Na początku października firma DiGiCo ogłosiła przejęcie brytyjskiej firmy Fourier Audio, zajmującej się tworzeniem i produkcją oprogramowania audio do zastosowań na żywo. W nawiązaniu do tego wydarzenia Fourier Audio z dumą prezentuje silnik transform.engine, znany wcześniej pod kryptonimem „Project Core”. Umieszczony w obudowie 2U z podwójnymi redundantnymi zasilaczami, nowy transform.engine jest serwerem wyposażonym w złącze Dante, zaprojektowanym do uruchamiania wszystkich natywnych wtyczek oprogramowania VST3 w środowisku „live”, przenosząc najwyższej jakości oprogramowanie studyjne do zastosowań związanych z dźwiękiem na żywo i transmisją.
W pełni kompatybilne z każdą wtyczką VST3, działającą w systemie Windows, nowe urządzenie zapewnia inżynierom i twórcom dostęp do najlepszego procesingu klasy studyjnej na solidnej platformie, która została specjalnie zaprojektowana z myślą o wymagających i złożonych produkcjach na żywo. Zaprojektowany jako gotowe rozwiązanie do hostingu wtyczek, transform.engine jest łatwo kontrolowany przez zdalną aplikację dla systemów Windows lub macOS, zmniejszając potrzebę skomplikowanych konfiguracji. Użytkownicy mogą po prostu połączyć się z silnikiem za pomocą standardowego kabla Ethernet, zainstalować swoje wtyczki i przejść bezpośrednio do ich obróbki. Aby zapewnić najwyższą niezawodność, zgłoszony do opatentowania silnik oprogramowania audio Fourier Audio zapewnia solidną platformę z wtyczkami oddzielonymi od siebie obwodowo. W przypadku awarii wtyczki, reszta systemu nie tylko pozostanie nienaruszona, ale transform.engine natychmiast zrestartuje tę wtyczkę, szybko przywracając oryginalną integralność miksu.
Zaprojektowany z myślą o bezpośredniej integracji z rozwiązaniami audio na żywo, transform.engine wkrótce zapewni kontrolę nad wtyczkami bezpośrednio pod palcami realizatorów na ich własnych powierzchniach roboczych, począwszy od konsolet DiGiCo. Jednakże, podobnie jak produkty bratniej marki KLANG:technologies, nowe urządzenie Fourier Audio jest w pełni zdolne do pracy w połączeniu z praktycznie każdą profesjonalną konsoletą cyfrową na rynku za pośrednictwem Dante i przy użyciu aplikacji Windows/macOS do sterowania silnikiem.
transform.engine może również przetwarzać dźwięk samodzielnie, bez konieczności korzystania z komputera. Sterowany zdalnie przez aplikację Windows/macOS, z interfejsami użytkownika wtyczek „teleportowanymi” i kontrolowanymi w sieci o bardzo niskim opóźnieniu, produkt został dostrojony tak, aby zapewnić rozwiązanie o najniższym opóźnieniu na rynku do hostowania wtyczek VST3, przy jednoczesnym zachowaniu niezawodności i wydajności serwera. transform.engine, którego premiera planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku, będzie wyposażony w opcjonalny pakiet subskrypcji oprogramowania.
„W międzyczasie zapraszamy producentów oprogramowania studyjnego do skontaktowania się z nami w sprawie potencjalnego oferowania swoich wtyczek w ramach stale rozwijającego się otwartego ekosystemu narzędzi na żywo transform.engine” – mówi Henry Harrod, dyrektor generalny Fourier Audio. „Chcemy wprowadzić ich do zupełnie nowego segmentu rynku, do którego wcześniej nie mieli dostępu. Jednocześnie chcemy zaoferować inżynierom dźwięku na żywo nie tylko ‘dobre’ emulacje różnych wtyczek studyjnych, ale absolutnie najlepiej brzmiące autentyczne wersje każdej wtyczki, jakiej mogą potrzebować z profesjonalnego świata nagrań. To sytuacja korzystna dla wszystkich”.
Gareth Owen, CCO Fourier Audio, podkreśla, że niezawodność transform.engine będzie jednym z jego największych wyróżników. „Istnieje wiele innych podejść do hostingu VST, ale kiedy masz teatr, arenę lub stadion pełen ludzi słuchających twojego występu, nie ma marginesu na błędy. Dzięki wsparciu i wsparciu DiGiCo, znanej z projektowania od dziesięcioleci niezawodnego i trwałego sprzętu, tworzymy najlepsze rozwiązanie w zakresie wtyczek”.