Polska premiera aktywnej kolumny głośnikowej CS7p marki Adamson miała miejsce na Sound Art Festival 28 lutego w Poznaniu. To pierwsza na świecie kolumna z redundantną siecią i protokołem Milan.

Pierwsza aktywna konstrukcja kanadyjskiego producenta to potwierdzenie rozszerzenia oferty o modele z wbudowanym wzmacniaczem. Zarówno pasywna seria S, jak i IS, są konstrukcyjnie przygotowane na zaimplementowanie wzmacniacza. Dzięki temu obecni i przyszli użytkownicy będą mogli zadecydować, jaki sposób zasilania jest dla nich optymalny. To kolejny krok w stronę pełnej autonomii, dzięki której nie tylko każdy element kolumn głośnikowych będzie produkowany przez Adamsona, ale też zasilanie. Do tej pory producent korzystał tylko ze wzmacniaczy Lab Gruppen oraz procesorów Lake.

CS7p to konstrukcja d’appolito, w której pomiędzy dwoma 7” przetwornikami kevlarowymi umieszczony jest 3” driver kompresyjny w obracalnym falowodzie o dyspersji 70° x 40°. Wbudowany dwukanałowy wzmacniacz pracujący w klasie D dostarcza 2000 W sekcji LF oraz 400 W sekcji HF. Dzięki niemu moduł jest w stanie wygenerować maksymalny poziom ciśnienia akustycznego na poziomie 137 dB przy 12 dB współczynniku crest factor. Na potrzeby protokołu Milan ma do dyspozycji redundantną topologię AVB umożlwiającą sieciowe połączenia daisy-chain pomiędzy różnymi źródłami sygnału audio.

Moduły wyposażone są analogowe wejścia i wyjścia w postaci złączy xlr, prądowe wejścia i wyjścia na złączach powercone. Nie mogło zabraknąć pokładowego DSP, którego parametry mogą być zarządzane i monitorowane poprzez standard AES67. Czyni to z CS7p bardzo wszechstronny produkt o dużym potencjale.