Firma d&b audiotechnik nawiązała współpracę z firma DiGiCo, której rezultatem jest integracja systemu dźwięku immersyjnego Soundscape z konsoletami DiGiCo serii SD i Quantum. Dzięki temu pełne zarządzanie systemem Soundscape jest teraz dostępne bezpośrednio z powierzchni miksującej konsolety.

System Soundscape obejmuje procesor DS100, pozwalający na wszechstronną konfigurację systemu i obsługę matrycy, która może działać w trybie standalone lub współpracować z jednym lub dwoma dedykowanymi modułami oprogramowania: En-Scene (oprogramowanie do pozycjonowania obiektów dźwiękowych) oraz En-Space (oprogramowanie do emulacji akustyki pomieszczeń). Od swojej premiery w 2018 r. d&b Soundscape dostarcza publiczności na całym świecie immersyjną platformę audio, która kształtuje głębokie i intensywne interakcje między publicznością a artystami. Wykorzystując miksowanie obiektowe, Soundscape umożliwia lokalizację i obrazowanie obiektów dźwiękowych w przestrzeni. Soundscape może również modyfikować lub tworzyć emulowane charakterystyki akustyczne, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Partnerstwo firm umożliwiło zastąpienie ogólnego sterowania OSC dla procesorów DS100 na konsolach DiGiCo intuicyjnym interfejsem sterowania Soundscape, integrującym nowe funkcje, takie jak swobodne przypisywanie obiektów dźwiękowych DS100 i różne obszary mapowania dla każdego kanału konsoli. Wszystkie parametry i przypisania interfejsu użytkownika Soundscape mogą być przechowywane i przywoływane za pomocą pamięci Snapshot konsoli. Ta integracja może zostać rozszerzona o dwukierunkową komunikację między konsolą a DS100 za pośrednictwem oprogramowania d&b (Remote Protocol Bridge), jednocześnie obsługując konfigurację z dwoma DS100. Kontrolując dwa DS100 zsynchronizowane w konfiguracji redundancji lub do 128 obiektów dźwiękowych na dwóch różnych DS100 z jednej konsoli. Dzięki temu partnerstwu, dedykowany interfejs użytkownika Soundscape będzie w pełni zintegrowany z powierzchnią wszystkich konsol DiGiCo SD i Quantum, umożliwiając inżynierom front-of-house kontrolowanie parametrów obiektów Soundscape na DS100 na konsolach.

„Współpracując z DiGiCo, zapewniamy, że Soundscape jest dostępny dla inżynierów FoH w preferowanym przez nich środowisku miksowania i automatyzacji” – powiedział Georg Stummer, Product Manager, d&b audiotechnik. „Ta integracja pozwoli Soundscape stać się intuicyjną częścią ich etapu kreatywnego ich pracy oraz procesu projektowego. Zależy nam na tym, abyśmy jak najbardziej zbliżyli oparte na obiektach możliwości naszego wysokowydajnego immersyjnego zestawu narzędzi do twórców i ich istniejącego środowiska produkcyjnego. Soundscape definiuje sposób, w jaki dźwięk przestrzenny jest wykorzystywany w produkcjach na żywo”.

„W DiGiCo zdajemy sobie sprawę, że technologia immersyjnego dźwięku szybko zyskuje akceptację w branży i stanowi ekscytującą przyszłość dla naszej branży. Chcemy mieć pewność, że inżynierowie FoH i projektanci dźwięku mogą mieć dostęp do tej technologii na wyciągnięcie ręki w ramach normalnej części ich pracy” – skomentował Austin Freshwater, MD w DiGiCo. „Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z d&b, aby zapewnić płynny i wydajny sposób integracji Soundscape z programowaniem i obsługą pokazów na naszych konsolach”.

„W krótkim czasie Soundscape wywarł ogromny wpływ zarówno na d&b, jak i na naszą branżę” – skomentował Amnon Harman, dyrektor generalny d&b Group. ”d&b jest głęboko zaangażowany w umacnianie naszej wiodącej pozycji na rynku dzięki tej technologii. To partnerstwo z DiGiCo to ekscytujący kolejny krok w zapewnieniu, że nasi wspólni klienci będą mogli bezproblemowo współpracować z naszymi systemami, aby realizować swoje kreatywne wizje”.