Wrocławski Teatr Współczesny to niezwykle ważne miejsce na mapie kulturalnej Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Historyczny budynek Teatru doczekał się w końcu przebudowy i gruntownego remontu, dzięki czemu zmienił się nie do poznania i stał się bardziej przyjazny środowisku.

Długo wyczekiwany remont dotyczył w głównej mierze termomodernizacji i podniesienia efektywności energetycznej obiektu. W tych ramach prace objęły między innymi ocieplenie budynku, montaż baterii fotowoltaicznych na dachu, wymianę okien, instalacji elektrycznej, klimatyzacji i systemu wentylacyjnego. Duży udział w prowadzonych pracach miało Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr, które przygotowało projekt oświetlenia oraz było odpowiedzialne za jego instalację.

Widok na scenę z widowni

Jak mówi Tomasz Zaborowski, dyrektor techniczny PS Teatr: – Projekt wymagał wielu nowatorskich rozwiązań, a prace w niektórych aspektach okazały się prawdziwym wyzwaniem.

Sala na strychu wymagała zainstalowania mobilnego systemu sterowania obejmującego nastawnię wraz z pulpitem obwodów roboczych, który można przenosić do pięciu różnych lokalizacji. Udało się to zrealizować za pośrednictwem Ethernetu, dzięki czemu cały zestaw sterujący oświetleniem sceny można łatwo przenosić, zależnie od wymagań danego spektaklu.  W tej samej sali została zmodernizowana stara instalacja i zamontowane nowe gniazda. Zainstalowano także nowe oprawy oświetleniowe oparte na energooszczędnych źródłach LED.

Oświetlenie Sceny na Strychu

W przypadku Dużej sceny specjaliści z firmy PS Teatr odpowiadali za modernizację instalacji, przebudowę rozdzielni i budowę krosownicy pozwalającej na wybór funkcji każdego obwodu. Wymieniono ponadto oprawy oświetlenia podstawowego widowni na LED-owe. Wyzwaniem było osiągniecie ich płynnego ściemniania, co – jak wiadomo – nie jest prostym zadaniem. Ekipie PS Teatr dało się jednak uzyskać ten efekt z bardzo dobrym rezultatem.

Sztankiety nad sceną

Największym wyzwaniem okazało się jednak oświetlenie robocze Dużej sceny, ponieważ wszystkie istniejące obwody musiały zostać podłączone do nowego systemu sterowania. System objął kilkanaście paneli z przyciskami, które cyfrowo sterują stycznikami w rozdzielni. Zrobienie tego z wykorzystaniem instalacji sprzed lat stanowiło dodatkowe utrudnienie.

Konsoleta oświetleniowa ETC na Scenie Dużej

Pomimo tych wyzwań – a także dzięki ogromnemu doświadczeniu pracowników firmy z Piaseczna – projekt udało się zrealizować z sukcesem. W efekcie Wrocławski Teatr Współczesny może poszczycić się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Przestarzałe urządzenia niezbędne do realizacji przedstawień zostały zastąpione nowymi, bardziej wydajnymi, a przy tym nieporównywalnie oszczędniejszymi. Wszystko to przełożyło się nie tylko na większy komfort pracy samych artystów i techników, ale również lepszy odbiór widzów.

Tekst: Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Piotr Piekut

Lista sprzętu:

Duża scena:
1 x ETC GIO + 2 x monitory dotykowe + wing
2 x ACME CA-EN28 (splitter/konwerter DMX-Artnet)
18 x Zero 88 EtherN.2 RDM (podwójny panel przyłączeniowy DMX/ETHERNET z RDM)
10 x MARTIN ENCORE PERFORMANCE CLD
16 x ACME STAGE PAR 300 II
6 x  ETC S4ZOOM 15-30
20 x ETC S4ZOOM 25-50
10 x DTS Scena LED 200
12 x MARTIN AURA XB
1 X SPOTLIGHT VEDETTE
2 X MARTIN ATOMIC
1 X HAZEBASE CLASSIC
System oświetlenia widowni Smart HDL

Scena na strychu:
1 x ETC GIO @5 + monitor dotykowy
4 x zespół regulatorów napięcia Wallrack Strand Lighting
1 x ACME CA-EN28 (splitter/konwerter DMX-Artnet)
14 x Zero 88 EtherN.2 RDM (podwójny panel przyłączeniowy DMX/ETHERNET z RDM)
5 x MARTIN ENCORE PERFORMANCE CLD
10 x ACME STAGE PAR 300 II
18 x ETC S4ZOOM 25-50
8 x MARTIN AURA XB
System sterowania widowni SMART HDL

NAGŁOŚNIENIE I OŚWIETLENIE DLA OBIEKTÓW KULTURY

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Pomożemy, doradzimy, odpowiemy na twoje pytania.
Skontaktuj się z nami.

mail reklama@muzykaitechnologia.pl mail +48 500 053 208