Zaxcom to amerykańska marka, która oferuje kompletne rozwiązania audio dla branży filmowej i broadcastowej. Firma z siedzibą w New Jersey jest pionierem technologii audio RF dla profesjonalistów ENG i posiadaczem licznych patentów zarejestrowanych w USA. Od teraz systemy bezprzewodowe i innowacyjne rozwiązania audio dla ekip filmowych są dostępne w ofercie Audio Plus!

Firma Zaxcom została założona w 1986 roku przez Glenna Sandersa. Pracując w postprodukcji Glenn zauważył potrzebę posiadania sprzętu do bardziej wydajnej pracy. Z taką ideą stworzył pierwszy system TBC (Time Base Control System) do edycji wideo, który stał się standardem w branży. Za opracowanie tego systemu Sanders zdobył nagrodę Emmy w kategorii wybitnych osiągnięć w rozwoju inżynieryjnym w latach 1989-90. Dziś Glenn Sanders jest posiadaczem dwóch nagród Emmy oraz dwóch technologicznych Oscarów, a opatentowane przez niego technologie stanowią dorobek firmy Zaxcom.

Glenn Sanders i Howard Stark z nagrodą “Engineering Emmy”

W 1996 roku Sanders wraz z głównym inżynierem Zaxcom, Howardem Starkiem, wyprodukowali model Deva – pierwszy 4-kanałowy przenośny rejestrator twardodyskowy. Od tego czasu Deva zmieniła sposób, w jaki wykonuje się profesjonalne rejestrowanie dźwięku w miejscu pracy. Dzięki temu rozwiązaniu, a także kolejnym, które są jego rozwinięciem, praca operatorów dźwięku na planie jest uproszczona i przyspieszona. Co więcej, Zaxcom dba o to, by wszystkie niezbędne funkcje dla niezawodnej rejestracji znajdowały się w jak najmniejszym i najlżejszym opakowaniu, dzięki czemu technicy mają o wiele mniej do dźwigania na własnych plecach. Najnowszym oferowanym przez Zaxcom modelem z tej dziedziny jest innowacyjny cyfrowy mikser-rejestrator Nova.

Cyfrowy mikser-rejestrator Zaxcom Nova

W 1997 roku Zaxcom opracował dwa rozwiązania zmieniające realia rejestrowania dźwięku i wdrożył je w modelu Deva II. Była to funkcja Prerecord (wstępnego rejestrowania) oraz format rejestrowanych plików: MARF (Mobile Audio Recording Format). Oba te rozwiązania zapewniły firmie przewagę w zakresie innowacji i niezawodności, przesuwając ją do grupy liderów w branży. Funkcja wstępnego nagrywania została od tego czasu zaimplementowana w prawie każdym rejestratorze na rynku profesjonalnym. 2002 był rokiem, w którym Zaxcom po raz pierwszy zastosował modulację cyfrową w profesjonalnym systemie bezprzewodowym bodypack. W tamtym czasie branża uważała, że niemożliwe jest nadawanie i odbieranie niczego innego poza jedynkami i zerami. Efekt pracy inżynierów działał bez zarzutów i brzmiał tak, jak mikrofon przewodowy, bez zniekształceń powodowanych przez kompandery oraz innych znanych problemów transmisji radiowej.

 

W marcu 2003 roku, podczas 75. gali rozdania nagród Akademii Sztuki Filmowej Glenn Sanders i Howard Stark otrzymali nagrodę Scientific and Engineering Award za koncepcję, projekt i wykonanie przenośnego cyfrowego twardodyskowego rejestratora dźwięku Deva. Inskrypcja głosi: „Ten innowacyjny projekt wykorzystuje zaawansowaną technologię rejestrowania na dysku twardym i cyfrowe techniki audio do użytku zarówno w aplikacjach rejestrowania podczas produkcji, jak i na etapie postprodukcji”.

Zaxcom TRX743 – cyfrowy nadajnik plug-on z wbudowanym rejestratorem

Dwa lata pózniej Zaxcom opracował i opatentował system cyfrowego nagrywania bezprzewodowego (Digital Recording Wireless), a także sieć ZaxNet w nadajniku TRX900. Było to pierwsze urządzenie tego rodzaju, które pozwalało na równoczesną transmisję dźwięku podczas rejestrowania krystalicznie czystego pliku audio w pełnej rozdzielczości i oznaczonego kodem czasowym. TRX900 może być zdalnie sterowany z użyciem sygnału RF za pomocą łączności ZaxNet. Tą drogą można zdalnie sterować częstotliwością transmisji, regulować wzmocnienie przedwzmacniacza, ustawić moc transmisji radiowej nadajnika, a także zdalnie odtwarzać dźwięk. Te możliwości pozwalają na dodatkowe przesłanie dźwięku zarejestrowanego przez TRX900 w celu uzupełnienia ewentualnych zaników sygnału, które się pojawiły podczas normalnej transmisji bezprzewodowej. Uzupełniające fragmenty ścieżki audio mogą być zapisane na produkcyjnym rejestratorze wielościeżkowym, a omikrofonowana osoba nawet nie będzie wiedziała, że to się wydarzyło.

Zespół Zaxcom z nagrodami Emmy

W 2016 roku Zaxcom został uhonorowany kolejną nagrodą Emmy za rozwiązanie Digital Recording Wireless, co potwierdziło znaczący wpływ wynalazków firmy na całą branżę. Zaxcom jest niezwykle dumny z faktu, że jest jedyną firmą, która kiedykolwiek otrzymała nagrodę Emmy za produkt z grupy mikrofonów bezprzewodowych. Natomiast rok później Akademia Filmowa przyznała firmie Zaxcom kolejną nagrodę w kategorii Science and Technology – również za rozwiązanie Digital Recording Wireless.

Cyfrowy miniaturowy nadajnik z wbudowanym rejestratorem o symbolu ZMT4

Od 2019 roku Zaxcom produkuje urządzenie Nova – kompaktowy mikser-rejestrator, który pozwala zastąpić jednym urządzeniem, ważącym mniej niż laptop, całą „łamiącą plecy” reporterską torbę dźwiękową. Gdy zostanie on wyposażony w 2 odbiorniki czterokanałowe MRX414, do dyspozycji operatora dźwięku jest 8 wbudowanych kanałów odbioru oraz 16 rejestrowanych ścieżek audio. Nova w tym obszarze wyznacza nowy standard wielkości, masy i funkcjonalności.

Czterokanałowy modułowy odbiornik bezprzewodowy MRX414

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej interesujących technologii firmy Zaxcom:

  • Wszystkie systemy bezprzewodowe Zaxcom korzystają w 100% z modulacji cyfrowej, co sprawia, że charakteryzują się doskonałą jakością dźwięku.
  • Łączność bezprzewodowa Zaxcom jest odporna na większość intermodulacji, dzięki całkowicie cyfrowemu torowi audio.
  • Nadajniki marki Zaxcom wyposażone są w wewnętrzną rejestrację ścieżki audio.
  • Urządzenia Zaxcom korzystają z kilku trybów modulacji, w tym ZHD – modulacji wysokiej gęstości, która pozwala na pracę do 10 kanałów bezprzewodowych w przestrzeni widma o zakresie zaledwie 1 MHz.
  • Systemy Zaxcom używają własnej sieci ZaxNet do przesyłania kodu czasowego, dźwięku IFB, metadanych oraz zdalnego sterowania nadajnikami bezprzewodowymi.
  • Rozwiązanie NeverClip rozszerza zakres dynamiki aż do 137 dB (w zależności od urządzenia), dzięki niezwykle wydajnemu wykorzystaniu dwóch konwerterów analogowo-cyfrowych.
  • Układ wstępnego rejestrowania (Prerecord) pozwala na zachowanie odbieranego dźwięku do 10 sekund w buforze wewnętrznym, niezależnie od tego, czy zostanie włączona rejestracja, czy nie.
  • Wszystkie urządzenia bezprzewodowe Zaxcom posiadają generator i czytnik kodów czasowych oraz w pełni cyfrowe szyfrowanie dźwięku.

Modulacja Zaxcom High Density (ZHD) pozwala na zwiększenie liczby dostępnych kanałów z czterech do dziewięciu dla każdego 1 MHz szerokości widma. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku środowisk z dużą liczbą elementów odbijających sygnał, takich jak bardzo ruchliwe ulice miast.

 

[Więcej na temat technologii Zaxcom: https://audioplus.pl/akademia-audio-plus/technologie-zaxcom]

[Więcej informacji o produktach Zaxcom w ofercie Audio Plus: https://audioplus.pl/zaxcom]