Arena Gliwice to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. Trybuny hali mogą pomieścić ponad 17 tysięcy widzów, a kubatura obiektu wynosi blisko 555 tys. m3. Projekt systemu DSO zintegrowanego z systemem nagłośnienia komercyjnego oraz dostawę urządzeń do Areny Gliwice zrealizowała firma TOMMEX Żebrowscy Sp. J.

Obiekt składa się z hali głównej i Małej Areny oraz budynku fitness. Obie hale są wyposażone w najnowocześniejsze i elastyczne systemy, w tym wysokiej jakości Dźwiękowy System Ostrzegawczy zintegrowany z systemem nagłośnienia komercyjnego obiektu, oparty na zestawach głośnikowych renomowanej amerykańskiej marki Community i niezawodnej elektronice szwajcarskiego producenta G+M.

Od momentu swojego otwarcia, Arena miała okazję być gospodarzem wielu różnorodnych wydarzeń sportowych, rozrywkowych, targowych oraz muzycznych światowego formatu. Odbyły się na niej między innymi takie imprezy jak: gala boksu KnockOut Boxing Night, mega spektakl sportów akcji FREESTYLE HEROES – EXTREME & MOTO SHOW, czy też kwietniowy mecz piłki ręcznej Polska-Niemcy w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Europy mężczyzn 2020.

Dźwiękowy System Ostrzegawczy oraz System Nagłośnienia Komercyjnego

Dźwiękowy System Ostrzegawczy obejmuje cały budynek, przy czym w obrębie hali głównej i treningowej system DSO jest wykorzystywany jako komercyjny system nagłośnienia. W tym celu, w obrębie hali głównej, system DSO został oparty o zestawy szerokopasmowe (Community seria R2) uzupełnione o urządzenia niskotonowe (Community IS8215) oraz dodatkowe tory audio z wysokiej jakości procesorami DSP, odpowiadające za system nagłośnienia. Dzięki integracji, na co dzień w głośnikach DSO można usłyszeć sygnał wysyłany z pomieszczenia komentatora. W przypadku zagrożenia DSO ma pełen priorytet, a sygnały komercyjne są mutowane.

Systemy komentatorskie

Stanowisko komentatora hali głównej, umieszczone w studio dźwiękowym hali głównej, zostało zbudowane w oparciu o cyfrową konsoletę sygnału, która przesyła sygnał do centrali DSO, do zaawansowanych procesorów DSP za pośrednictwem protokołu sieciowego Dante. Stanowisko komentatora hali treningowej bazuje na konsolecie analogowej. Obydwa stanowiska są wyposażone w mikrofony komentatorskie, mikrofony bezprzewodowe, źródła dźwięku w postaci  odtwarzaczy CD/MP3/karty SD oraz eliminatory sprzężeń.

Dodatkowo w systemie przewidziano przenośny rack audio wyposażony w konsoletę mikserską oraz komplet podstawowych narzędzi do pracy realizatora. Rack ten może być podłączany do przyłączy ulokowanych w arenie głównej i pozwala na realizację dźwiękową zawodów z płyty boiska.

W hali głównej i treningowej zainstalowano 76 zestawów głośnikowych Community serii R (modele: R2-77Z-EN, R2-94Z-EN), 16 urządzeń niskotonowych (Community IS6215) oraz zastosowano elektronikę opartą na urządzeniach marki G+M, w tym ponad 70 wzmacniaczy mocy. System zarządzany jest przez dwie matryce  cyfrowe, każda 36 torów DSP. Wzmacniacze G+M zasilają również pozostałe strefy obiektu.

Projekt systemu DSO zintegrowanego z systemem nagłośnienia komercyjnego oraz dostawę urządzeń do Areny Gliwice zrealizowała firma TOMMEX Żebrowscy Sp. J.

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl