Specjaliści z firm LTT oraz Konsbud Audio przeprowadzili ciekawy test polegający na połączeniu automatycznego radiowego systemu śledzenia zactrack z immersyjnym systemem dźwiękowym d&b Soundscape. Zakończony powodzeniem eksperyment przeprowadzono na Scenie Studio Teatru Narodowego w Warszawie.

Eksperyment zakończył się sukcesem dowodząc, że zactrack i d&b Soundscape to doskonałe połaczenie.

Cała operacja przebiegła bardzo sprawnie i bez niespodzianek. Przygotowanie osprzętu wraz z uruchomieniem systemu zajęło niecałą godzinę. Eksperyment oczywiście zakończył się sukcesem dowodząc, że w szybki i bezproblemowy sposób można łączyć śledzenie światła, dźwięku i wideo. zactrack SMART to zaawansowane i w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do śledzenia obiektów, którym można wspomagać sterowanie oświetleniem, dźwiękiem i efektami wideo. Do śledzenia używa nadajników radiowych pracujących w paśmie 6,2GHz-6.7GHz, które mogą być ukryte pod typowymi materiałami niemetalicznymi. System SMART jest w stanie obsłużyć do 10 nadajników, z precyzją rzędu +/- 5cm. Wśród wielu zalet tego rozwiązania z pewnością należy wymienić jego prostotę obsługi i konfiguracji. Przygotowanie systemu zactrack SMART do pracy zajmuje mniej niż 15 minut, ponadto system sam się kalibruje i samodzielnie mierzy potrzebne wymiary oraz odległości na scenie. Dostępny jest także system zactrack w wersji mini, mieszczący się w jednej walizce i gotowy do użycia dosłownie po paru minutach instalacji. Jest on w stanie zagwarantować śledzenie na scenie o maksymalnych rozmiarach do 15 na 15 metrów.

Składniki systemu SMART – na górze anteny (czyi odbiorniki zwane kotwicami), z lewej serwer, pod nim krążki do kalibracji a po prawej trakcery.

Producent podkreśla, że SMART to pierwszy na świecie taki system, który można określić terminem plug and play, bowiem jest naprawdę wyjątkowo prosty w obsłudze, a jego przygotowanie do pracy zajmuje niewiele czasu i nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Jest obecnie używany na całym świecie do realizacji poważnych projektów, jak choćby zaprezentowany w ubiegłym roku na Broadway’u (w Neil Simon Theatre) spektakl MJ The Musical (oparty na trasie koncertowej Michaela Jacksona z 1992 roku, „Dangerous World”). W przypadku nowojorskiego przedstawienia SMART także współpracował z nagłośnieniem immersyjnym d&b Soundscape.

Steve Jones podczas prezentacji systemu d&b Soundscape w ramach V Międzynarodowej Konferencji Scena Jutra.

Wracając do eksperymentu LTT i Konsbud Audio warto dodać, że całe wydarzenie odbyło się na Scenie Studio Teatru Narodowego w Warszawie gdzie nie tak dawno odbywały się prezentacje systemu d&b Soundscape w ramach V Międzynarodowej Konferencji Scena Jutra. Z ramienia d&b audiotechnik prowadził je doświadczony projektant systemów nagłośnieniowych i szkoleniowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem – Steve Jones.

Steve Jones – d&b audiotechnik

Soundscape jest immersyjnym systemem dźwiękowym opracowanym przez specjalistów z firmy d&b audiotechnik. Stanowi niezwykle kreatywne narzędzie dla realizatorów dźwięku, projektantów i artystów pozwalając na kreowanie dźwięku w przestrzeni trójwymiarowej. To rewolucyjna technologia, która całkowicie zmienia sposób realizacji nagłośnienia widowisk. Soundscape od daty swojego debiutu doczekał się dziesiątek realizacji w praktyce i wszędzie spotkał z doskonałym przyjęciem publiczności, artystów i ekipy technicznej.

Na przygotowanym przez nas filmie Jacek Mazur z firmy Konsbud Audio opowiada o najważniejszych możliwościach systemu d&b soundscape.