecie do realizacji wydarzeń sportowych.

Firma Audio Company, która była odpowiedzialna za nagłośnienie w Netto Arenie podczas mistrzostw, zdecydowała się na zastosowanie systemu opartego właśnie na rozwiązaniach marki d&b audiotechnik.

O skali przedsięwzięcia świadczy między innymi złożoność systemu i intensywność przygotowań, których wymagało to wydarzenie. Audio Company, bazując na modułach d&b audiotechnik z serii T, stworzyła system podzielony na kilka sekcji tak, by zapewnić nagłośnienie w poszczególnych częściach hali. – Było dla nas ogromną przyjemnością i zarazem wyzwaniem realizować wydarzenie o tak dużej skali, z dumą możemy pochwalić się, że udało nam się spełnić oczekiwania organizatorów, w czym pomogło nam wieloletnie doświadczenie i wybór odpowiedniego sprzętu. Ten sukces oczywiście nie miałby miejsca gdyby nie zespół zaangażowany w ten projekt – mówi Wojciech Pelczyk, właściciel Audio Company.

 

 

– Ważnym elementem, branym pod uwagę podczas projektowania systemu, był warunek jak najmniejszej ilości powracającego dźwięku na maty, gdzie rywalizują zawodnicy. Dlatego też zastosowaliśmy wiele kierunkowych źródeł propagujących energię dokładnie w miejsca, które zajmowała publiczność.  Za emisję niskich częstotliwości odpowiadały subbasy skonfigurowane w trybie kardioidalnym. Za pomocą oprogramowania SMAART wyrównaliśmy głośność wszystkich źródeł, a następnie zestroiliśmy je fazowo. System d&b sprawdził się wzorowo – dodaje Adam Zawadzki, współwłaściciel i projektant systemu nagłośnienia.

 

 

Konfiguracja systemu nagłośnieniowego na Mistrzostwach Europy w Gimnastyce Sportowej 2019:

 

System główny: 24 x T10

Outfill: 10 x T10

Infill: 2 x Ci90, SUBs – LCR, L – SL-SUB, C – 3 x B22 Cardio setup, R – SL-SUB

Frontfill: 2 x MAX2, wzmacniacze D80

Nagłośnienie podestu do występów z muzyką, nagłośnienie podium, nagłośnienie loży sędziowskiej – 8 x MAX15, wzmacniacze D6 i D12

 

www.audiocompany.pl