Prawdopodobnie każdy związany z branżą audio chociaż raz słyszał hasło Dante, jednak nie każdy kojarzy je z bezpośrednim twórcą tego cyfrowego protokołu – marką Audinate. Australijska firma poza wynalezieniem rewolucyjnego systemu i rozpowszechnieniem go na świecie ma na swoim koncie szereg innych innowacyjnych produktów, bezpośrednio związanych z Dante, jak choćby opisywany system Dante Domain Manager.
Audinate od wielu lat wprowadza na rynek nowe urządzenia lub rozwiązania software’owe współpracujące z Dante. Jednym z najbardziej znanych są oczywiście adaptery AVIO, pozwalające na podłączenie do lokalnej sieci Dante dowolnego urządzenia AV w trybie plug-and-play. Poza nimi firma oferuje szereg rozwiązań dla producentów, dzięki którym mogą oni dostosować swoje produkty do współpracy z siecią Dante, poprzez zastosowanie odpowiednich podzespołów. Przejdę jednak do sedna, czyli do nowoczesnego i przemyślanego oprogramowania Dante Domain Manager zaprojektowanego przez Audinate zarówno dla małych, jak i dużych instalacji.
Dante Domain Manager – możliwości i bezpieczeństwo
Opisywane oprogramowanie jest zaawansowanym środowiskiem do zintegrowanej kontroli systemów AV w lokalnej sieci Dante. Jakkolwiek brzmi to skomplikowanie, sama aplikacja została maksymalnie uproszczona, tak by użytkownik mógł bez długotrwałego szkolenia obsługiwać z jej poziomu całą sieć. Sam software pozwala na integrację oraz pełne zarządzanie urządzeniami audio i wideo podłączonymi do sieci, dając użytkownikom niemal nieograniczone możliwości, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. To ostatnie możliwe jest dzięki ograniczeniom dostępu do sieci niepowołanym do tego użytkownikom. Administrator może przydzielić odpowiednim osobom jedną z czterech ról, różniących się między sobą poziomem dostępu i możliwościami ingerencji w system. Każde użycie Domain Manager poprzedzone jest uwierzytelnieniem użytkownika za pomocą hasła, a każde logowanie może być skontrolowane przez administratora. Bardzo ciekawą opcją jest przypisanie danemu kontu użytkownika możliwości ingerencji jedynie w sprzęt AV znajdujący się w danej strefie, np. na jednej sali konferencyjnej. Tym sposobem przechodzimy do możliwości bardzo elastycznego podzielenia danej sieci na domeny – o których mowa w nazwie oprogramowania. Domena może obejmować budynki, pomieszczenia lub wydzielone strefy, co znacząco ułatwia zarządzanie, codzienną pracę oraz, oczywiście, wyłapywanie błędów i awarii, które program automatycznie sygnalizuje i podpowiada rozwiązania problemów. Domeny można również podzielić na podsieci (subnets), co pomaga w zarządzaniu ogromnymi instalacjami. Aby stworzyć sieć, nie ma potrzeby instalowania nowego okablowania – system bez problemu można stworzyć na istniejącej już instalacji WAN. Do tego wszystkiego doliczyć trzeba synchronizację GPS Clock, która pozwala tworzyć zsynchronizowane domeny oddalone od siebie o spore odległości, a otrzyma się narzędzie dające naprawdę ogromne możliwości. Tyczy się to zarówno instalatorów i integratorów z dziedziny IT, jak i AV, gdyż wszystkie te urządzenia mogą jednocześnie działać w jednej uniwersalnej sieci. W najnowszej aktualizacji programu do wersji 1.1, program został dodatkowo przystosowany do współpracy z formatami AES67 oraz SMPTE 2110.
Interfejs użytkownika oraz warianty
Projektanci z Audinate postanowili maksymalnie uprościć obsługę programu Dante Domain Manager. Interfejs użytkownika oparty został o wygodne i intuicyjne okna, zakładki oraz o tzw. dashboard. To tablica, na której użytkownik może przesuwać i dostosowywać do własnych preferencji okna oraz komunikaty, alerty czy audyty. Program upraszcza również obsługę dużych i rozbudowanych systemów, w których łatwo się pogubić. Do każdego urządzenia w prosty i szybki sposób przypisuje podstawowe informacje, raporty, audyty i alerty SNMP. Jeśli chodzi o dostępność oprogramowania, firma Audinate postanowiła podzielić go na trzy warianty: Silver, Gold oraz Platinum. Warianty znacząco się od siebie różnią, gdyż w podstawowym są do dyspozycji dwie domeny i 10 urządzeń, w średnim – 10 domen i 50 urządzeń, a w najbardziej rozbudowanym – aż 50 domen i 250 urządzeń. Takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie wydatków mniejszych instytucji, które również chciałyby zarządzać niewielką siecią Dante w sposób nowoczesny, bezpieczny i pełen możliwości.
Podsumowanie
Audinate Dante Domain Manager to nie tylko kolejny program do zarządzania siecią audio, ale niezwykle rozbudowane i zarazem bardzo intuicyjne w obsłudze oprogramowanie. Pozwala ono na kompleksowe (ale też szczegółowe) podejście zarówno do obsługi małej, jak i mocno rozbudowanej sieci AV z użyciem protokołu Dante. Jego możliwości zapewnienia bezpieczeństwa, poprzez monitorowanie i ograniczanie dostępu oraz przydzielanie odpowiednim osobom różnych uprawnień, sprawią, że dana sieć i urządzenia będą pod stałym nadzorem, a ich ustawienia nie będą mogły być zmienione przez niepowołane osoby. Intuicyjny interfejs aplikacji, wygodny i konfigurowalny dashboard oraz możliwość dowolnego przydzielania pomieszczeń i urządzeń do „domen” zapewniają użytkownikom możliwość nadzorowania pracy urządzeń AV w całej sieci w prosty i kompleksowy sposób. Aplikacja otrzymała wiele prestiżowych nagród na targach InfoComm oraz ISE, co tylko potwierdza jej innowacyjność i uznanie branży. Więcej szczegółowych informacji z pewnością udzieli dystrybutor marki Audinate w Polsce – firma Lauda Audio.